Netflix çağı başlasın!

Netflix çağı başlasın!

6 Ocak yılın ilk şahane haberini getirdi. Yıllardır, hele ki kendi dizilerini yapmaya başladığından beri, dört gözle beklediğimiz streaming servisi (internet bağlantısı aracılığı ile görüntüyü önyükleyerek izleme) Netflix dünyaya açılmıştı. Bir anda Twitter ve Facebook’ta bu işlere ilgisi olduğunu bile bilmediğim arkadaşlarım dahi Netflix’in gelişi üzerine sevinç nidaları atmakla meşguldü.

Bilmeyenler için bu sevincin sebebini biraz anlatayım. Netflix artık sinemaya gitmek, televizyon izlemek ya da radyo dinlemek gibi bir içerik tüketme yöntemi oldu diyebiliriz. Daha da ileri giderek internet üzerinden bir şeyler izlemenin sözlük karşılığına dönüşme yolunda hızla ilerlediğini söylemek mümkün. Adeta bir Selpak... Netflix ne yapar? Sinemada izlediğiniz yeni filmleri ve stüdyoların arşivlerindeki incileri alır, üzerine televizyonda izlediğiniz dizilerin tüm bölümlerini ekler; son yıllarda bununla da yetinmeyip diğer yayıncılara taş çıkartan orijinal diziler üretir. Sonra da seyircisine aylık bir üyelik ücreti karşılığında internet üzerinden HD olarak izleme olanağı sunar. 

İsterseniz akıllı televizyonunuzda uygulamayı indirerek, oyun konsolunuzun nimetlerinden faydalanarak ya da bilgisayar ve tabletlerinizi kullanarak Netflix’i dilediğinizce izleyebilirsiniz. Platformun kataloğunda neler mi var? Daredevil, Jessica Jones, Master of None, Unbreakable Kimmy Schmidt ve Orange is the New Black gibi son yılların en beğenilen dizileri… The 100, Weeds, The Blacklist ve Suits gibi diğer kanalların dizileri de cabası. Film kataloğu henüz biraz zayıf olsa da Inception, Batman Begins, Gravity, The Notebook, What’s Your Number, Argo, Forrest Gump ve American Beauty gibi sağlam arşiv filmleri platformdaki yerini almış durumda ve bir tık uzağınızda.

Netflix'in Marvel anlaşmasının ilk şahane meyvesi. Bu ve diğerleri tadından yenmiyorlar...

Ülkemizde Netflix gibi streaming servisleri yavaş yavaş hayatımıza entegre olmaya zaten başlamıştı. En büyük dijital platformlarımız Digiturk ve D-Smart zaten tüm stratejilerini neredeyse bu servislere yönlendirmiş durumda çünkü seyirci artık her Çarşamba saat 20.00’de ekran başında olma mecburiyetini istemiyor. Hele ki yabancı diziler için. Tivibu ve Turkcell TV de eklenince içeriklerin ne kadar bölündüğünü ve sağlam bir seyirlik için kaç servise abone olunması gerektiğini varın siz düşünün. 

Netflix’in elinde büyük bir koz var: Para! Diğer saydığım mecralar gibi başka hizmetleri de parlatmak zorunda olmadığı için tüm parasını streaming servisine adayabilir. Daha iyi içeriklere hakkıyla para verebilir, daha iyi tanıtım yapabilir. Bunu Türkiye servisinin mevcut kataloğunda bile görebiliyoruz. O yüzden de bu saydığım mecraların yıllardır korkulu rüyasıdır. 

Netflix geldi, rüya gerçek oldu. Henüz rüya diyorum, zira Netflix Türkçe altyazı ve hatta dublaj seçeneği sunmadığı sürece özellikle Digiturk’e (halihazırdaki servislerimizin en iyisi) rakip olamaz. Ama bu saydığım iki özellik geldi mi (ilki bile yeter hatta), o rüya bildiğin karabasana dönüşür, hem de uykulardan terli terli uyanmalık… Rekabet iyidir, kaliteyi getirir. Netflix’in handikapları fiyatının biraz yüksek olması ve henüz altyazı seçeneği sunmaması. Aylık 10 dolar üyeliği 10 TL olarak ülkemiz şartlarına uyarlasa onu kimse tutamazken şu andaki fiyat seviyesi çok üst seviye tüketiciye hitap ediyor ne yazık ki.

Peki seyirci olarak zaten bir platforma üyeysek ya da torrent ile seviyeli bir ilişki içerisindeysek neden Netflix’e abone olalım? Eğri oturup doğru konuşayım, Netflix benim gibi bir TV seyircisi için mantıklı bir seçim değil. Ben The 100’ın 3. sezonunu izlemek için yayının bitiminden sonra birkaç ay daha bekleyemem, olmaz ve olamaz. Zaten bu servis ortalama seyirciyi hedef alıyor, bizleri değil. Türkiye’de, hatta dünyada da, hala seyircinin epey büyük bir kısmı “şunu” izleyeceğim diye içeriğe ulaşabileceği mecraları aramıyor. Bir mecra buluyor ve içindeki içeriklerden seçim yaparak tüketimini gerçekleştiriyor. En basitinden sinemayı düşünün, gişeye gelip film seçiyoruz; belli bir filmi izlemeye gitmiyoruz. Düzelteyim, gitmiyorlar. Kolaycıyız ve önümüze “sevebileceğimiz şeyler”in sunulmasına bayılıyoruz. Bunu en iyi yapan da Netflix, sırf marka değeri yetiyor, içerik üreticilerini tavlamaya.

Biz de Netflix sayesinde en az Kimmy kadar mutluyuz.

Yazıyı daha fazla uzatmadan Netflix’e bir kere de buradan dolu dolu hoşgeldin demek isterim. Gözümüz yollarda kalmıştı, umarım aşkımız tamamına erer. Kadehimi Türk içerikleri yükleyeceğin, kendi yerli dizilerini çekeceğin günlere kaldırıyorum: Netflix çağı başlasın!BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER