Eşitim, eşitsin, eşit

Eşitim, eşitsin, eşit
Geçtiğimiz hafta bir gazetenin internet sitesinde ‘Aslı’nın sette Özcan kaprisi’ başlığı ile yayınlanan haberde İstanbullu Gelin dizisinde oynayan Aslı Enver’in sette Özcan Deniz ile aynı koşullara sahip olmak istediği ve ayrıca kendisinin saatlerce bekleyip partnerinin sahne hazır olduktan sonra gelmesinden oldukça rahatsız olduğu belirtiliyordu. Başlığı görmesek aynı işi yaptığı bir insanla aynı koşullara sahip olmak ve sette saatlerce bekletilmemek gibi bir takım isteklerin kapris olarak değerlendirilebileceği aklımıza bile gelmezdi elbette, nitekim haberde kullanılan feci ayrımcı dille ilgili internette de birçok tartışma yaşandı sonrasında. Çoğunluk kadınlardan bahsederken kullanılan bu tavrı rahatsız edici bulurken, ‘Evet de Aslı Enver kim yea, yılların Özcan Deniz’inden bahsediyoruz sonuçta?’ diyen yorumlar da hiç de az değildi ve evet yorum sahiplerinin büyük kısmı da yine kadındı. Buradan kadının kadının kurdu olmasını içeren aşırı klişe sonuçlara varmayacağım ancak bazen dediğimiz şeyin nereye gittiğini hiç düşünmediğimiz aşikar. Sevdiğin oyuncuyu savunacağım derken kendini bitiriyorsun aslında, ne gam.

Daha bu habere canımı sıkmayı bırakamamışken bu kez de Beren Saat’le ilgili bir haber düştü internetlere. Habere göre Kıvanç Tatlıtuğ ile birlikte rol alacağı dizi projesini ondan daha az ücret alacağı için reddetmiş Beren Saat. Gerçi kendisi daha sonra böyle bir durum olmadığını söylemiş ama olsa çok mu tuhaf olurdu? Neden Beren Saat Kıvanç Tatlıtuğ ile oynayacağı bir dizide ondan daha az ücret alsın? Daha az mı meşhur, daha az mı yetenekli, daha az mı çalışıyor? Bu haber aklıma sene başında Grey’s Anatomy’nin başrol oyuncusu Ellen Pompeo ile ilgili haberi getirdi. Bakın ne demiş Pompeo diziden aldığı ücret hakkında?

"Benim için Patrick'in [Dempsey] diziden ayrılığı anlaşma bakımından tanımlayıcı bir andı. Onu bana karşı hep koz olarak kullandılar ki bunu yıllarca yaptılar. Ona da yaptılar mı bilmiyorum, anlaşmalarımızı hiç konuşmadık. Pek çok defa birlikte pazarlık yapmak için ona ulaştım ama o hiç ilgilenmedi. Bir noktada ondan prensipte 5,000$ fazla almayı istedim. Çünkü dizinin adı Grey's Anatomy ve ben de Meredith Grey'im. Kabul etmediler. Çekip gidebilirdim, neden gitmedim? Benim dizimde ben bir numarayım. Eminim birçok aktristin hissettiğini hissettim: Neden harika bir rolden bir adam yüzünden çekip gideyim ki? İhtilaf olduğunu hissediyorsunuz ama sonra 'Bir adamın kendi evimden beni çıkartmasına izin vermeyeceğim' diyorsunuz.'"

Çok iyi biliyoruz ki Grey’s Anatomy’de bahsi geçen Grey eğer bir erkek olsaydı bu hiç konuşulmayacaktı bile, elbette en fazla parayı o alıp geçecekti. Tıpkı ‘Özcan’ın sette Aslı kaprisi’ diye bir haber asla görmeyeceğimizi, ‘Kıvanç Tatlıtuğ bölüm başına Beren Saat’le aynı ücreti istemiş’ diye bir haber okuyamayacağımızı bildiğimiz gibi. Kadınlara yapılan ayrımcılık dünyanın her yerinde var maalesef, her ülkede, her sektörde. Bazılarında daha az bazılarında daha çok ama hiçbir yerde sıfır değil fakat esas farkın bu eşitsizliğe verilen tepkilerden ve kadınların cesaretlerinden geldiğini düşünüyorum. Her ne kadar yeni nesil kadın oyuncularımızdan böyle cesur ve hakkını aramanın hiç de ayıp ya da havalı olmayan bir durum olduğunu düşünmeyenleri artsa da bu konuda katetmemiz gereken çok mesafe var. Kadın erkek eşitliğinin konuşulmasına bile gerek kalmamış günler umuduyla iyi seyirler dilerim. 


BUNLARI DA SEVERSİN

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER