Weightlifting Fairy Kim Bok Joo: İçimde halter kaldıran bir peri var!

Weightlifting Fairy Kim Bok Joo: İçimde halter kaldıran bir peri var!
Kore kültürü neden bu kadar seviyorsun diye çok soruyorlar. Oturup, neden sevdiğimi tek tek yazsam ve o kağıtları birbirine eklesem Ankara’dan Busan’a yol olur. Ama bunların içinden bir tane seçmem gerekirse sanırım “motivasyon kültürü” diyebilirim. Tabii ki hangi kaynağı açarsanız açın “motivasyon kültürü” diye bir tanım bulamayacaksınız. Yazılı olmayan, fırsat eşitliğine dayalı ve kültürel bir durumu anlatmaya çalışıyorum aslında. İstiyorsan, yeteri kadar çalışıyorsan kazanmaman için hiçbir neden yok. Çünkü bilirsiniz, başarıya giden yol bellidir. O yoldan emin adımlarla giderseniz er ya da geç varmak istediğiniz yola ulaşırız. Gel gelelim o yol o kadar saydamdır ki çoğu zaman gözümüz görmez. Şaşı bakar şaşırırız, çift görürüz başka yollara gireriz ya da başkaları bizi yanlış yollara doğru yönlendirirler, bilerek ya da şuursuzca. Düşeriz, kalkarız. Ama bir şekilde kendi şeridimizi de bulmamız gerekir bir şekilde. Hayat yaşımıza takılmadan. 

Çünkü bu “biz”izdir. 
Çünkü "biz" hazırlanırız. Ancak sahnede tek başımızayız! 
Çünkü "biz" içimizdeki periyle halter kaldıracak kadar güçlü; halter kaldırırken içimizdeki periyi ezmeyecek kadar akıllıyız!

*

Böyle güç, yol, başarı kazanmak dediğime göre ta Kore’den, bir başarı hikayesinden bahsedeceğimdir: Weightlifting Fairy Kim Bok Joo!

Tabii ki öncelikle künye:
 
Yönetmen: Oh Hyun Jong, Nam Sung Woo
Senaryo: Yang Hee Seung
Oyuncular: Lee Sung Kyung, Nam Joo Hyuk, Kyung Soo-Jin, Lee Jae Yoon, Lee Joo Young, Cho Hye Jung, Oh Eui Sik, Choi Moo Sung, Jang Young Nam, Ji Il Joo, Choi Woong,Ray Yang, Ahn Kil Kang, Kang Ki Young, Jung In Gi, Lee Jung-Eun, Yoo Da In, Lee Se Rang
Kanal: MBC
Bölüm Sayısı: 16
Tür: Romatik Komedi,
Yayınlandığı Tarihler: Kasım 2016-Ocak 2017
Netflix: Mevcut

*

Weightlifting Fairy Kim Bok Joo, Güney Koreli halter sporcusu Jang Mi Ran’ın hayat hikayesinden esinlenerek kaleme alınıp oradan da ekrana aktarılan tatlış mı tatlış bir Kore dizisi. 

Kahramanımız Kim Bok Joo (Lee Sung Kyung) üniversite yıllarının baharında, gelecek vadeden bir halter sporcusu. Bu yolda ilerlemesinin motivasyon kaynağı ise babası. Yaptığı sporun hantallığına ve maksülenliğinin aksine ruhu ise kıpır kıpır! Burada Lee Sung Kyung’un sempatik mimiklerinin katkısı yüzden bin! Karşı köşede ise Jung Joon Hyung (Nam Joo Hyuk) var. Geçmişte yaşadıklarına rağmen özgür ruhundan hiçbir şey kaybetmemiş, üniversitenin yüzme takımından Joon Hyung. Herkesin acısı içinde saklı işte. Amcasını babası, yengesini annesi, kuzenini ise abisi gibi bildiği bir aile her şeye rağmen mutlu olan Joon Hyung. Hikâye bu ya, Bok Joo ve Joon Hyung’un yolları ilkokuldan sonra tekrar üniversite kesişir ve olaylar gelişir.

(Dünyanın aslında ne kadar küçük olduğunu, insanın inanırsa ve isterse neleri başarabileceğini, nelerin üstünden gelebileceğini gösteren hikayeleri seviyorum. Benim de hayata karşı olan tutumumu ve yapmak istediklerim için motivasyon kaynağı olan her şeyi okuma, izleme listelerime hep birinci sıradan giriyor. O yüzden dünyanın bütün tontişleri birleşelim. İlerde ne olacağımız belli olmaz. ^^)

Weightlifting Fairy Kim Bok Joo’yu motivasyon kaynağı kadar bu sayfalara dökecek kadar diğer dizilerden ayıran bir diğer özelliği ise entrika-free bir hikâye olması. Çünkü artık aynı kötülüğün, binbeşyüzmilyon çeşidini yapan dizilerden sıdkım sıyrıldı. Tabii ki siyah ile beyaz çatışacak. Ancak Weightlifting Fairy Kim Bok Joo, hikâye örgüsü, olayları izleyene sunumu, anlattığı dil, takındığı tutum itibariyle oldukça naif. Kötüyü dahi izlerken insanı canından bezdirmiyor. Tamam, hedeflerimiz, motivasyonumuzu hatırlatması ve yükseltmesi güzel fakat kötü (olduğunu düşündüğümüz) karakterleri izlerken de minnoş gönlümüzü yerden yere vurmasın. Bu yüzden Weightlifting Fairy Kim Bok Joo tam aradığım ruha sahip, diyebilirim. 

Nam Joo Hyuk and Lee Sung Kyung arasındaki kimyayı da çok sevdiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Hem Nam Joo Hyuk-Lee Sung Kyung hem de dizideki isimleriyle Bok Joo ve Joon Hyung olarak birbirlerini çok iyi sırtlayan iki oyuncu seçilip ve karakter yaratılmış. İzlerken gerçekten de oyuncu seçimi için bu iki isimden daha iyisi bulunmaz gibi bir his uyandırıyor. Hani düşünüyorum da bu dizide Lee Sung Kyung’un yanına partner olarak Nam Joo Hyuk dışında kim gelebilir? Ya da başka bir isimle karakterler bu kadar parlar mıydı? Doğru “cast”ing tam olarak bu olsa gerek.

Yardımcı karakter ve hikayeler de en az esas hikâye kadar iyi ve dozunda. 

SPOILER ALERT
Özellikle Bok Joo ile Jung Jae Yi arasındaki platonik aşk hikayesi çok dozundaydı. Kimseyi kudurtmadan, aşk ile hayranlığı ayırma sürecindeki bir karakteri rencide etmeden çok güzel dokunuşlarla köpürtülmüş bir örgü oluşturulmuş.
SPOILER BİTTİ.

Fikrimce dizinin en zayıf noktası müzikleri olmuş. Kore dizilerini yakından takip edenlerin de bildiği gibi bir dizinin neredeyse her bölümünün bir parçası vardır. Dizi bitince sadece o dizide duyduğunuz en az 8-10 şarkılık bir listeniz olur. Ne yazık ki Kim Min Seung - From Now on dışında aklımda kalan bir şarkı… olmadı. 

*

Özetle; Weightlifting Fairy Kim Bok Joo, dünyanın derdinden bıkmış, izledikçe izlemek isteyeceğiniz sımsıcak Kore yapımı bir dizi olmuş. Yaratılan dünya, hikaye örgüsü, size geçen olumlu enerjiler ile on altıncı bölüme geldiğinizde iyi ki seyretmişim, içimde çiçekler açtı dedirten cinsten! İzleyecek herkese iyi seyirler dilerim, izledikçe motivasyonunuz artsın, içiniz açılsın. ^^ 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER