Televizyonda yeni bir devir: Beyaz perdeden televizyona geçen hikayeler

Televizyonda yeni bir devir: Beyaz perdeden televizyona geçen hikayeler
Amerikan televizyon endüstrisi her geçen gün büyümeye ve daha fazla içerik üretmeye devam ediyor. Ancak ekrana gelen dizilerin sayısı arttıkça anlatılabilecek hikayeler de giderek azalıyor. Bu da yapımcı ve senaristleri zora sokuyor. Amerikalılar bu soruna farklı ülkelerden formatları uyarlayarak, eski dizileri ekrana döndürerek ve elbette sinema filmlerini beyaz ekrana taşıyarak çözüm bulmaya çalışıyor.

Bu konuyla ilgili akla gelen ilk örneklerden biri 1983 yılında ekrana gelen M*A*S*H. Larry Gelbart'ın geliştirdiği dizi 1970 tarihli aynı isimli filmden uyarlanmıştı. Ancak aslen her iki yapım da Richard Hooker'ın kaleme aldığı MASH: A Novel About Three Army Doctors kitabına dayanıyordu. CBS kanalında ekrana gelen dizi Kore Savaşı'nda görev yapan doktorlar ve ekiplerini konu ediyordu. Dizinin 256. final bölümü toplamda 106 milyon kişi tarafından izlenmişti. Bu o yılki Super Bowl yayınından bile fazlaydı. Böylece M*A*S*H'in bu bölümü şimdiye kadar en çok izlenen dizi finali olarak adını tarihe yazdırdı.

Şimdilerde bu rekoru kırmak neredeyse imkansız. Ancak sektörde giderek azalan orijinal hikaye sayısı yapımcı ve senaristleri film uyarlamalarına yöneltmeye devam ediyor. Devam eden yayın döneminde birçok filmin hikayesi televizyona uyarlandı. Bunun yanında birçok sinemadan diziye uyarlanacak proje duyurulmaya devam ediyor.

12 Monkeys, Fargo, Nikita, Limitless, The Odd Couple, Parenthood, Teen Wolf, Minority Report ilk oturuşta akla gelen yapımlar oluyor. Bu yapımların bir kısmı bitti, bazıları devam ediyor. Minority Report sezonun başarısız uyarlaması olurken, Limitless CBS kanalından tam sezon onayı almayı başardı. FX kanalında ekrana gelen Fargo'nun ilk iki sezonu büyük beğeni topladı. Dizinin üçüncü sezonu olacağı daha şimdiden kesinleşti. 12 Monkey ve The Odd Couple ise ikinci sezonlarıyla televizyon macerasına devam edecek. Bunların yanında Rambo, Friday The 13th, Hansel & Gretel: Witch Hunters, Red, The Notebook, Taken, Snowpiercer, My Best Friend's Wedding, Lethal Weapon, Training Day, Behind Enemy Lines ve Fatal Attraction da yakın zamanda televizyona göreceğimiz hikayeler arasına yer alıyor.

Adını saydığımız yapımlardan bazıları dizi olarak başarılı bir potansiyele sahip olabilir gibi görünüyor. Bir kısmının televizyona nasıl uyarlanacağı hala merak ediliyor. Başarılı olanlar seyircilere keyifli anlar yaşatıp televizyonda uzun bir ömür sürecek. Geri kalanlar tarihin tozlu sayfaları arasında kaybolacak. Ancak şimdiden hangilerinin izleyicilerin beğenisini kazanabileceğini ön görmek oldukça zor. Ancak belli olan bir şey var ki, o da Amerikan yapımcıları son çare olarak filmlere başvurmaktan vazgeçmeyecek. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER