Çok özlediklerimizde bu hafta: Asmalı Konak

Çok özlediklerimizde bu hafta: Asmalı Konak
Geçtiğimiz Pazar akşamı kendim için çok şahane bir şey yaptım ve A2 ekranlarından doğru bizlerle olan Asmalı Konak’ın ilk bölümünü izledim. Asmalı Konak’a komple bayılırım ama Bahar ve Seymen’in tanıştığı o ilk bölüm apayrıdır, dünyanın en güzel dizi bölümleri arasında ilk beşe girer şahsımda. Nedenlerini hemen sıralamak ister, sonra da ilerleyen bölümlerde Asmalı Konak’ta buluşmak üzere iyi seyirler dilerim.

1) New York’ta başlayan aşkların cümlesi çok güzel olur bir kere. Hele de taraflardan bir tanesi çok zengin ve yakışıklı ve havalı (bu öyküde elbette Seymen Ağa), diğeri başına buyruk kırmızı şapkalı bir ressamsa (güzelleri güzeli Bahar’dan başka kim olabilir?).
 
2) Seymen’le Bahar’ın o didişerek başlayan tanışması baldan tatlı. Romantik bakışmalar ve uzun süren sessizliklere değil, mütemadiyen konuşmaya ve birbirini ite kaka anlaşmaya inanırım şu hayatta, Seymen’le Bahar’ın da onca mucizelere ve olağanüstü olaylara rağmen bize imkansız bir çift gibi gelmek yerine onları inandırıcı bulmamızın temel sebebi aralarındaki bu iletişimdir bence.
 
3) Asmalı Konak’ın büyülü dünyasını ilk gördüğümüz anı elbette unutamayız. Henüz başımıza geleceklerden habersiz olsak da kendi halinde yaşayıp giden bir konakla karşı karşıya olmadığımızı çok iyi bildiğimiz Asmalı Konak, her karakterinin ayrı ayrı şahane derinlikte hikayelerini bize anlatmaya başlamadan bile hayran oluruz ona. New York ne kadar güzelse Asmalı Konak da o kadar güzeldir, bir nevi efsunludur, avluları tarçın kokar ve ona emanet edilen ne varsa koruyup kollar.
 
4) Bahar’ın bölüm sonunda kurduğu ‘Ben evimi özledim ama evim neresi bilmiyorum’ cümlesi bir diziye ayılıp bayılmam için tek başına bile yeterli bir sebeptir ve üstelik bu dizide bunlardan milyonlarcası var. Bu cümlenin sonunda Meral Okay’ı anmamak elde mi?
 
5) Seymen Ağa’nın Bahar’a çarpan patenci çocuğu hırpalayıp patenleri nehre attığı sahne çok özel bence. İlk izleyişimizde henüz bilmiyoruz aslında ama Bahar-Seymen ilişkisinin ipuçları hep o sahnede. Hayallerin erkeği gibi görünen Seymen’in en büyük defosu ile aşırı özgür ve bağımsızlığına düşkün Bahar’ın Seymen aşkına neleri feda ettiği hep o kısacık sahnede gizli. İlk bölümden spoiler’ın böyle güzeli az görülür.
 
6) Asmalı Konak çalışanlarının hayatını izlemek çok eğlenceli, ev sahiplerinden geri kalır yanlar yok. Daha ilk bölümden bağlanıyoruz onlara. Zaten mutfak tayfasının bu kadar şahane olduğu iki dizi gördüm şimdiye kadar. Biri bu, diğeri de elbette Aşk-ı Memnu.
 
7) Son olarak Seymen Ağa’nın annesi Sümbül Karadağ’dan bahsetmek isterim. Daha ilk bölümde anlıyoruz onun oğluna ne kadar düşkün olduğunu. Gel gör ki Sümbül Sultan Asmalı konak’a da aynı şekilde tutkuyla bağlı ve ona gelecek ne varsa hepsinin karşısında kale gibi duracağını gözlerinde görebiliyoruz. İlk bölümde henüz bilmesek de net bir şekilde hissediyoruz ki yaşanmamış bir aşkı da var geçmişinde. Hemen diğer bölümler gelsin de görelim. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER