Bir Tuncel Kurtiz efsanesi: Ramiz Karaeski

Bir Tuncel Kurtiz efsanesi: Ramiz Karaeski
Bazı insanlar asla unutulmaz. Ne kadar zaman geçerse geçsin, unutulmaz. Çok yıllar geçer, yine de unutulmaz. Tuncel Kurtiz, Adorno'nun "Yanlış hayat doğru yaşanmaz." sözünden etkilenerek yüz binlere ya da milyonlara hitap eden bir adam olmayı düşünmüyordu, "Az olsun bizim olsun." diyen bir adam olduğunu söylüyordu. Ama o, gün gelecek nesilden nesile anlatılacaktı.

Bir nesil onunla büyüdü ve bir nesil ucundan da olsa yaptığı işlere şahit olabildi. Bazı insanların bedenleri yitip gider aramızdan ama ruhları hep bizimle kalır. Çünkü bazı insanların izleri, silinmez hayatlarımızdan. Öyle bir adamdı ki Tuncel Kurtiz, yediden yetmişe herkesin hayatına dokundu. 

Aramızdan ayrılışının üçüncü senesinde, Ranini Tv yazarlarından Öykü Sevinç ile Tuncel Kurtiz'i ve hayat verdiği Ramiz Karaeski'yi anlatmak istedik.

Çocukluğunda babasının memuriyeti yüzünden tek bir yerde yaşayamamış. Kırıkkale, Reşadiye, Kandıra, Posof, Ayvalık, Michigan, Detroit, New York, Silifke, Tarsus ve İstanbul’dan önceki son durak, 14 yaşında ayak bastığı Edremit olmuş. O yaşında Dünya Klasikleri okur, kendini Sait Faik sanırmış.


Tuncel Kurtiz - Yılmaz Güney

Gençlik yıllarından yakın arkadaşı olan Yılmaz Güney'in "Her evde bir fotoğrafımız olacak, bizi sevecekler." dediğinden bahsetmişti bir röportajında ve öyle de oldu. "Bir gün ölürsem, Yılmaz'ı özlediğimdendir." diyecek kadar seviyordu can dostunu.  Tuncel Kurtiz için sanatçı çağının yansıtıcısı anlamına geliyordu ama meselenin nasıl yansıttığı olduğunun da altını çiziyordu. 

Kendi duvarına yazdığı bir yazıdan bahsetmişti başka bir röportajında "Aktaramadığım şey gereksizdir. Mutlaka aktarmak isterim." demişti. Toplum içindeki haksızlık ve eşitsizlikler olmadan, demokrasiden yana olmayı kendi doğrusu kabul etmişti. Topluma daha başka neleri yansıtmak istemişti bilemiyoruz. Şunu biliyoruz ki aktardıklarıyla bir ömür beslenebiliriz, bize çok şey kattı.. 

Aramızdan ayrıldı ama içimizden uğurlayamadık onu. Üç sene geçti üstünden ama hâlâ Tuncel Kurtiz'le yaşıyoruz. Özlüyoruz, arıyoruz ve saygıyla anıyoruz. Söz veriyoruz; Tuncel Kurtiz'i hep yaşatacağız.


Yazı devam ediyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER