13 Reasons Why: Kelebek Etkisi

13 Reasons Why: Kelebek Etkisi
Kelebek etkisi nedir?

Kelebek etkisi, öz anlatımıyla, yaratılmış bir kargaşanın büyüyerek artmasıdır.  Bu bir kuram. Edward Norton Lorenz’e ait Kaos Kuramı. Bir matematikçi ve meteorolog olan Lorenz, olayı şöyle açıklamış zamanında: “Bulunduğunuz noktada bir kelebeğin kanat çırpması, dünyanın öbür ucunda bir kasırgaya sebep olabilir.” mi acaba?

Yaşadıklarımız, bizi hüsrana uğratan, yakıp yıkarak ardı ardına sıralanan tüm bu olaylar silsilesi, kısacık ömrüne daha çok renk sığdırabilsin diye heyecanla uçuşan bir kelebeğin kanatları arasında gizli olabilir mi? Kulağa çok çılgınca geliyor değil mi? Dahası üstüne biraz düşünmeye, sorular sormaya başlasanız kördüğüm halini alıyor beyin kıvrımlarınız. Mecazları bir yana bırakıp daha gerçekçi olursak; Güzel diye, sevdik diye yakınımızda tuttuğumuz, kimi zaman kalbimizi hızlandıran, üzse bile bir yolunu bulup hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmış olanlar, tek bir kelimeyle ve yahut hareketle hayatımızı mahvedebilir mi? Cevap evetse, nasıl? Nasıl olabilir bu? Biz buna nasıl izin vermiş olabiliriz? O noktadan sonra kim hatalı, kim suçlu? Alın size kaos… Gittikçe büyüyen, büyüdükçe kalbinizi küçülten bırakın düğümü çözmeyi, ipin ucunu bile bulamadığınız bir mahşer yeri! Kelebek etkisi…

Sarsıcı.

13 Reasons Why için söyleyebileceğim en kısa ama en doğru terim şüphesiz: Sarsıcı. Sana şuracıkta sözler büyüttüm Hannah Baker! Orada biraz yer varsa bir saç okşamalık geleceğim yamacına! Yanımda erguvanlar getirdim bir de. Efsaneye göre erguvan rengi, Roma İmparatorluğunda gücün, kararlılığın rengiymiş. Bu konu başlığı altında senden daha güçlüsünü ve kararlısını tanımıyorum şahsen, o yüzden... (Belki bir miktar Clay ama onu da sen ortaya çıkardın, saylanmaz o yüzden.)

Evet, yaşamını kendi isteği ile sonlandırmış bir kıza güçlü ve kararlı dedim, yanlış duymadınız. Olayın o kısmı başka bir bakış açısından bakıldığında ciddi bir güç ve kararlılık gerektiriyor çünkü. Değişik bir yol haritası çıkıyor ortaya şöyle geriye yaslanıp bakıldığında. Güçsüzlüğün sürüklediği bir yol kararlılıkla harmanlanıp bir güç göstergesine dönüşüyor. Hemen sevinme Hannah, yaptığın şeyi sebebi ne olursa olsun asla onaylamıyorum. Sadece seni, kalbini anlamaya çalışıyorum. Eh, çok da başarısız sayılmam aslında…

Yaşamak bir yanılsama hali… “Yaşamsa gerçekle düşün umutsuz bir savaşı, her şeyi içine alan kocaman bir yanılsama...” diyor Şükrü Erbaş bir şiirinde. Gerçeğini ve düşünü birbirine karıştıran bir kız Hannah bana göre. Uğradığı haksızlıklar, masum hayallerinden sebep başına gelenler… O haksızlıkları ise zaman zaman, körü körüne de olsa inandığı gerçekleriyle karşılaştırıyor. Onun için olayların karmaşıklaştığı nokta da tam burası. O Alex için dedi ama bence Hannah, kendi kaosunu kendi yarattı. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER