Haftalık reyting analizi: Shondaland'de deprem!

Haftalık reyting analizi: Shondaland'de deprem!
Geçtiğimiz Pazar günü ya tüm Amerika "Sevgililer Günü"nü kutlamak üzere dışarı çıkmıştı, ya da herkes The Walking Deadin dönüşüne gecesini ayırmıştı. Zira tek bir dizide değil, tüm kanallar arasında genel bir çöküş gözlendi. O yüzden bu hafta Pazar günü söyleyebileceğim tek şey, artık The Good Wife’ın sezon sonu biteceğini de bildiğimize göre, Madam Secretary’nin her şeye rağmen en azından 2 sezon daha bizimle olacağının neredeyse garanti olduğu. CBS için yeterli izlenme oranlarına ulaşıyor, hele de Pazar akşamı için. Uluslararası hikayeleri yurtdışı satışlarını kolaylaştıracak, diğer ülkelerin pis Amerikalılara sövmesine eğlenceli bir vesile olacaktır diye düşünürsek; Tea Leoni’nin alamadığı ödül adaylıklarını da bu yıl hakkıyla alacağını umarsak dizi hala karlı bir yatırım.

Pazar günü olacakları bilmiş gibi Pazartesi gününe kaçan Grammy Ödülleri akşamı sildi süpürdü diyebiliriz. Mini sezonunu bitirmek üzere olan The X-Files şaşaalı ödül töreninin karşısında dimdik dururken, Lucifer da kendinden beklenen ortalamalarda sonuçlar almaya devam ediyor. Gotham ile nasıl bir ikili olacaklarına göre karar verilecek, o yüzden şimdilik susuyorum. Telenovela hala kendisine seyirci bulamazken yenilenmesi soru işareti olan Castle da üzücü sonuçlar almaya devam ediyor.

Eskiden Cuma günleri insanlar televizyon izlemez derdik, kanallar da iptal edecekleri ya da sadece belli bir kitleye ulaşacağını düşündüğü dizileri oraya sürerlerdi. Artık neredeyse Pazar ve Salı günleri de o noktaya geldi diyebiliriz. The Muppets’ın yenilenmesi halinde fani gözümüzle bir mucize gördük diyebiliriz artık. Fox komedileri de yerlerde sürünüyor, özellikle güzelim The Grinder’ın artık pek şansı kalmadığını söyleyebiliriz. Agent Carter eğer stüdyoyla anlaşma sağlanabilirse dolgu malzemesi olarak yeni sezonu kapabilir, hala inanıyorum. Sonuçta Marvel’ın cinsiyetçilik konusunda lekeli bir konumu var ve dizi bunu biraz temizlemesini sağlıyor. Öyle ya da böyle başka yollardan tüketilen, eleştirmenlerin sevdiği ve Marvel Evreni’ni zenginleştiren bir halka. Birkaç cümle daha yazarak kendimi daha da ikna etmeye çabalamayayım, dizi yenilensin istiyorum ve biraz torpil geçiyor olabilirim. iZombie güzel bir iş, Veronica Mars’ta aşık olduğumuz Rob Thomas tarzını şahane bir şekilde devam ettiriyor. Ancak kanalın en büyük işi The Flash ardından yayınlanıp bu kadar düşük sonuçlar alması hayra alamet değil. Yine de kanalın diziyi yenileyeceğini ve gelecek sezon başka bir günde deneyeceğini düşünüyorum. Çok yaşa The CW!

Perşembe gününün büyük şoku TGIT kuşağının dev çöküşüydü. Abartıyorum gibi duracak ama, Shonda Rhimes dizilerinin seyirci tarafından bu denli reddedilişi gerçekten dikkat çekici. Scandal ve How to Get Away with Murder tarihlerinin en düşük sonuçlarını aldılar. Grey’s Anatomy yine iyi tutunmuş diyebiliriz, ama onda da düşüş var. Belli ki ABC’nin verdiği uzun sezon arası dizilere yaramamış. Zaten seyirci bu sezonun hikayelerinden şikayet ederken araya 3 ay girince geri dönmeye zahmet etmemiş gibi gözüküyor. Gelecek sezon karakterlerin birbirlerinin dizisine konuk olduğu, temponun asla düşmediği, ana kadrodan karakterlerin öldüğü gümbür gümbür bir kurtarma harekatına hazır olunuz.

NBC’nin 2. sezon onayı verdiği Shades of Blue ortalama bir şekilde sezonuna devam ediyor. Jennifer Lopez’den daha fazlasını beklemek gerektiğini düşünüyorum, ama kanal en azından akşam 22.00’de çökmeyen bir diziye kavuşmuş oldu, belli ki ona da şükrediyor. CBS Angel From Hell’i aniden iptal edip yerine 2 Broke Girls’ü getirdi. Çok elle tutulur bir iyileşme olduğunu söyleyemeyiz. Zaten o dizinin iptalinde başka işler var diye düşünüyorum, elbet o gün gelecekti ama sezon ortasında apar topar yayından kaldırılacak kötülükte sonuçlar da almıyordu doğrusu. Bakalım CBS kararından pişman olacak mı?

Önümüzdeki hafta yayınlanacak pek çok final sayesinde reytingler daha yüksek olacaktır. The X-Files, Agent Carter ve Superstore’a veda ederken sezonun heyecanlı dönemlerine de giriyor olacağız. İptal ve yenileme haberleri de ufaktan gelmeye başlar artık. Ne hoş!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER