İlahi adalet dedikleri bu mu yoksa?

Dördüncü bölümün girişi bize gösterdi ki Walking Dead dizisinde zombileri durdurmaya çalışmayı amaçlamaları gibi Zoo dizisi hayvanları durdurmaya odaklanmış durumda. Hayvanların dünyaya ele geçirdiği alternatif bir evren hikayesi yerine, yeniden insanların kendi paçalarını kurtarma hikayesini izliyoruz. Yine aynı sebepten birbirleri ile anlaşamayan, hoşlanmayan bir grup insan ortak amaç için birlikte çalışmak zorunda.

Kurtlar ve köpekler sürü halinde yaşayan hayvanlardır. O sürünün de bir lideri olur.  “Alfa” diye adlandırılır. Alfa sürüyü şekillendirir, yönlendirir. Hapishaneye saldıran kurtların, kurt bir alfası yok. Ancak idam cezası için bekleyen bir mahkumu kendilerine alfa seçmişler. Sanırım kurtlar da kendileri gibi kader mahkumu bir canlıyı alfa olarak seçmişler. Belki Evan Lee de Cesar Millan gibi doğuştan yetenekli bir hayvan adamıdır. İlerleyen bölümlerde umarım Oz'un babası ile olan ilişkinin altını doldururlar. 

'Kovaladıkça kaçan, ateş böceğim misin ?'

Chole ve Oz arasında bir ilişki ihtimalini ilk bölüm yazımda dile getirmiştim. Dördüncü bölüm sonrasında bu umudumu hala saklı tutuyorum. Dizinin aksiyon sahneleri sönük geçiyor. Bu nedenle izleyicide gerekli bağlanmayı yaratamıyorlar. Bu eksikliği Mitch ve Abraham dolduruyor. Onların bu katliamlar arasında dahi eğlenecek nokta bulmalarını seviyorum. Chole karakterinin sergilediği güçlü kadın duruşunu da beğeniyorum. Etrafındaki erkekleri susturuşu sırasında yüzümü bir gülümseme kaplıyor.

'Biz olmasak bunlar bir hiç Abraham' by Mitch.

Chole karakterinin aksine Jamie karakterinin “yırtık” gazeteci rolü ise hala oturamadı bir türlü. Bu grup arasında bir kayıp yaşanacaksa, oyumu Jamie’den yana kullanıyorum.

Tüm saldırıların küresel bir şirketin genetik bir oyunu olmasını diliyorum ama farklı kıtalar ve farklı şehirlerde bu kadar etkili bir şirket olması çok olası değil. Bu da hayvanların katliam yaptığı gerçeğini dizinin odak noktası haline getiriyor. Bu nedenle her bölüm izlerken kedilerime ve köpeklerime ihanet ediyormuşum gibi hissediyorum. Dizi, keşke bu kadar insan odaklı olmasaydı. Alternatif bir dünya izleyemiyoruz ama neden yine dinsel motiflere, İncil’e geri döndük? İlahi kudret olmadan hayvanlar intikam alamıyor mu?

Kutuplar, yarasalar ve ısı değişimlerinin gösterilmesi bu bölümde en beğendiğim nokta oldu. En azından insanlara hayvanların ve doğanın dengesi ile oynandığında neler kaybedebileceklerini göstermiş oldular.

 

 

 

 

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER