Muhteşem Yüzyıl Kösem 30. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

Muhteşem Yüzyıl Kösem 30. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?
Muhteşem Yüzyıl Kösem 29. bölümde neler oldu? 
Sultan Osman’ı tahttan indiren yeniçeriler Mustafa’yı ikinci kez tahta çıkardı. Sultan Osman yeniçeriler tarafından öldürüldü mü? Bu saltanat oyunlarında Kösem nerede yer alıyor? Safiye Sultan ile Kösem Sultan arasında neler oldu? Kösem Sultan’ın devri yeniden mi başlıyor? Halime Sultan ve Dilruba Sultan’ın Kösem ve şehzadeleri hakkında hükmü ne olacak? Star Tv ekranlarının efsanevi dizisi Muhteşem Yüzyıl Kösem 29. son bölüm hakkında merak edilen tüm detaylar ve bölüm özeti haberimizde... 

Muhteşem Yüzyıl Kösem 29. son bölüm özeti
Kösem Sultan ve Safiye Sultan son kez karşı karşıya geldi. Safiye Sultan, Şehzade İskender'in ölümünden Kösem'i sorumlu tuttu. Sultanların arasındaki savaşta kötü bir son yaşandı. Safiye Sultan verdiği mücadeleden yoruldu ve Kösem’e karşı kaybettiğimi kabul etti. Safiye Sultan, Hürrem Sultan’dan miras kalan yüzüğü Köseme devretti. Artık yüzüğü hak eden Kösem Sultan’dır. Safiye Sultan’ın bu hali Kösem’i şaşırtırken, hiç beklenmedik bir şekilde Safiye Sultan kendi canına kıydı. Yeniçeri ile karşı karşıya gelen Sultan Osman seferden dönmek zorunda kaldı. Osman, yeniçerileri isyan ettiren Kösem'in iktidarına son verebilmek için onu payitahttan sürgün etti. Sefer kutlamaları yapılırken acı bir kaza yaşandı. Sultan Osman’ın şehzadesi Ömer hayatını kaybetti.

Yaşanan kazadan Kösem'i sorumlu tutan Osman, Kösem'e iyice düşman oldu. Kösem her şeye rağmen oğlu Osman’dan vazgeçemese de onun tahttan indirmeye kararlıdır. Halime Sultan, Sultan Osman’ın ölmesi gerektiğini söyler. Kösem buna şiddetle karşı çıkar. Sultan Osman’ın canına kastedenin kendi canına kastetmiş olacağını söyler. Sultan Osman, bugüne dek görülmemiş bir şey yaparak, hacca gitme kararı aldı. Osman, Mısır’a gidip asker toplayacak ve yeniçeri ocağını kaldırmayı planladı. Osman’ın aldığı karar sonun başlangıcı oldu. Osman, Yeniçeri ocağını kaldırmaya karar verdi. Osman'ın gizli planını öğrenen yeniçeriler isyan etti. İstanbul ve saray yangın yerine döndü. Sultan Osman has odada sıkışıp kaldı. Kösem, Sultan Osman’ın canına zarar gelmemesi için kesin hüküm verdi. Lakin Davud’dan söz alan yeniçerinin başka planları vardır. Şehzadeleri kurtarmak isteyen Cennet, şehzadeleri saraydan kaçırdı. Kösem her yerde şehzadeleri ararken, şehzadeler ortalıktan kayboldu. Halime Sultan ise krizi fırsata çevirmek için harekete geçti. Halime, Mustafa'nın tahta çıkması için isyanı körükledi. Sarayı basan askerler Mustafa’ya biat etti. Kösem’in şehzadelerini ele geçiren Dilruba Sultan, Kösem'i ateşe atacak bir teklifte bulundu. Kösem’in bu teklifi kabul edip etmediği merak konusu oldu. Muhteşem Yüzyıl Kösem 30.yeni bölüm fragmanı yayınlanmadı. Bölüm fragmanı yayınlanır yayınlanmaz ranini.tv'den ulaşabilirsiniz...

Muhteşem Yüzyıl Kösem 29. son bölüm: 


  

Kösem Sultan - Beren Saat 

Kösem Sultan tüccar bir babanın hareketli, cesur ve özgür kızıdır. Adriyatik ve İyon denizinin buluştuğu yerde, Kefalonya adasında yaşar ve zengin bir hayatı vardır. İyi bir eğitim almıştır. Ailesiyle birlikte mutlu huzurlu bir hayatı varken, İstanbul'a kaçırılır ve hareme zorla getirildiği için öfkelenir. İlk günlerde aile özlemi ağır basar ve annesine, babasına, kız kardeşine ve yasemin kokulu adasına hasret duyar. Evine dönmek için her fırsatı kolladığı halde hiçbir zaman kaçamaz ve birkaç bölüm sonra kaçma isteği ortadan kalkar. Hayli inatçı ve hırçın olduğundan Hareme alışması ve I. Ahmed'i kabullenmesi zaman alır. Ancak kabullendikten sonra hem Ahmed'e hem de Devlet-i Aliyye'ye derin bağlarla kenetlenir. Kösem'in yabaniliğine son veren, onu ehlileştiren ise Ahmed'e olan aşkıdır. Ahmed türlü hocalardan ders alırken, Kösem onun yanında yer alıyor, bu sayede birçok konuda bilgi sahibi oluyor. Sultan olma yolunda Safiye'den birçok şey öğreniyor, gözü kara, lider özelliklerine sahip, zor zamanlarda kimse cesaret edemezken idareyi eline alan bir yapısı vardır. Zaten 'Kösem' (Lider, öncü) denmesinin sebebi de onun bu yönünden kaynaklanır. Topkapı Sarayı'nda on yıllara yayılacak, fırtınalı bir hayat onu bekler ve bu hayat onu Osmanlı Hanedanı'nın en güçlü kadınlarından biri yapar. 

Safiye Sultan - Hülya Avşar 

Safiye Sultan, Sultan Ahmed'in büyük validesidir. Venedik asıllı, zengin bir aileden gelir ve çok zeki, ileri görüşlüdür. Bütün hareketleri, kaşının kalkışı, dudağının bükülmesi bile önceden planlanmıştır. Hazırcevap ve hitabet sanatına hakim biridir. Her zaman son ve en doğru sözü o söyler ve kalpleri ipek gibi saran tatlı sözler de iğneli, zehirli laflar da onun iki dudağının arasından çıkar. Zengin bir aileden geldiği için çocukluğundan beri elit zevkleri vardır. Bir giydiğini bir daha giymez. Pahalı mücevherleri, kahve içmeyi, kıymetli taşlarla süslü dürbünüyle Boğaz'dan geçen gemileri seyretmeyi sever. Yaşadıkları, okudukları, şahit oldukları sayesinde derin bir hayat tecrübesine sahiptir. Haremdeki ve devlet içindeki entrikalara hakim biridir. Bu entrikaların en tehlikelilerini bizzat tasarlayan ve uygulayan kendisidir. Kandırılması, aldatılması çok zordur. Gözüne baktığı kişinin gönlünü okuyor, içinden geçenleri hisseden biridir. Aynı zamanda kin tutan biridir. Kendisine zarar veren, vermeye kalkan kişileri kesinlikle affetmez. Parayı ve paranın sağladığı gücü sever. Kibirli ancak bu kibrinin altı boş değil. 'Safiye Sultan' olabilmek, yegâne konumuna ulaşmak için çok uğraşmış biridir. Sadakate önem veriyor. Kadın veya erkek, etkilemek istediği herkesin kalbini avuçlarının arasına alıyor. Sevgisini kazanmak için ise çok çabalamak gerek. Vaktiyle İngiltere Kraliçesi Elizabeth'le yazışmış, dost olmuş, birbirlerine hediyeler göndermişler. Bu hediyelerden biri de kraliçenin Safiye Sultan'a gönderdiği kedi. Safiye kediye 'Elizabeth' ismini vermiş, her daim yakınında tutmuş, onu çok sevmiş, değer vermiştir... Safiye Sultan tam anlamıyla bir kraliçedir! 

Sultan Ahmed - Ekin Koç

I.Ahmed, hiç aklında yokken çocuk yaşta tahta çıkmak zorunda kalan Osmanlı Sultanı'dır.Tahta ilk çıktığında hayli toy ve tecrübesiz biridir, öyle ki saltanatının ilk günlerinde tahtın ağırlığı altında ezildiğini hisseder. Böyle zamanlarda Allah'a sığınır, işaretlere inanır ve sezgilerine önem verir. Yeri geldi mi şefkatli yeri geldi mi gazabını göstermekten çekinmez. Kaidelere göre kardeşi Şehzade Mustafa'nın katline ferman vermesi gerekirken onu bağışlar. Öte yandan kendisini deneyimsiz görenlere, küçümseyenlere hiç merhamet göstermez en ağır cezaları verir. Oldukça meraklı ve bilgiye açıktır. Kütüphanesinde sayısız kitap yer almıştır. Bunların içinde en sevdiği atası Sultan Süleyman'ın zaferlerini anlatan Süleymanname'dir. Sarayda çok az sayıda kişinin bildiği gizli bir bahçesi vardır. Bu bahçe onun huzur bulduğu, türlü sıkıntıdan dertten kurtulduğunu düşündüğü en mahrem alanıdır. Bununla birlikte tutkulu bir aşıktır. Osmanlı korsanlarının bir gemiye düzenledikleri baskın sırasında ele geçirdikleri resimdeki kıza, ''Kösem'e'' vurulur. Büyük bir aşkın tohumları I. Ahmed'in o resmi görmesiyle atılır. 

Halime Sultan - Aslıhan Gürbüz

Şehzade Mustafa ve Dilruba Sultan'ın annesi, merhum padişah Sultan Mehmed'in hasekisi. Çerkes asıllı. Oğlu Mustafa, Halime'nin en değerli varlığı. Geçmişte bir evlat acısı yaşamış. Sultan Mehmed'in fermanıyla büyük oğlu Şehzade Mahmud'un katline şahit olmuş. Aynı acıyı ikinci defa yaşamak istemiyor. Hırslı, ateşli, öfkeli ve gizemli. Büyüye, fala meraklı. Karanlık sanatlarla yakın ilişki içinde. Bu yüzden harem içinde namı 'büyücü'ye çıkmış. Bu özelliği yüzünden haremdeki birçok kişi ondan korkuyor. İnsanları iyi tanıyor, içlerini okumayı biliyor. Hayli zeki ve kurnaz. Kafası entrikaya çalışıyor. Şu hayatta en çok istediği şey oğlu Mustafa'nın tahta çıktığını görebilmek. Bunun için her şeyi yapmaya hazır... 

Hümaşah Sultan - Vildan Atasever

Safiye Sultan'ın en büyük kızı. Mısır'da yaşayan ve yıllar önce payitahttan giden Hümaşah Sultan, annesi Safiye Sultan’ı aratmayan zekası ve hırsıyla bilinir. 

Mehmed Giray - Kadir Doğulu 

Kırım Hanzadesi. Şahin Giray'ın kardeşi. Fahriye'ye tutkuyla bağlı. Osmanlıların bu aşka izin vermeyeceğinin farkında ancak duygularına engel olamıyor. İnatçı bir karakteri var. Fahriye'ye elde etmek için her şeyi yapmaya hazır. Bu aşkın başına nice belalar açacağının farkında ama bile bile ateşe yürüyor. Bir Kırım Hanzadesi olarak Osmanlı'nın topraklarında gözetim altında tutulmaktan o da memnun değil... Abisi Şahin'e kıyasla daha yumuşak mizaçlı görünse de içinde uyanmamış bir aslan yatıyor. Zamanla o aslan uyanacak ve karanlık yanı kendisini belli edecek. 

İskender - Berk Cankat 

Avusturya'da bir nalbantın oğlu olarak günlerini geçirirken evlatlık olduğunu öğrenmesiyle hayatı tepetaklak oluyor. Gerçek ailesini bulmak, kim olduğunu öğrenmek için anne baba bildiklerinin yanından kaçıyor. Bir Türk beyinin piçi olduğunu düşündüğünden İstanbul'a doğru yola koyuluyor. Başına olmadık işler geliyor ve devşirme oğlanları arasında buluyor kendisini. Onlarla birlikte İstanbul'a doğru yol alırken Anastasya'ya (Kösem) denk geliyor ve hayatında ilk kez aşkı tadıyor. İzini kaybetse de onu hiç unutamıyor. Acemi ocağına girmesiyle birlikte İskender adını alan Alex, burada sağlam dostlar kazanırken esaslı düşmanlar ediniyor. Yeniçeriliğe, kardeşliğe, Bektaşi felsefesine inanıyor. Oldukça zeki, hırslı, inatçı. Vazgeçmek nedir hiç bilmiyor. Adaletsizliğe tahammülü yok. Sultan Ahmed'in ocağı ziyareti sırasında dikkatini çekiyor ve ikili arasında uzun yıllara yayılacak bir dostluk başlıyor. Bu dostluğun arasına girecek kişi ise Kösem'den başkası değil. Kimliğini bulmak için çıktığı yolculuk İskender'i hiç ummadığı yerlere götürüyor. İskender gerçek adının Yahya, ailesinin ise Hanedan-ı Ali Osman olduğunu öğreniyor. 

Zülfikar Ağa - Mete Horozoğlu 

İstanbul Acemi Ocağı Ağası. Devşirme oğlanlarıyla bizzat ilgilenen güvenilir, devlete ve padişaha sadık, gözüpek bir asker. Bektaşi inancına ve ocağa kendini adamış örnek bir yeniçeri. Yeri geldi mi sert mizaçlı, yeri geldi mi babacan. Ocaktaki acemi oğlanları için bir baba figürü, örnek alınacak kişi. Ocaktaki ağalar arasında da bir saygınlığı ve ağırlığı var. Yiğit, mert, dürüst ve hakkaniyetli. Kılıç kullanmada mahir. Tam bir görev adamı! 

Dilruba Sultan - Öykü Karayel

Sultan Ahmed'in kız kardeşi, Halime Sultan'ın kızı, Şehzade Mustafa'nın ablasıdır. Şehzade Mustafa Boran Kuzum Sultan Ahmed'in kardeşi, Halime Sultan'ın oğlu, Dilruba Sultan'ın kardeşidir. Abisi Sultan Ahmed'den sonra tahta çıktı. 

Şehzade Osman - Taner Ölmez

Sultan Ahmed'in Mahfiruze Sultan'dan olan en büyük şehzadesi. Amcası Sultan Mustafa'dan sonra tahta çıktı.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER