Adam olmak
Karşısındaki insana sonsuz derecede güvenmeyi kim istemez? Birini tanımak isterken inanmak, güvenmek, sevmek vs. gibi bu kavramlar arka arkaya gelmez mi?  Tanıştıktan sonra inanırsın, inanınca güvenirsin. Güvenirsen de seversin. Bazen bu kavramlar yer değiştirebilir ya da bu kavramlara birilerinin harfiyen uyduğunu zannedersin. Zannedersin diyorum, çünkü çok defa yanılıyoruz. Gönül gözümüz mü kapanıyor? Sağduyumuz mu köreliyor? İnanın anlamıyorum. Basiretin kapanıyor. Sonra? Sonrası yıkım, hüsran… Geceler gündüzleri kovalar, gözüne bir damla uyku girmez. Kısacası hayat sana zindan olmuştur. Neden mi? Karşına adam gibi bir insan çıkmadığından! Geçtiğimiz yıllarda “Adam gibi adam.” deyimini sık duyardık. Günümüzde ise neredeyse bu kavramla hiç karşılaşmamaya başladık.
 
İnsanlar birbirinin ardından kuyu kazmaya başladı. Ayağımıza taş değse birbirimizden bilmeye, kin gütmeye başladık. Onu bırakın kardeş kardeşe düşman oldu. Neden bu hâle geldik? Böyle olmayı hak edecek ne yaptık? Kimin kuyruğuna bastık da şer bize yakın oldu? Hayata karşı bile tahammülümüz kalmamışken adam olmayı kendimize dert edindik. Öncelikle içimizdeki insanlığı öldürmememiz gerektiğini öğrenmeliyiz. O kadar tahammülsüzüz ki isyan etmeyi ilke ediniyoruz. Son zamanlarda bunu kendimde de fark etmeye başladım. Önceleri bu kadar çok söylenmiyordum. Karşımdakini veya başıma gelen olayları alttan almaya çalışıyordum. Neye sabrımız kalmadı da bu hâle geldik?
 
Kötü fikirli insanları bu nedenle kınamıyorum. Sırtımızdan yediğimiz her hançer bizleri bu duruma sürükledi. Kötü fikirleri, aklımızın en ücra köşesindeki tozlu sandıklardan çıkarıp kullanmaya başladık. Kimse bulunduğu durumu isteyerek seçmez. İlla ki mecbur olduğu, onu bu hâle getiren birtakım yaşanmışlıklar vardır. Yoksa bir insan durup dururken neden bu şekilde davransın? Düşüncelerine bu kötü planlarını uygulatsın?
 
İşte “adam” olmanın birinci temeli de buradan geçiyor. Karşına ne kadar zorlu bir yol çıkarsa çıksın, eğer sen karşındakini kırmadan, incitmeden ve anlayışla karşılarsan ona değer verirsen adam olmuş; insanlıktan nasibini almışsın demektir. Zor değil. Yalnızca seçim meselesi… Bu doğru yolu seçersen bütün güzellikler sana ardına kadar açılacaktır. Hoş, tam tersini uygularsan aynı kapılar surlarla çevrilecektir. Her şey bu kadar basit! Yeter ki seçmesini bil.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER