The Walking Dead: Ölmeden sonunu görür müyüz acaba?

The Walking Dead: Ölmeden sonunu görür müyüz acaba?
Birkaç haftadır aramızda olmayan The Walking Dead, sekizinci sezonunun ikinci yarısıyla ekranlara dönüşünü yaptı ve sekiz bölüm sürecek bir maratona daha başlamış olduk. Diziyi bir süredir alışkanlıktan ve fazla ciddiye al(a)madan izlediğimi inkar edemeyeceğim. Geçenlerde bir kez daha ölse arkasından üzüleceğim bir karakter düşündüm ve yine bulamadım. Rick ve Daryl dahil şu aşamada fark etmez.

Haliyle izlerken "Acaba biz bu dizinin sonunu görebilecek miyiz?" diye aklımdan geçiveriyor. Elbette her dizi bir gün öyle ya da böyle bitecek de sahi bu The Walking Dead ne zaman ve nasıl bitecek?

* En başta dizinin uyarlandığı çizgi romanların hala devam ediyor olması var ve dizi de zaten hikaye bakımından henüz yetişmiş değil. Ne kadar sadık kalındığı tartışılır, yetişse bile Game of Thrones gibi geçip gidebilir.

* Özellikle geçtiğimiz sezonun ortasından bu yana reytinglerde alışılmadık bir düşüş var. İnsanlar da artık belli bir dolgunluğa (nihayet) ulaştılar demek ki. Ama diğer taraftan da dizi o kadar yüksek bir noktadan eriyor ki şu hali bile bir sürü diziyi bilmem kaça katlar. Kanal patronu olsam ben de bitirmem.

Dahası DVR, yani kaydedip sonradan izleyenlerin oranı da hala gayet iyi. İnsanlar artık eskisi gibi TV karşısında izlemektense müsait bir vakitte araya sıkıştırıyorlar.

* Uzantı dizi Fear the Walking Dead hala hayatta. Reytingleri ayakta kalacak kadar güçlü ve orijinali kadar popüler olmasa da kendisine belli bir yer edinmiş durumda. İki dizinin çakışması dönem dönem gündeme geliyor, hatta Morgan'ı FTWD'e geçireceklerini geçenlerde duyurdular. Bu gidişatla ana dizi bitene kadar önce daha zayıf olan uzantısı bitiverir.

* Öteki yandan bir de durumun çok da toz pembe olamayan bazı diğer tarafları var. Sadece kanalın değil Amerika'daki ekranın en popüler dizilerinden birisi olan The Walking Dead nedeniyle kanal AMC'nin başı yasal açıdan ağrımaya devam ediyor.

> Temmuz ayında dizide çalışan dublörlerden birisi kaza geçirip komaya girmiş, ardından hayatını kaybetmişti. Dublörün ailesi kanala dava açtı. AMC, minimum bütçeyle maksimum kar oranı elde etmeyi hedeflediğinden yapım şirketi The Stewart Film'in yerine getiremediği güvenlik önlemlerinin ve diğer başarısızlıkların sebebi olmakla suçlanıyor.

Doğru ya değil, AMC cimriliği zaman zaman gündeme gelen bir kanal. Daha önce Breaking Bad ile gündeme gelen konu zaman zaman zombi dizisinde de konuşuluyor. The Walking Dead'in hikayesinin ve karakterlerinin bölümlerce bir mekana kapanmasında, hikayenin yavaş akmasında pay sahibi noktalardan birisi de kanalın bütçe konusunda sıkı davranması.

> AMC, ayrıca diziden gelen kar oranlarıyla oynamakla da suçlanıyor uzun süredir. The Walking Dead'in eski patronu Frank Darabont ve AMC'nin uzun süredir devam eden bir davası vardı. The Walking Dead yüzünden ikinci kez davalık oldular. Çizgi romanların yazarı Robert Kirkman ve bazı yapımcılarla da benzer sebepten davalık olması da cabası.

Bu davalar Amerikan hukuk sisteminin hızının da etkisiyle nasıl ilerler, nereye varır kim bilir? Belki de dizinin ömründen daha uzun sürerler. Yurt içi ve dışı gelirleri de düşünürsek kaybettiği takdirde bile ultra karlı çıkması işten değil gibi gelmiyor değil sanli.

* Perde arkası da aslında çok sakin olmayan bir dizi. Maggie'yi canlandıran Lauren Cohan, The Walking Dead'den sekizinci sezon bittikten sonra ayrılabilir. Nedeni de elbette para. Cohan gelecek sezon için görüşmelerine halen devam ediyor ve istediği zammı alabilmiş değil. Rick ve Daryl'i canlandıran aktörlere yakın bir ücret talep ettiği gündemde bir süredir Hatta durum daha da ileriye gitti ve ABC için hazırlanan Whiskey Cavalier dizisinin pilotuna dahil oldu.

Pilot resmi dizi onayını alırsa ya hepten ayrılacak ya da arada sırada görünecek. Anlaşmayı imzalar da eski duruma dönüşür mü muallak. Ama ilki akla daha yakın görünüyor. Sevilesi karakter sayısı bir avuçken bir yandan da ellerindekini kaybetme riskiyle devam ediyorlar.

Bakalım daha neler olacak ve ölmeden dizinin sonunu görebilecek miyiz?


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER