Mehmed Bir Cihan Fatihi'nin ardından

Mehmed Bir Cihan Fatihi'nin ardından
Kanal D’nin iddialı dizisi Mehmed: Bir Cihan Fatihi’nin 6.bölümü ile ekranlara veda edeceği haberini aldık hafta başı. Bu kadar iddialı bir dizinin neden bittiğiyle ilgili ticari, teknik ve sosyolojik birçok analiz yapılabilir elbette ancak konunun profesyoneli; türün de pek öyle ahım şahım bir izleyicisi olmadığım için bu konularda diyeceğim yok. Dizinin yayın hazırlıklarını duymaya başladığımız günden beri bende uyandırdığı hislerden bahsetmek isterim sadece ve bundan çağrışımla ne kadar çok sevdiğimi fark ettiklerimden.

İlk günden beri kod adı iddia, görkem ve şaşaa oldu dizinin. Tarihimizin en kıymetli olaylarından birini en pahalı başrol, en görkemli kostümler, en iddialı oyuncu kadrosuyla anlatacağını o kadar söyledi ki daha izlemeden yoruldum. ‘Çok para harcadık, masraftan kaçınmadık’ mesajı o kadar çok yankılandı ki kafamda, izlemeden gerildim. ‘Güzel bir dizi olmuş mu, mevzu beni saracak mı?’ diye değil de, ’Dedikleri kadar var mıymış?’ diye geçtim ekran başına, ‘Bakalım parasını çıkaracak mı?’ diye bakarken buldum bir ara kendimi ki son kullanıcının aklına gelmesi gereken en son şey budur herhalde bir hikaye izlerken. Bir de ilk bölümde dumanlı bir hava, anlamadığım şekilde rahatsız eden bir ses sistemi, yine çok vurgulanması istenen görkemlilik, etkileyicilik zorlaması olunca zaten tarihi diziler izlemek konusunda zayıf bünyem bundan da kopup gitti.

Bu vesileyle bir kere daha hatırladım ki usulcacık, tatlı tatlı başlayan ve izledikçe bir parçası olduğumuz, uzun yol arkadaşı gibi hissettiğimiz hikayeleri seviyorum. Başrol oyuncusuna trilyon verdiler diye değil de, o oyuncu içimize işleyecek replikleri dünyanın en sıradan işini yapar gibi söylüyor diye izliyorum bir diziyi. Mevzu ister tarihi bir zafer kadar görkemli ister sabah işe giden bir adam kadar sıradan olsun, zorla ezberletilmiş bir şiir gibi değil de olayın içinden bildiren metinleri ve bizi haşmeti ile etkilemeye çalışmak yerine yanına almayı önemseyen yönetmenleri seviyorum. Bu sezon da buldum çok şükür dişime göre bir takım diziler. Sayılarının artması umuduyla iyi seyirler dilerim. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER