Game of Thrones 6.sezon 7.bölümde neler oluyor?

Game of Thrones 6.sezon 7.bölümde neler oluyor?
Game of Thrones 6.sezon 7.bölüm için geri sayım başladı. Sevilen dizi ABD’de pazar akşamı, Türkiye’de de pazartesi günü ekrana gelecek. Sansa Stark ve Jon Snow’un Winterfell’i geri almak için büyük bir orduya ihtiyacı var. İki kardeş güçlerini toplamak için Kara Kale’den ayrılmıştı. Peki Sansa dayısı Blackfish’den beklediği desteği görebilecek mi? Yabaniler kendileri için canından olan Jon Snow’a ihtiyacı olan yardım elini uzatacak mı? Game of Thrones 6.sezonda Güneyde Lannister’ler kaybettikleri güçlerini geri almaya çalışırken, Daenery Targeryan ise arkasına aldığı dothraki ordusu ve üç ejderhası ile daha önce hiç olmadığı kadar güçlü bir şekilde Seven Kingdoms’a ilerliyor. Kuzeyde ise Starklar ve Boltonlar arasında Winterfell için sular kaynamaya devam ediyor. Peki Jon Snow ve Sansa Stark, Winterfell’i Ramsay Bolton’un elinden alabilecek mi? 

Game of Thrones 6. Sezonda birbirine kavuşan Jon Snow ve Sansa'nın nasıl hamleler yapacakları merak ediliyor. Theong Greyjoy'un yardımıyla üvey kardeşi Jon Snow'un yanına ulaşan Sansa Stark, burada Lord Kumandan ile hasret giderdi. Ramsey Bolton'un yaptıkları hakkında Jon Snow ve dostlarını bilgilendiren Sansa, Ramsey'e karşı hamle yapmaları gerektiğini söyledi. Stark'ların yeniden Kuzey'in hakimi ve koruyucusu olması gerektiği inancına sahip olan Sansa Stark, Jon Snow'u bu konuda birlikte hareket etmeye ikna etti. Game of Thrones 6. sezon 7. bölümde Sansa yaptıklarının hayatta kalmak isteğinden kaynaklandığını ve her zaman bir Stark olarak kalmak istediğini belirtecek. Jon Snow'la durum kritiği yapan ve güçlenmek gerektiği konusunda birleşen Kara Kale'dekiler, taraftar bulmak için hamlelerini sürdürüyor. Jon'un destek beklediği gruplardan biri de Yabaniler... Geçen sezon Jon Snow'dan büyük destek görmüşlerdi. Hatta bu destek Jon Snow'un öldürülmesine neden olmuştu. Şimdi Yabaniler, Jon Snow'un yanında savaşa girip, girmemeyi tartışıyor. Önderlerinden Tormund Giantsbane, kendilerini yalnız bırakmayan Jon Snow'un yanında savaşa girmelerinin gerekliliğine vurgu yapıyor.
 
Sansa'nın kaçmasına yardımcı olan ve böylece Ramsey Bolton'un esaretinden kurtulan Theon Greyjoy, son bölümde tek başına Demir Adalar'a dönmüş ve ablası ile yüzleşmişti. Ülke yönetiminde hak iddia etmeyen Theon, ablası Yara Greyjoy'u destekledi. Halkı arkasına almak isteyen Yara ve Theon, beklemedikleri bir sürprizle karşılaşmıştı. Balon Greyjoy'un kardeşi ve kendilerinin amcaları olan Euron Greyjoy, ejderhaları himayesine alacağı ve Demir Taht'a hükmedeceğini vaadedince halk onu destekledi. Bunun üzerine Yara ve Theon kaçarken, bu bölümde yeniden Demir Adaları ele geçirmenin ve babalarını öldüren amcaları Euron'dan intikam almayı istiyor.

Dothrakta yaşadığı tutsak hayatı boyunca oldukça aşağılanan Daenerys Targaryen, başına gelen bütün olumsuzluklara rağmen akıllılıkla bir kez daha insanların desteğini aldı. Bu aşamada Jorah Marmont'tan da destek alan Khaleesi, eski topraklarını yeniden ele geçirmek üzere yola çıktı ve amacı Mareen'e gelmeden önce yeniden hakimiyetini kurmaktı. Bu esnada Jorah ile de bir süreliğine yollarını ayırmak zorunda kaldı. Bu bölümde Daenerys Targaryen'in hakimiyet mücadelesine tanık olacağız. Bu kez yanında onun gücüne inanan bir ordusu olan Khaleesi başarılı olabilecek mi? Game of Thrones 6. sezon 7. bölümde Lannister'larda işler giderek daha karmaşık bir hal alıyor. İnanç'ın ülkede yaptıklarından sonra yönetimde doğan boşluk henüz kapatılamamışken, dışardan düşmanlar da Lannister'lara diş göstermeye başladı. Önce Cersei Lannister'ı cezalandıran ve halkın önünde küçük düşüren İnanç, şimdi Kral Tommen Baratheon'un eşi Kraliçe Margaery Tyrell'i ve onun erkek kardeşini cezalandırmaya hazırlanıyor. Jaime Lannister düşmanlara karşı durmaya çalışırken, içeride herkes birilerini suçlar durumda! Margaery'nin büyük annesi Olenna Tyrell yaşananlardan dolayı Cercei Lannister'ı sorumlu tutuyor.

Hodor sayesinde Akgezegenler'in elinden kurtulan Bran’in imdadına kayıp amcası Benjan yetişiyor. Akgezenler tarafından öldürülen ve Ormanın Çocukları tarafından kalbine ejdarha bıçağı saplanarak hayata döndürdüğü Benjan Amca, bu sezon Bran’ın koruyuculuğunu yapacak gibi gözüküyor. Akgezegenlerin en büyük hedeflerinden biri olan Bran yola nasıl devam edecek ilerleyen bölümlerde belli olacak. Lannisterlar ise İnanç'ın baskıları ile başetmeye devam ediyor. Önceki sezonda Cercei Lannister cezalandırılmış Sör Loras ve Maergery Tyrell zindan da kalmıştı. İnanç Game Of Thrones yeni bölüm de ise Maegery'i cezalandırmak istiyor. Jaime Lannister ve Kral Tommen ise bunu engellemeye çalışarak dinden intikam almanın peşinde. Theon Grejoy'a yaptıklarından sonra Ramsay'in Rickon'a yapacakları ise büyük bir olay yaratabilir, çünkü Rickon'un da kurdu öldürülmüş ve Ramsay'in önüne koyulmuştu. Babasını öldürerek tahta geçen ve çevreye bunun düşmanlarının babasını zehirlemesiyle olduğunu yayan Ramsay Umber Lordu'ndan kendisine bağlılık yemini etmesini istedi. Ramsay Game Of Trones yeni bölüm fragmanı görüntülerinden anlaşılacağı üzere şimdiden kuzeyde yapacağı savaş hazırlıklarını sürdürüyor. Game Of Trones 6. sezon 6. bölüm de Bran Stark geçmişe gitti ve babası Ned Stark'ı gördü. Kuleye girmek üzere olan Ned Stark'ın kendisine anlattığı hikayenin tamamen doğru olmadığını gören Bran bilinmeyen birçok soruya da yanıt bulması bekleniyor. Ned’in kardeşi Lyanna'nın Ned'e bir söz verdirdi ve bunun da Jon Snow ile ilgili olduğu düşünülüyor.

Game of Thrones 6.sezon 7.bölüm fragmanı:
Game of Thrones konusu

Game Of Thrones dizisinin konusuna şöyle bir değinecek olursak dizi de 9 adet hanenin Demir Taht'a sahip olmak için verdiği savaşlar da üstün gelme mücadelesi anlatılıyor. Diziye yön veren en önemli hanelerden beş tanesini anlatacak olursak ilki Stark Hanesi; Starklar başından dert tasa eksik olmayan ve sürekli zor duruma düşen krallığın kuzeyinde Winterfell yer alan hanedir. "Winter is coming" cümlesi de en çok onlar tarafından kullanılır, sancaklarında bozkurt vardır. Lannisterlar ise en köklü ve zengin hanelerden birisidir. Onları en çok Lannisterlar daima borcunu öder sözüyle anımsayabilirsiniz zira en çok bu cümleyi kullanırlar ve sancaklarının üzerinde aslan simgesi vardır. Baratheon Hanesi ise Kral Şehri olan Westeros'u yönetir ve güney de yer alır bayrakları üzerinde geyik simgesi vardır. Targaryen Hanesi ise ejderhaları ile ünlüdür. Bütün kralları ölmüştür, Daenerys Targeryan ile deniz ötesindeki topraklarına dönmek ve demir tahta sahip olmak istemektedirler. Ejderhalar sadece bu krallıkta vardır ve onların simgesidir. Grejoylar ise adalarda yaşarlar. Simgeleri deniz anasıdır çünkü onlara göre demir adalılar bir ana kıtada doğmuşlara bedel gibidir. Hiçbir hane de acıma yok, sevgi azdır. Amerika Birleşik Devletleri olan HBO'da yayınlanan dizinin çekimleri bir çok farklı ülkede yapılmaktadır. Bunlardan bazıları Fas, Hırvatistan, Belfast, Kuzey İrlanda ve Malta'da yapılmaktadır. Hikaye ilk olarak Stark Hanesinde başlıyor, Stark Hanedanlığı Ned Stark yönetiminde entrikalardan ve savaşlardan uzak insanların diğer hanelere göre nispeten birbirini daha çok sevdiği hanelerden biridir. Ned Stark, Demir Taht’ın sahibi Kral Robert tarafından çağrılınca kendini bir anda değişik ve savaşların başlayacağı bir oyunda buluyor. Kral Robert'in av sırasında domuz tarafından ısırılarak enfeksiyon kapması sonucu ölmesiyle oğlu Joffrey'in tahta çıkmasından sonra asıl olaylar başlıyor.

Game Of Thrones dizisinde ki en önemli haneler:
-Arryn
-Baratheon
-Greyjoy
-Lannister
-Martell 
-Stark
-Targaryen 
-Tully 
-Tyrell
 
Başladığı günden bu yana büyük ilgi gören ve her sezonu merakla beklenen Game Of Thrones birçok ilginç bilgiyi de beraberinde getiriyor. Hem oyuncuları hem de sahnelerinde kullanılan ilginç detayları ile Game Of Thrones daha uzun bir süre konuşulacağa benziyor. İlk olarak kitap olarak yayımlanan GOT daha sonra film şirketleri tarafından satın alınmak istendi, fakat kitabın yazarı George R. R. Martin kitabının filmden çok diziye dönüştürülmesini istiyordu ve bu yüzden menajerine kitabının haklarının HBO kanalına verilmesini istedi. Ayrıca yazar kitabının bilim kurgusal olmasını istemedi ve bu yüzdenden de farklı dünyalardan değil gerçek bir hikaye olduğunu belirterek hayali kavramlar kullanmaktan kaçındı. George R. R. Martin Game Of Thrones'da özellikle stratejik sahnelere odaklanıyor, savaş sahnelerinin daha az olmasından ötürü dizinin maliyeti biraz daha düşüyor. Bu izleyicileri biraz kızdırsa da izlemelerine engel olmuyor. George Martin kitaplarını yazarken diziden etkilenmekten korktuğunu belirtti. O her ne kadar Osha karakterinin gereksiz öldürülebilir bir karakter olarak düşünse de dizinin yapımcılarını onun romanda daha çok yer almasın ve dizi de daha çok kalmasını istediler. Bunların yanı sıra Martin dizinin yapımcılarından birkaç kişiye kendi görüşlerini aktarıyor, bunun sebebi ise hikayeyi tamamlayamadan ona bir şey olmasına karşın dizinin devam etmesi. Çok gizli bir şekilde yürütülen görüş aktarımı ile Martin'e bir şey olsa bile dizi aynı seyirde sürecek. Seri halinde olan Game Of Thrones'ın kitaplarını oyuncuları okumuyor, bunun nedeni de karakterlerinin başlına neler geleceğini öğrenirlerse tutumlarının değişecek olması olduğu belirtiliyor. 

Dizinin oyuncuları hakkında da ilginç bilgiler bulunuyor. Peter Dinklage Tyrion Lannister için görüşülen tek kişiydi. O rolü kabul etmeseydi dizide onun yerine kimin oynayacağı belli değildi. Karakale de Maester Aemon rolünü canlandıran Peter Vaughan'ın gerçek hayatta da dizide ki gibi gözleri görmüyor, bu da kitabın yazarının bilim kurgudan çok gerçekliğe önem verdiğinin en önemli kanıtlarından birisidir. Ayrıca Martin'in dizide herkesin sevdiği karakterleri öldürmesinin sebebi ise Marvel çizgi romanı olan "Wonder Man"'in ölümünden etkilenmiş olması. Diziye sürpriz olarak eklenen bir karakter ise "Sir Patrek of King's Mountain" oldu, bu karakterin diziye girişi ise Martin'in bir arkadaşı ile girdiği iddayı kaybetmesi üzerine oldu. Gelecek bölümlerde ise bu karakter devler tarafından öldürülmektedir. Dizide kullanılan Khaleesi ve Arya isimleri birçok kişinin kızlarına bu ismi koymasına neden oldu. 2012 yılında Amerika'da ki 146 kız çocuğuna Khaleesi ismi verildi, onlar her ne kadar çocuklarına bunu bir isim olarak koysa da dizide bu sadece ünvan olarak kullanılıyor. Ünlü şarkıcı Lily Allen'in erkek kardeşi ise Theon Grejoy rolü ile tanınan Alfie Allen oldu. Dizinin kötü karakterlerinden olan Theon en son Sansa'yı Ramsay Bolton'un elinden kurtararak Demir Adalar'a dönmüştü. Sansa Stark'ı canlandıran Sophie Turner dizi de Starklar'ın köpeği olan iri beyaz Lady isimli köpeğin gerçek hayatta da sahibi oldu. Köpeğin dizide canlandırdığı karakter ölünce Turner onu sahiplenmeye karar verdi. Dizi de Starklar'ın annesini canlandıran Catlyn Stark daha önce Harry Potter'da Hermoine Granger'ın annesi rolünü canlandırmış fakat en dikkat çeken yapımı ise Game Of Thrones oldu. Dizide Robb Stark'ın eşini canlandıran "Talisa Maegyr" gerçek adı ile Oona Chaplin aynı zamanda Charlie Chaplin'in torunudur. En çok nefret edilen karakterlerden biri olan Kral Joffrey Baratheon diziye başlamadan önce Batman filmin rol almıştır. Joffrey Baratheon (Jack Gleeson) rolünü çok iyi yaptığı için kitabın yazarından "Tebrikler, herkes senden nefret ediyor." şeklinde bir mektup almış. Joffrey dizide Maergary Tyrell'ın anneannesi tarafından zehirlenerek öldürülmüştür. Dizinin oyuncularının yanı sıra çekimlerde kullanılan en ilginç şey ise Khaleesi'nin yediği atın kalbi olmuştur. Bu kalp aslında bir jelibondu yaklaşık 1,5 kilo olduğu söylenen bu jelibonda yenilebilir sahte bir kan kullanıldığı belirtildi. Dizinin ilk sezonunun 10. bölümünde kesik başlar kullanıldı, bu başlardan biri ise çok ünlü birisine aitti. Eski Amerika başkanı George W. Bush'un maketi olan bu baş kasıtlı olarak değil sadece o bulunduğu için kullanıldı. Khaleesi'nin kocası rolünde olan Jason Momoa, "The Cosby Show" dizindeki Lisa Bonet ile evlidir. 

Emilia Clarke'ın Khaleesi'si olma yolculuğu...

Game Of Thrones 6. sezonun başlaması ile oyuncuları da tekrar gündeme geldi. Çeşitli programlara katılan oyuncular hem bilinmeyen yönlerini hem de dizi ile ilgili seçmeleri nasıl başarı ile geçtiklerini anlatıyor. Geçtiğimiz günlerde Actors on Actors programına katılan dizinin Khaleesi'si Emilia Clarke nasıl bu rolü kaptığını ve seçmelerde ne kadar gerildiğini anlattı. Dizinin yapımcıları olan Dan Weiss ve David Benioff tarafından önce İngiltere de keşfedilen Clarke daha sonra yapılacak olan seçmeler için Los Angeles'a davet edildi. Bu rolü çok istediğini belirten oyuncu seçmenin sonunda "Sizin için yapabileceğim başka bir şey var mı?" diye sorduğunu David Benioff’un "Dans edebilirsin." diyerek yaptığı espiriyi ciddi zannerek robot dansı yaptığını söyledi.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER