Menajerim dahil herkesi arayın, senaryo tarafından kaçırıldım

Menajerim dahil herkesi arayın, senaryo tarafından kaçırıldım
-Evet, tarafından.

Başlığa 2004 yılından kalma bir G.O.R.A repliği attım. Çünkü artık severek izlediğim dizi 2004 yılından kalma olduğunu düşünmeye başladım. Fotoğraf da diziyi izlerken büründüğüm ruh halim. 

Call My Agent izlememiştim daha önce, Menajerimi Ara başladığında ilk bölümlerine biraz baktım ve dedim ki: “Ee, bizim uyarlama daha güzel.” Hem de hayranlıkla izlediğim oyuncuların toplandığı bir dizi olduğu için başladım. Giderek derin derin nefesler alıp “Televizyona dizi yazıyorlar şimdi, senaristler nereden konu bulsun 2 saat 20 dakikalık bölüme..” şeklinde büyük bir iyimserlikle ‘dayandığım’ bir işe dönüştü.


Dünya dönüyor sen ne dersen de.. 

Senaristin yazmış olduğu dizilerden biri olan Kavak Yelleri yayınlanırken 12 yaşındaydım televizyon dünyasından başka eğlencemiz yoktu. Ne yazılmış, çekilmiş olursa olsun kilitlenmiş şekilde izlerdik. Aradan geçen 14 yılda o kadar çok şey değişti ki dünyada. Seyirci de değişti. İnsanların içerik satın aldığı platformlar ortaya çıktı. Senaryoların sonunu tahmin edemediğimiz binlerce yapım var. Durum böyle olunca da televizyon dizilerini izlerken “Kesin sonunda bu olacak!” diyebildiği içeriklerden uzak duruyor seyirci. Yani 14 yıl önceki taktiklerin çok da tutmadığı dönemdeyiz. Mesela kulak misafiri olmak, oda karıştırırken büyük bir sırra şahit olmak... Topluluk içindeyken projeksiyondan bir anda öpüşme görüntülerinin yansıması… O kadar iyi hatırlıyorum ki Kavak Yelleri’nde Efe ile Aslı düğünde öpüşürken perdenin bir anda Mine tarafından çekildiği sahneyi… Yani değişen tek şey teknoloji kullanmamız mı oldu, bunu mu anlamalıyız?

Reytinglere yansımasa da bence çok seyircisi olan bir dizi Menajerimi Ara ve 30 yaş altı çoğunlukta. Eğlence aracı özellikle pandemi döneminde telefonu, bilgisayarı olan insanlara, merak edilmesi çok olası bir sektörü sunuyorsunuz. Oyuncular, yönetmenler nasıl çalışır; diziler nasıl çekilir bunu irdeliyorsunuz. Polisi izliyoruz, doktoru izliyoruz, psikoloğu/psikiyatristi izliyoruz ve hepsi bilmem farkında mısınız rekor kırıyor. Demek ki insanlar merak ettiği meslekler olduğu zaman o yapıma tutunabiliyor. Menajerimi Ara 4 reyting almışsa şükür diyebilen bir dizi olmayı mı hak ediyor? Ahsen Eroğlu & Deniz Can Aktaş gibi yeni parlayan tatlı oyuncuların yanında bir de Barış Falay’ı, Canan Ergüder’i, Fatih Artman’ı bulmuşuz- ki bence ne oynadılarsa fenomene dönüştürdüler. Rollerine çok adapte olamayan bireyler izlediğimi düşünüyorum artık.

Fanlar Dicle-Barış istiyor. Dicle’nin “Ben buraya tek başıma tutunmak için geldim.” repliklerini unutalım sadece ehe ehe dedirtelim. Barış serseriydi, karakterini henüz bulamamış yeni bir oyuncuydu.. Fanlar istiyor oyunculuğunu unutturalım sürekli sevgilisine kahvaltı hazırlasın. Yok ya unutturmayalım. Serseri kalsın, herkese tekme tokat dalsın, herkesi balkondan aşağı sarkıtsın. Seyirci bu iki zıt kutbu anlayamadı ama? Olsun, bir sonraki bölümde düzeltiriz. E ama az entrika oldu nerede benim 2007 yılım? Bir de Beren ekleyelim her şeyin altından o çıksın hiç de tongaya düşmesin. Barış’ın annesi gelsin o da tam bir kaynana olsuuuuun.. Çok iyi gidiyooor.. Ece var bir de süper güç ekleyelim her an her yerde olabilsin, telefon kamerasıyla tüm gündemi belirleyebilsin. Saçma? Olsun yaz. Hımm.. Yırtıcı Feris, köpekbalığı Kıraç vardı? Neyse ya, ne menajeri önemli olan entrika; çünkü 2007 yılından hiçbir şey eklemedik diziye!Serkan Tahtacı dizideki tek düzgün şey olabilir. Milyonluk yatırım yapıp kovulduğu yere dönüp çalışanlar işinden olmasın diye ajansı satın alıyor. Normal bir patron gibi işleri takip ediyor. Batırdıkları yetmiyormuş gibi bir de “Kara Murat benim!” sekansı ile; kendi hatası olmadığı halde ödeyeyim, borcu erteleteyim, azaltayım diye kırk takla atan insana ihanet ediyorsunuz. Valla Ego Ajans, siz başınıza gelen her şeyi hak etmişsiniz.

Galiba biz de hak etmişiz. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER