Cem Yılmaz: Arif V 216 temelde bir insanlık ve arkadaşlık masalı!

Cem Yılmaz: Arif V 216 temelde bir insanlık ve arkadaşlık masalı!
İstanbul'da bir cuma akşamı. hem de tam uzun Bayram tatili öncesinde. "Müsaitseniz bu akşam 21:00'de Beykoz Kundura'da misafirimizsiniz" diyorlar. Müsaitim. Zira Cem Yılmaz'ın 13 haftadır çekimleri süren son filmi Arif V 216'nın setine davet ediliyorum. Beykoz Kundura'nın uçsuz bucaksız arazisi üzerinde iki ayrı yere plato kurmuş Fikir Sanat; bizi deniz kenarında ağırlıyorlar. Set kurulmuş ancak motor demek için havanın iyice kararmasını bekliyorlar. Suya bakan çadırda diğer davetli gazetecilerle birlikte çay içiyoruz. Yedi kişiyiz. Hava biraz ısırıyor. Filmin PR ajansı ve yapım şirketinin yetkilileri tarafından tatlı tatlı ağırlanıyoruz. Kurabiyeler çok güzel, çay da öyle...  "Ekip birazdan sizinle olacak" diyorlar. Az sonra Cem Yılmaz başta olmak üzere filmin hemen hemen bütün kadrosu yanımıza geliyor ve gece 01:30'a kadar sürecek keyifli sohbetimiz başlıyor.

Pembe Şeker'in evine gökten Arif ve 216 düşerse..

Öncelikle Arif V 216,  G.O.R.A.'da tanıştığımız iki karakter olan Arif ve Robot 216'nın öznel hikayesi; bir devam filmi değil. Daha çok yabancıların spin-off dediği türe giriyor. Bir dizi ya da filmin öne çıkan, ilgi gören karakterlerinden birine odaklanarak onun bağımsız hikayesini anlatmak gibi. Sinefiller daha doğrusunu bilir ama hatırladığım kadarıyla Arif V 216 bu anlamda da bir ilk aslında.. Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazdığı, Kıvanç Baruönü'nün yönettiği film 5 Ocak 2018’de vizyona girecek. "Bu şehirartık dönem çekmeye elverişli değil." diyor Cem Yılmaz, 13 haftadır devam eden çekim sürecini anlatırken. 

Sette kaç eski model araba var, sayamadım!

Buna rağmen Kıvanç Baruönü plato dışına çıkıp Yeniköy, Sirkeci, Çerkezköy, Büyükada gibi gerçek mekanları kullanmış, dar kadrajda eski İstanbul'u yaşatmaya çalışmışlar. Gördüğüm kadarıyla başarılı da olmuşlar. Filmde 150 kişilik bir teknik ekip ve 3 bine yakın yardımcı oyuncu görev almış. "Memlekette şu an bir dönem filmi çekmek isteseler bize gelip rica etmek zorunda kalacaklar. Bütün eski model arabalar, vintage kıyafetler ve aksesuarlar bizde" diyor Cem Yılmaz, bu konudan bahsederken. Filmin dekor tasarımı Hakan Yarkın'a, kostüm tasarımları ise Baran Uğurlu'ya ait. Benden duymuş olmayın ama yakında İzzet Çapa tarafından yeniden açılacak olan Kervansaray'ı da filmdeki gazino sahnelerine mekan olarak kullanmışlar. Nefis görünüyordu!
Yazı devam ediyor...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER