Günahkar: İlk taşı Günahsız olan atsın!

Günahkar: İlk taşı Günahsız olan atsın!
"Bir dizi başarılı olacaksa, senaristinden oyuncusuna, yönetmeninden cast direktörüne, stil danışmanından makyözüne kadar ekipteki herkesin görevini layıkıyla yerine getirmesi gerekir."

Aslında, Fox Tv'de yayına giren ve sadece yedi bölüm gösterimde kalan Günahkar hakkındaki görüşlerimi henüz dördüncü bölüm yayınlanmadan dile getirecektim ama verilen emeğe saygısızlık etmek istemediğim için bugüne kadar bekledim.

Günahkar ekibi nerelerde hata yaptı?
İlki ve en önemlisi –bence- birinci bölümün kurgusuydu. Eğer siz intikam teması üzerine hikâye kuracaksanız ilk yapmanız gereken iki kişi arasındaki aşkın ve ihanetin büyüklüğünü göstermenizdir. Aşk ne kadar büyük olursa, ihanet o kadar acıtır. İhanet ne kadar büyük olursa, seyirci de intikam peşinde koşan karakterin arkasında o kadar yer alır.

Biz, yani seyirciler dizi başlar başlamaz önce Ali Yusuf’un bir adamı ölümden kurtardığını sonra Aslıhan’ın basın toplantısında Fikret Bey tarafından azarlandığını hemen ardından da Aslıhan’ın bir otel odasında adamın birini öldürdüğünü ve Ali Yusuf’tan yardım istediğini gördük. Sonunda da Ali Yusuf’un Aslıhan’ın suçunu üstlenmesiyle bütün hikâyenin üstüne kurulacağı olaylar bütününü neyin ne olduğunu anlayamadan 30 dakika içinde bitirdik.


Yeminle ilk öpücükleri sandım..

Olaylar öyle hızlı gelişti ki açıkçası flashbackler başlayana kadar Ali Yusuf’la Aslıhan’ın sevgili olduğunu bile anlamamıştım -ki o flashbackler de hiçbir derinliği olmayan 30-40 saniyelik sahnelerden oluşuyor.- Çünkü ne birbirlerine hitap şekilleri, ne de davranış biçimleri 'sevgili' gibi değildi. Eğer aradaki aşkın büyüklüğünü göstermezsen, seyircinin o ihanet yüzünden sarsılmasını nasıl beklersin? Kaldı ki ortada o anda bir ihanet de yok, Ali Yusuf kendi kendine suçu üstlendi. Bölümün geri kalanında da hikâyedeki diğer karakterleri tanıdık.

Bugüne kadar Türkiye’de çekilmiş en iyi intikam temalı dizi hangisidir? Sanırım çoğumuzun cevabı ortaktır: Ezel. Peki Ezel’in ilk bölümünü şöyle bir gözümüzün önüne getirdiğinizde bölümün nasıl başladığını ve nasıl sona erdiğini hatırlıyor musunuz? Hatırlamıyorsanız kısaca size anlatayım.


Her ihanet sevgiyle başlar!

Ezel daha ilk dakikada kimlerden intikam almak istediğini izleyicilere anlatır. Hemen ardından da flashbacklerle Ömer ve Eyşan’ın nasıl birbirlerine aşık olduğunu bir saat boyunca izleriz -30 saniye boyunca değil!- Bölümün sonuna doğru Eyşan’ın en beklemediği anda Ömer’e nasıl ihanet ettiğini görürüz. İhanet öyle acımasız bir anda gelir ki, ekran başında izlerken sizin de yüreğiniz burkulur. İşte son derece tahmin edilebilir, bugüne kadar yüzlerce kez uygulanmış ama başarılı bir kurgu örneği. Önce haini gösterirsin, sonra da nasıl ihanet ettiğini ki seyirci kahramanın davasının ne olduğunu anlasın.

Peki bizim Günahkar’ın ilk bölümünü izledikten sonra aklımızda kalması gerekenler, arkadaşlarımıza koşa koşa anlatacağımız sahneler neydi?

Bunlar nasıl birbirine aşık oldu? Aslıhan neden Ali Yusuf’a ihanet etti? Ali Yusuf hangi ara hapisten çıktı, neden hiç Aslıhan’ı aramadı? Sado ile nasıl yakın arkadaş oldu? Kaçak doktorluk işi ne iş? Ali Yusuf’un kardeşi onca yıl ne yaptı? 

Hepsinden önemlisi, intikam temalı dizi çekiyorsunuz ama dizinin ilk bölümüne göre ana karakterinizin (Ali Yusuf) amacı intikam almak değil!?
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER