13 Reasons Why: Hannah Baker’ı ben öldürdüm!

13 Reasons Why: Hannah Baker’ı ben öldürdüm!
Ölü bir kız neden yalan söylesin? / Beni kurtaramadın.*
Söyleyecek çok sözü olan ama size pek fazla kelime bırakmayan bir Netflix işi 13 Reasons Why… 

Başlamak da bitirmek de kolay değil… Her ikisi de büyük bir cesaret ve ruh sağlığı istiyor.

Bütün bir sezonu aynı günde yayına çıkan ya da birçok bölümü hazırda bulunan dizileri izlemeyi seven bir dizi maratoncusuyum. Ya da popüler haliyle söylemem gerekirse bingewatcher’ım. Türk dizilerini izlemeye alışmış bünyem 20, 40 veya 60 dakikalık dizilere reaksiyon gösteriyor asla ve asla tek bölümle yetinemiyorum. Tam da bu yüzden Netflix’in dizilerini topyekûn yayınlamasından da inanılmaz memnunum ama 13 Reasons Why bir oturuşta bitirebileceğiniz dizilerden biri değil. 

Benim gibi bir maratoncunun bile nefesi dördüncü bölümde tıkandı. Bu yazıyı yazarken dahi izlediğim zamanki kalp çarpıntısını ve üşüme halini hissedebiliyorum.

13 Reasons Why, Jay Asher’ın aynı isimli romanının Brian Yorkey tarafından uyarlanması ile ortaya çıkmış Netflix yapımı bir dizi ve dünya çapında yürütülen bir sosyal sorumluluk projesi. 


Siteye girip ülkenizi seçtiğinizde karşınıza böyle bir şey çıkıyor.

Yapımcıları arasında Selena Gomez’in de bulunduğu dizinin www.13reasonswyh.info isimli bir internet sitesi var. Siteye girdiğiniz zaman, yaşadığınız problem her ne ise, bulunduğunuz ülkede size yardım edebilecek bir danışma hattına ulaşmanız için gereken telefon numarasını ve internet adresini gösteriyor.


Romanın yeni baskısı ve bileklikler.

Sitenin yanı sıra artık modern insanın bir parçası haline gelmiş yeni medyanın da desteğini aldıkları, bu desteği #ReasonsWhyYouMatter (-senin- değerli olmanın nedenleri) etiketi ile gösterebilecekleri çalışmalar hazırlamışlar. Kişilerin öz sevgi ve saygılarını kazanmaları için başlatılan etkinliğin, üzerinde aynı etiketin bulunduğu destek bileklikleri de var. Hatta diziye ait bütün hesaplar oldukça aktif ve izleyiciler tarafından inanılmaz bir ilgi görüyor. Hannah’nın kaset kurallarına gönderme yaparak yayınladıkları görev videoları bile var.


Kısacık bir not: Netflix Türkiye Twitter hesabının minnoşluğunu da unutmayalım. Diziyi izlerken en kötü zamanlarda elinizi tutuveriyor, tweet attığınızda. 

İster ucunda sadece cebini düşünen kişiler olsun, ister reyting kaygısı güdülsün dizi inanılmaz mesajlar içeriyor ve eminim izleyen herkes büyük farkındalık yaşayacak. Böyle bir konuya dikkat çektikleri için bu işte emeği olan herkes, sadece ama sadece bu yüzden bile, kocaman bir tebriği hak ediyor!

Spoiler vermeden biraz hikayeden bahsedeyim… Dizi, hayatına son veren Hannah Baker’ın neden böyle bir şey yaptığını anlattığı kasetlerinin okul arkadaşı Clay’e ulaşması ile başlıyor. Clay, kasetlerde ilerledikçe biz de onunla birlikte Hannah’nın boğuştuğu zorlukları dinliyor hatta onun yönlendirmesi ile gittiği yerlerde –bazen bir parkta, cafede, okulda ya da bir evde- Hannah’yı görüyoruz, anılarına tanık oluyoruz. Hayır sadece izlemiyoruz, neredeyse yaşıyoruz.

Hikâyenin içinde gibi hissetmemeniz için hiçbir neden yok elinizde. Birkaç Hollywood filmi ya da Amerikan gençlik dizisi izlemişseniz bilirsiniz; sporcu ve kendini beğenmiş sarışın Amerikan erkeği, ortalaması ile kafayı bozmuş düzgün görünen çalışkan Asyalı kız, Afroamerikan okul temsilcisi, sağı solu piercingli gotik kız, yüzü düzgün içine kapanık çocuk ve daha nicesi olağanca gerçekliği ile oracıkta karşınıza çıkıveriyor...

Oyuncuların performansları ise etkileyici ama yine de başroldeki Clay ve Hannah’yı canlandıran Dylan Minnette ve Katherine Langford kadar göz doldurmuyorlar. Tony’i canlandıran Christian Navarro ise bonus olarak kadroya dâhil olmuş gibi, küçük sürprizlerle sizi şaşırtıyor. Kadroda tanıdığımız isimler de var elbette! Glee dizisinde Becky’nin ondan yaşça büyük sevgilisi Darrel’ına hayat veren Justin Prentice karşımıza Bryce olarak çıkıyor. Bu sezon The CW’de başlayan Riverdale’in Reggie’si Ross Butler da Zach olarak karşımıza çıkıyor.

Yazı devam ediyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER