Hayat değiştiren kurşunlar

Dizimizin adı Kara Para Aşk ise bence alt başlığı da “hayat değiştiren kurşunlar” olmalı. Bu kurşunlar sadece dizimizin esas oğlanı ile esas kızının hayatlarını etkilemiyor, dizinin neredeyse tüm yan karakterlerinin hayatını da etkiliyor. Öyle ki dizideki pek çok insanın hayatı bir kurşunla değişmiş ya da değişiyor.

Örneğin, Svetlana çalıştığı barda patronunu kurşunlamasaydı, Hüseyin’le tanışmayacak ve Hüseyin karanlık tarafa geçmeyecekti. Ama gel gör ki Svetlana bir cinayet işledi, Hüseyin aşk uğruna o cinayeti ört bas etti ve Tayyar’ın kucağına düştü.

Sonra olanlar oldu, Hüseyin Tayyar için Sibel’i ve Ahmet Denizer’i kurşunladı. Elif'in ve Ömer’in hayatları değiştiği gibi Hüseyin’in de hayatı değişti. Hüseyin’in hayatındaki kurşunlardan biri aşkı doğururken biri aşkı yok etti. Tıpkı Ömer’in hayatında olduğu gibi bir kurşun Sibel’i aldı, omzundan yediği kurşun Elif ile bir ömür hayalini derinleştirdi.

Bu bölümde ise İpek’in ve Arda’nın vurulması pek çok planı bozarken, pek çok başka plana da zemin hazırladı. Aynı şekilde bir aşkın içine kıskançlık tohumları ekerken, başka bir aşkı kurtaracak gibi.

Elif boşuna kıskanma çuval gibi attı kızı arabaya.

Öncelikle Arda yerine İpek’in vurulması ve Arda’nın ölümden dönmesi, Tayyar’ın Hüseyin’in “kirli polis” olarak ortaya çıkmasını engelleme planını suya düşürdü. Ancak İpek’in vurulması Tayyarın eline başka bir koz verdi. Tesadüfler Metin ile Tayyar’ı çok seviyor. Tayyar yine başka bir insancığın (kendisi Tanrı çünkü) zayıf noktasını buldu ve kedinin ensesinden tutar gibi tuttu İpek’i. İpek artık istediği kadar tıslasın, tırnaklarını çıkarsın nafile. İpek’in kocası Serhat, daha önce de dedim Tayyar’ın adamı diye. Tayyar bunu öğrendi ve Arda’yı öldürememiş olsalar da İpek’i Ömer’in çetesinden bilgi almak için kullanacak gibi. Ünlü düşünür Behzat amirimin de dediği gibi “kızı (evladı) için ihanet edene kızabilir misin?”

Tayyar 'bitti' demeden, bitmez!

Metin ise bazen şanslı bir adam oluyor. Başka bir tesadüfün sonucu Pınar’ın Ömer’in muhbiri olduğunu öğrendi ama böbreğini kaybettikten sonra akıllanmış olacak ki kozlarını hemen ortaya dökmedi. Ne Pınar’ı sattı ne de CD’yi bulduğunu belli etti. Son tahlilde Tayyar’ın başını bu CD ile çok yakacak gibi. Yalnız garibim böbreğe o kadar içerlemiş ki pavyonda Tayyar’a laf sokarken Metin’e sarılasım geldi.

Herkese açıklaması için şans verilmeli.

Elif’in eski nişanlı olarak İpek’i kıskanmasını anlayabilirim ama bu bölüm neden kıskandığını anlayamadım. Ömer’in jestleri ve sonrasında bunu İpek ile bağdaştırması bence pireyi deve yapmaktır. Ömer çok jest yapan biri değil. Bunu biliyoruz. Ama nikah tarihi almak, yaşayacak ev bakmak neden İpek’in etkisinden kaçmak için kendini Elif aşkına inandırmak için olsun. Ben Ömer’in yerinde olsam “Elif neden korkuyorsun?” diye sorardım. Belli ki Elif’in Ömer aşkına duyduğu güven azıcık eksik. Tıpkı ikinci sezon başında Elif’in yalanlarını itiraf ettikten sonra Ömer’in kapı duvar olması gibi. Bu kadar keskin ve acı konuşmanın gerçekten kime faydası var?

Öte yandan Arda’nın vurulması, Arda ve Pelo aşkını kurtaracak gibi. Sen tesadüfe bak ki Arda’nın tedavi gördüğü hastane Çiğdem’le gittikleri hastane. Sanırsın dizideki İstanbul’da sadece bir tane hastane var. Uzatmayalım, Arda bu hastanede Çiğdem’in kendine doktor diye tanıttığı adamın hasta bakıcı olduğunu anladı. Umarım Çiğdem, Arda’dan daha zeki çıkmaz ve bu istenmeyen gebelik bir an önce son bulur.

Arda’nın omzuna giren kurşun Ömer’in kalbine girmiş gibi oldu. Ömer ağabeyinin bu olayların içinde olduğu gerçeğine inanmaya bir adım daha yakın. Artık ne Hüseyin ne de Ömer rol yapabiliyor. Elbet ikisinden birinin patlaması yakındır.

Hatırlar mısınız Gümüş dizisinde Mehmet karakterinin öldüğü düşünülen eski sevgilisi (ki biz onu dizinin başında bir kamyon altında kaldığını görmüştük) dizinin ortalarına doğru tekrar canlanmıştı. Allah’ın takdiri o kazadan sadece sakatlanarak kurtulmuş ve Mehmet’ten bir bebeği olarak diziye geri dönmüştü. Bunu niye anlattım? Söz konusu ortalık karıştırmak, konuyu uzatmak olduğunda senaristlerin yapamayacakları şey yok. Bizim dizimize de İpek ve oğlunun gölgesi düştü kaç bölümdür. İpek’in çocuğu kimden konulu bir spin off dizisi izliyormuşuz gibi. Hep dedim yine diyorum bence Ömer’den.Bunu net bir şekilde ortaya koysunlar da biz Nedret-Melike-Aslı üçlüsü ile bu durumdan keyif alsak ama n'olur bu duruma Fatma Hanım eklenmesin. Kısacası, saflar belli olsun ve ne yaşanacaksa artık yaşansın.

Keşke dizilerde konuyu uzatan, değiştiren kadınlar, hamilelikleri ya da çocukları olmasa. Şimdilik bizim dizimiz için de bu böyle. Umarım ilerleyen bölümlerde Elif kıskançlığı bir kenara bırakır ve Arda kadar hafiye olmasa da İpek’in oğlu için Tayyar’a çalıştığını anlar. Elif üzerinden aksiyon izleriz. 

 

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER