Bright :Bir elf, bir orc ve bir insan bir bara girer..

Bright :Bir elf, bir orc ve bir insan bir bara girer..
Dünyanın dört bir yanından çizgi roman, bilim kurgu, süper kahraman severleri bir araya getiren Comic Con, bu sene (benim için) son derece hızlı bir başlangıç yaparak, Netflix’in yeni bilim kurgu filmi “Bright”ın basın toplantısıyla açıldı. Bütçesinin 100 milyon dolar olduğu söylenen filmde, sık sık esprisi yapıldığı şekilde, “Bir elf, bir orc ve bir insan bir bara girer…” ve bittabi olaylar gelişir. Başrollerinde Will Smith, Joel Edgerton, Noomi Rapace, Lucy Fry ve Edgar Ramirez’in yer aldığı film, 21 Aralık’ta Netflix’te yayınlanacak.Toplantı, Will Smith’ten yönetmen David Ayer’e kadar herkesin kuzu kuzu kendini tanıtmasıyla başladı. “Ben Will Smith, aktörüm.” “Merhaba Will.”

İlk soru Will Smith’in Cannes’da canhıraş Netflix’i savunmasıyla ilgili: Yeni jenerasyonun filmleri hem sinemada, hem Netflix’te izlediğini söylemiştin. Sence bu ileride, bir arada nasıl gelişecek?

“Evde 16 ve 19 yaşlarında iki çocuğum var, onların gelişimi adeta antropolojik bir durum. Sinema ile Netflix’in tamamen aynı tecrübeler olduğunu söylemek imkansız. Hatırlıyorum, “Fresh Prince of Bel Air” dizisindeyken, insanlar sokakta sürekli “Will, Will” diye bağırıyorlardı. Sonra, “Independence Day” gösterime girdi ve Pazartesi günü herkes bana “Bay Smith” demeye başlamıştı. O büyük ekranın, insanın içine işleyen farklı bir havası var. “Net-Net” de (Will Smith’in Netflix’e verdiği kısa isim) tamamen farklı bir tecrübe. Eminim insanlar, tiyatrodan sinemaya geçişin yaşandığı ilk dönemlerde bunu yadırgamıştır, bu durum da ona benziyor. Sinema tecrübesiyle, Netflix’te film izlemek kesinlikle birbirinden son derece farklı tecrübeler.”Bu noktada söze yönetmen David Ayer giriyor:

“Filmi, Star Wars’ın çekildiği Alexa kamerayla çekmemizin yanında, ‘Lawrence of Arabia’da kullanılan eski usul lensleri kullanma şansı elde ettik. Bu filmi, çok büyük bir uzun metraj çeker gibi çektik.”

Film zaten uzun metraj ama sanırım David Ayer’ın kastettiği, sinemada görkemli bir şekilde açılacak, insanların bilet almak için kuyruklarda beklediği büyük bir bilim kurgu filmi.

Bu arada, katılımcılar soruları cevaplayadursunlar, toplantının yapıldığı Hilton’da ambiyans yaratma çabası mıdır nedir, arkadan basbayağı duyulacak kadar yüksek sesli caz müzik geliyor. Ses o kadar belirgin ki, Will Smith ve Noomi Rapace, konuşmalarının ortasında durup “Bu nedir allasen?” tadında durumu sorguluyor. Hilton inatla müziği kesmediğinde de duruma son noktayı Will Smith koyuyor: Kenny G aramızda, bunun başka açıklaması yok.Pek sessiz sakin Joel Edgerton, bir Orc’u canlandırdığı filmde, karakterinin her zaman insan olmak istediğini, öyle davrandığını, hatta bu yolda kendini eğittiğini söylüyor. Edgerton’a, “Bir Orc olmanın en iyi yanı nedir?” sorusu geldiğinde, Noomi Rapace atlıyor: “O kadar seksi ki…” Edgerton da ciddi ciddi, Orc’ların insani duyulara sahip olmadığını, bir insanın yüzüne bakarak, yalan söyleyip söyleyemediğini anlayamadığını fakat bunu koklayarak çıkarabildiğini söylüyor. Şu noktada elimizde filmle ilgili sadece bir fragman var; Orc neymiş, Elf neymiş, hepsini Aralık’ta göreceğiz.

Will Smith, bir Afro Amerikalı olarak, öncelikle bir polisi oynamanın, üstüne bir de Orc’lara karşı ırkçılık yapmanın ilginç bir tecrübe olduğunu belirtiyor.

“Sanki alışık olduğumuz sosyal konseptler bir anda tersine dönmüş gibiydi. Bir Afro Amerikalı olarak, ırkçı bir polisi oynamanız pek olası değil. İlginç bir tecrübeydi.”David Ayer’a, çekimler sırasında bütçe nedeniyle, istediği bir şeylerden feragat edip etmediği sorulduğunda, her daim Netflix savunucusu Will Smith, “İtiraz ediyorum. Müvekkilimin buna cevap vermesine izin veremem.” diyerek cevaba ket vursa da, David Ayer söze giriyor:

“Aslında istediğimiz her şeyi elde ettik. Bir defa, Los Angeles’ta çekim yapma şansımız oldu. Eskiden olsa, benim aşina olduğum ve büyüdüğüm Los Angeles’ta çekim yapmak mümkün olmazdı, hatta çekim dönemlerinde, yanımızdaki binaları bir bir yıkıyorlardı.”

Filmin çekimleri, Los Angeles’ın kenar mahallelerinde hep gece yarısı gerçekleşmiş. O kadar tuhaf mekanlarda çalışmışlar ki, Noomi Rapace o yerlerin Los Angeles civarında var olduğuna bile inanamadığını söylüyor. Bunun aslında basit bir açıklaması var; filmin yönetmeni David Ayer, çetelerin baskınlığıyla bilinen ve ömrü hayatımda ayak basmadığım Güney Los Angeles’ta büyümüş.

Bu arada, Will Smith’e ardı ardına gelen sorular hep Netflix tecrübesiyle alakalı. O da Netflix’in filme böyle büyük bir bütçe ayırabilmesinin nedenini, risk profilinin farklı olmasına bağlıyor.

“Netflix üyelik sistemiyle çalıştığı için, izleyicilerin izlemekten hoşlanabileceğini düşündüğü ne varsa onu yapabiliyor. Pahalı filmler çekip, bunu karşılayabilirler çünkü neticede filmin açılış haftasında belli sayıda insanı sinemaya çekmek gibi bir dertleri yok. Filmlerinin belli bir yaş grubuna göre onay alması, PG 13 olması mümkün değil. Bu da aslında sonsuz bir özgürlük demek ve stüdyo filmi çekerken olduğu gibi, işinizi kaybetme tehlikeniz yokken yaratıcılığınızı arttıran bir durum.”

Christopher Nolan yakın zamanda, Netflix kullanmadığını, genellikle evde Bluray izlemeyi tercih ettiğini ve asla Netflix’le çalışmayacağını söylemişti. Will Smith’e bu hatırlatıldığında, şakayla karışık şöyle bir cevap veriyor:

“Bence Christopher Nolan harika bir yönetmen ve beni ileride onun filmlerinde yer almaktan alıkoyacak hiçbir şey söylemem. Ayrıca, senin de ondan bahsederkenki tavrından hoşlanmadım.”

Akıllı adam vesselam.  Netflix’in, Hollywood’da bilim kurgu filmlerinin alışılagelmiş seri tarzına nasıl bakıldığı sorulduğundaysa, filmin yapımcılarından (ki aynı zamanda Narcosu’un yapımcısı) Eric Newman cevaplıyor:

“Film filmdir. Yarın bunun devam filmini yapmaya karar verirsek, bu dünyayı mesela bir Orc’un gözünden devam ettirebiliriz. Bence bunu yapmak son derece mümkün.”

Will Smith, Nolan’la ilgili soruyu soran gazeteciye dönerek, sorusunu görmezden gelmek ya da geçiştirmek gibi bir niyeti olmadığını, sadece sinema ile Netflix’in tamamen farklı tecrübeler olduğunu (bir kez daha) belirtiyor.

“Bazı filmlerin sinemada izlenmesi gerekir. Mesela ‘Avatar’ın çıktığı Noel dönemini hatırlıyorum; ailece sinemaya koşup, 3D gözlüklerimizle filmi izlemiştik. Bazı filmlerin böyle tecrübe edilmesi gerekir. Nolan’ın yaptığı filmleri de sinemada izlemeniz gerekir, hatta sinema o tecrübenin büyük bir parçasıdır.”

Comic Con’un ilk büyük basın toplantısı, yoğun bir Netflix tartışması, Will Smith esprileri ve yetişkin insanların ciddi ciddi Orc’larla, Elfler arasındaki farkları anlattığı yarım saatten sonra sona eriyor ve ekip, kapıda yüzlerce insanın beklediği H Hall’a doğru yola çıkıyor. Comic Con 2017 basın toplantıları devam edecek, izlemede kalın!BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER