Beni Sen İnandır!

Beni Sen İnandır!
Yaz aşkı denince akla ne gelir?

Sıcak bir mevsimin dokunuşu, göz alıcı gün batımları ve sahilde denizin melodisi eşliğinde dans eden çiftler..

Yaz aşkı her zaman 'biri' olmak zorunda değil. Bazen çok sevilen bir yer de olur. Taff Pictures imzalı Netflix filmi Sen İnandır'ın bizi sürüklediği Assos gibi..

Çanakkale'yi çok merak eden biri olarak filmin büyüleyici manzaralarının Assos'ta yer alması bana sürpriz oldu. Ama ne tatlı sürpriz!
O ne büyüleyici bir doğa.. Sanki rüzgar bizim tenimizde esti. Renk paleti bizi de dünyasına çekti.

Ayça Ayşin Turan yine su gibi.. İşine olan saygısını ve kariyer çizgisini çok beğendiğim bir isim. Ekin Koç ise yine uzun yıllardır çok sevdiğim (Sana Bir Sır Vereceğim tayfa el kaldırsın) aktörlerden. Bu iki ismi yan yana görünce play tuşuna basmamak imkansız.

Fakat..

Neden senaryo ve kurgu konusunda gözümüzü yükseklere dikmiyoruz? Neden hep 'yetinmek' düşüyor payımıza? Özellikle son yıllarda. Geriye gidiyoruz diyemem. Evvelce daha derinlikli işlere tanık olmuşluğumuz var.

Geçmişte iki eli kanda olsa salonlara akın eden sinema seyircisini bugün Netflix gibi platformların başında tutabilmek bile zor. Sektörün ticari kaygılarına aşinayız. Yine de bu 'yüzeyde ve güvende kalma' motivasyonu üzücü.

Sen İnandır bu furyanın sadece bir parçası; bütünü değil.. Sektörel anlamda ciddi bir özeleştiri şart. İlişkilerin zorlukları, karakterleri yoran engelleri, şaşırtıcı yolculuklar ve seyirciyi kıskıvrak yakalayan duygu geçişleri kurgunun can suyudur. Tüm bunlar 'ticari kaygılarla' ötelendiğinde elde ne kalır?

Çok sevdiğim bu sektöre açık çağrımdır; beni sen inandır!

Ayça Ayşin Turan'ın zarafeti, Ekin Koç'un temiz oyunu ve enfes Assos manzarası sahiden keyifli. Dileğim böyle başarılı partnerleri (böyle bir manzarada olmasa bile) ayakları yere basan senaryolarla izlemek.

Sen İnandır yormayan, sorgulatmayan, derin düşüncelere sevk etmeyen ferahlatıcı bir seyirlik.. Tabii dikkatli olun; film bünyede yola çıkma isteği uyandırabilir.

Yaz aşkı kavramını Pinhani şarkılarıyla tanımış bir nesil olarak kulaklarımız hep o ezgileri arar. Filmin bir noktasında Pinhani'nin parmak izlerini bulmak çok hoştu.

Bir zamanlar hepimiz aşkın maviliğine ve koşulsuz sevginin sihrine inanıyorduk. Şimdi sadece güneş kreminin önemine ve bol bol su içmenin cildi güzelleştirdiğine inanıyorum.

Mutlu günler.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER