Ellen Pompeo'nun Grey's Anatomy sözleşmesi iki sezon daha uzadı

Ellen Pompeo'nun Grey's Anatomy sözleşmesi iki sezon daha uzadı

Grey's Anatomy dizisinin başrol oyuncusu Ellen Pompeo, iki sezonluk daha anlaşma imzaladı. Pompeo'nun anlaşması 14. sezonu devam eden dizinin şimdilik resmi olmasa da 15. ve 16. sezonlarının olma ihtimalini de güçlendirdi. ABC'nin reytingi en yüksek dizisi olan Grey's Anatomy, toplam izleyici sıralamasında da Dancing With the Stars ve The Good Doctor'ın ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Pompeo, sezonları 24 bölüm süren diziden bölüm başı 550,000 $ kazanacak. Ayrıca yeni anlaşmasıyla birlikte dizinin künyesinde 'yapımcı' olarak da yer alacak. Yapımcı unvanına dizinin 22 Mart'ta yayına girecek itfaiyeciler üzerine kurulu uzantısı da dahil. Böylece yılda 20 milyon dolar kazanacak olan aktrist Amerikan dizileri içerisinde en çok kazanan kadın oyuncu olacak.

Ama bu kadar değil. Ellen Pompeo, The Hollywood Reporter'a konuk olarak yeni sayıları için röportaj verdi ve diziden hak ettiğini alabilmek için verdiği uğraşa dair çeşitli açıklamalarda da bulundu. Röportajdan bazı kısımlar şöyle:

* "Benim için Patrick'in [Dempsey] diziden ayrılığı anlaşma bakımından tanımlayıcı bir andı. Onu bana karşı hep koz olarak kullandılar ki bunu yıllarca yaptılar. Ona da yaptılar mı bilmiyorum, anlaşmalarımızı hiç konuşmadık. Pek çok defa birlikte pazarlık yapmak için ona ulaştım ama o hiç ilgilenmedi. Bir noktada ondan prensipte 5,000$ fazla almayı istedim. Çünkü dizinin adı Grey's Anatomy ve ben de Meredith Grey'im. Kabul etmediler. Çekip gidebilirdim, neden gitmedim? Benim dizimde ben bir numarayım. Eminim birçok aktristin hissettiğini hissettim: Neden harika bir rolden bir adam yüzünden çekip gideyim ki? İhtilaf olduğunu hissediyorsunuz ama sonra 'Bir adamın kendi evimden beni çıkartmasına izin vermeyeceğim' diyorsunuz.'"

* Pompeo, Dempsey ayrıldıktan sonra diziye katılan Martin Henderson hakkında da konuştu. Patrick'in çıktığı sezon finalinden sonra tatildeyken aranıp aktörlerle ilgili ne düşündüğü sorulup kendisine sürekli fotoğraflar gönderilmiş. O da tepkisini "'Siz kafayı mı yediniz? Neden bu kişinin yerine birini bulma ihtiyacı hissediyorsunuz?' dedim. Stüdyonun bu kadar hızlı davranmasına ve kanalın sete bir penis getirmeleri gerektiğini düşündüklerine inanamadım. Martin Handerson'ı getirdik, ama hikayenin gidişatını sevmediler ve bitti."

* Pompeo kontratı öncesi ABC Studios'la olan anlaşmasını uzatmayıp Netflix'e geçiş yapan Shonda Rhimes'la da konuşmuş. Rhimes'ın diziden vazgeçmeyip devam ettirmeyi planladığını öğrenince dizi kendisininmiş gibi hissetmek istediğini ve daha fazlasını istediğini belirtmiş. Rhimes da ona "Değerinin ne ettiğini düşün ve ederini iste. Kimse sana öylece vermeyecektir," tavsiyesini vererek onu memnun edecek neler yapabilecekleri bakacaklarını belirtmiş.

Pompeo anlaşması gereği dizi dışında bir yapımda yer alamıyor. Dolayısıyla 2005 yılından bu yana sinema filmlerinde veya başka dizide rol almadı. Yönetmen olaraksa ilk kez dizinin geçtiğimiz sezonunda bir bölümde kamera arkasına geçti. Bu durumun eğlenceli olsa da çocuklarından uzak kalmasına sebep olduğunu belirten aktris, sadece oyuncu olmanın sıkıcı olduğunu ve yaratıcılığını devam ettirebilmek için dizide yapımcı olarak da yer almayı talep etmiş.

Grey's Anatomy 14 sezon boyunca kamera arkasında yaşananlarla daha önce de birçok kez gündeme geldi. Dizide Preston Burke karakterini oynayan Isaiah Washington'ın George'u canlandıran T.R. Knight için sette homofobik söylemlerde bulunması basına yansıyınca hem Knight'ın eşcinsel olduğu ortaya çıkmış hem de Washington kovulmuştu. Hatta birkaç sezon sonra Washington'ın karakterini konuk oyuncu olarak almaları eleştirilere sebebiyet vermişti.

Yaşanan olaylardan sonra yapımdan yeteri kadar desteği göremediğini belirten Knight, karakterinin hikayesinin gidişatından da memnun olmayınca diziden ayrılık kararı almış, destek görmeme kısmı Rhimes tarafından yalanlanmıştı. 2007'de canlandırdığı Izzie karakteriyle Emmy kazanan Katherine Heigl'ın kendisine geçtiğimiz sezonda yeterince materyal sunulmaması nedeniyle 2008'de Emmy adaylığından çekilmesi de zaten pek anlaşamadığı yapımcılarla ve Rhimes'la arasını iyice bozmuştu; Heigl daha sonra altıncı sezonda diziden ayrıldı.

Ayrıca profesyonel olarak ilgilenmeye başladığı araba yarışlarına ve diğer projelere ağırlık vermek istediği için diziden ayrılık kararı alan Patrick Dempsey'in kararında ısrarcı olmasının da Rhimes'la ve yapımcılarla arasını bozduğu konuşulan iddialar arasına. Rhimes ise daha önce dizinin ulusal kanalda yayınlanmasının da etkisiyle maruz kaldığı sınırlamalardan basın önünde şikayetçi olmuştu.

Not: T.R. Knight, Rhimes'ın şirketinin hazırladığı bir süre önce The Catch'in ikinci sezonunda birkaç bölüm rol aldı. Patrick Dempsey'in rol alacağı yeni dizisi de yolda geliyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER