Wachowski kardeşlerden Bilimkurgu çağrısı

Wachowski kardeşlerden Bilimkurgu çağrısı
Netflix yaz sezonu bombasını patlattı. Wachowski kardeşlerin senaryosunu ve ilk 7 bölüm yönetmenliğini üstlendiği 8 bölüm olması gerekirken 12 bölüm çekilen Sense8, modern dünyada ”farklı” insan türlerinin varlığına inandırıp aksiyondan aksiyona sokuyor.

Bilimkurgu ve aksiyonu bir arada sevenler için Netflix, enfes biçilmiş 12 bölümlük bir kaftan sundu: Sense8. Başrollerinde Lost dizisinin Sayid’i Naveen Andrews, ünlü aktrist Daryl Hannah’ın yanı sıra Miguel Ángel Silvestre, Doona Bae, Jamie Clayton, Tina Desai, Brian J. Smith, Tuppence Middleton, Aml Ameen ve Max Riemelt’ın yer aldığı yapım Hannah’ın oynadığı Angelica’nın yeniden doğurduğu 8 isimle başlıyor.

Andy & Lana Wachowski kardeşlerin senaryosunda farklı ülkelerin farklı şehirlerinde yaşayan ve birbirini tanımayan 8 kişinin, istemsiz bir şekilde aniden birbirleriyle zihinsel bir bağ kurmaları ve sonrasında karşılaştıkları tuhaf durumlar yaşanmaya başlanıyor. Bir anda Amerika’da sakalını kesen polis ile Londra’da yüzünü yıkayan Dj, Berlin’de jakuzideki çıplak adamla, Hindistan’da evlenen kadın birbirlerini görür hale geliyorlar. Görmek bir yana dursun, duyup dokunabilmeye, varlıkları içerisinde yer almaya ve onları hareket ettirme yeteneğine sahip oluyorlar. Bu karakterler aynı zamanda avlanan başka bir sensate tarafından toplanıyor, inceleniyor. Amaç dizinin kötü adamı olan Mr Whispers’ın gözlerine bakmadan, hastaneye düşüp yakalanmaktan kaçmak.

Amerikalı Polis Will, İzlandalı DJ Riley, Nijeryalı şoför Capheus, Güney Koreli kickbokscu Sun, Meksikalı oyuncu Lito, Hint eczacı Kala, Alman çilingir Wolfgang ve Amerikalı blogger Nomi ile onların ilişkileri, sansürsüz sahneleri, sensate’lerin aralarındaki aşkın en saf halini buluşları ve bir bütün haline gelmeleri 12 bölüm boyunca sizi kendine bağlıyor.

Dizi Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’da çekiliyor ama yapım ekibi bununla da yetinmiyor. Wachowski’lerin aksiyon yeteneği de bu dizide sıkça kendine yer buluyor. Ben biraz duygusal drama peşindeyim derseniz, dizi senaristi kardeşler sizleri de düşünerek evlenmek istemeyen bir kadın, lezbiyen bir transeksüel ve ünlü gay bir aktörün özel hayatlarını ve beklentilerini de dizi içerisine yedirmiş durumda. Başka sensate’ler de dizinin ilk sezonu boyunca karşılaşacağınız türden.

Dizinin en ilginç noktası belki de Naveen Andrews’un canlandırdığı Jonas Maliki karakterinin ne kadar dürüst olduğunu bir türlü kestirememek. Bir de dünyanın en safı şöför Capheus ile Alman hırsız Wolfgang’ı izlemek. Şüphesiz her karakter özene bezene yaratılmış ve her bölümde birinin hayatına daha da fazla giriyor olsak da şahsi fikrim bu.

Geçmiş tecrübelerimi göz önüne alarak eğer Fringe ve Heroes dizilerini izleyenlerdenseniz Sense8’in üstüne atlamanız şiddetle tavsiyedir.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER