Gotham’ın kötülerini psikologlar masaya yatırdı

Gotham’ın kötülerini psikologlar masaya yatırdı
İşte bu! Aslında her film-dizi karakteri karşısında izleyici olarak sahip olduğumuz üstün psiko-analiz süzgecimizi devrede tutsak hiç fena olmaz. Bazı zamanlar “Eleştirmeee, sadece izle, lütfen” şeklinde yakınındakilerin yalvarmalarına, yakarmalarına, ağlamaklı ses tonuna şahit olanlar önce bir el kaldırsın: +1

Şimdi de “kimseyi ağlatmadan da eleştirmek mümkün” diyenleri görelim: İşte “Broadcast Thought” psikiyatristlerinden profesyonel bir analiz: (Aman metaforları iyi okuyalım; ülkemiz baştan ayağa “ben kahramanım” diyenlerden geçilmiyor.)

Pilot Dizimiz: Gotham
Mercek Altındakiler: Kötü, çok kötü, kötü kötü adamlar

Ama Gotham’da en masum olan anti-sosyal kötülerden daha fazlası var: Psikopatlar!

Catwoman
Suçlara çalışan genç Selina Kyle sokağı en iyi bilenlerden, hatta daha da fazlası. Polisleri gasp ediyor ve peşine düşenler karşısında izini kaybettirebiliyor. Köşeye sıkıştığındaysa aşırı tehlikeli olabiliyor. Üstelik birinci sınıf bir hırsız.... Peki Selina’nın ruhsal olarak bir rahatsızlığı olabilir mi? Muhtemelen. Agresif hareketlerinden, hilekarlığına; dolandırıcılığına ve ciddi kural ihlallerine bakılırsa Selina’nın sergilediği tavranış bozukluklarının tamamı çocukluk döneminden kalan bir anti-sosyal kişilik bozukluğundan kaynaklanıyor. Yani bir aile trajedisine kurban gitmiş olabilir, kendisini kedi sana kızımız. Ki gerçrek hayatta, hapis yatan suçluluların neredeyse yarısı anti-sosyal kişilik bozukluğundan dert çekmekte. Yani kedi kız da bundan muzdaripse; - ta ki kendisini parmaklıklar ardında bulana kadar- suç yöntemlerinden asla vazgeçmeyecek demektir.

Kötüyüm ben,kötüyüm..

Oswald Cobblepot
Buz dağının yüzeyinde, kekeleyen, hiçbir şeyi beceremeyen penguen kılıklı bir adam var. Altındaysa sürekli yeni bir kriminal olayın peşinde koşan insafsız bir katil. Pişmanlıktan ve empatiden tamamiyle uzak. Üstelik narsist. Sürekli Gotham’ın bana ihtiyacı var diyip duruyor. :) Usta bir manipülatif ve ölçülemez derecede tatminsiz. Yerden yere vurduk ama, sadece psikopat değil, kendisi ayrıca seri katil tanımının standart bir açıklaması.

Peki ne manyak bir şey onu bu kadar psikopat yapmış olabilir? İlk etapta bilmesi zor ama Penguen’in patolojik açlığı, çocukluğuna geçirdiği yoğun güçsüzlükten kaynaklanıyor muhtemelen. Küçüklüğünde karşılaştığı zorbalık, baskı ve horgörme artık güçlü olmak isteyen Oswald’ın davranışlarını tam da aynı noktaya çekmiş olabilir. Bazı davranışlarında da annesi taklit ediyor olabilir. Başkalarını ezmeye çalışması ve kıskançlığı Freud’un Oidipus komleksine dayanıyormuş ki, 3-5 yaş arasını sevgiden epey yoksun geçirdiğini gösteriyor. Bazı duyguları uyanmadığından, işlevsiz hale gelmiş. Vah. 

Son kötü adamımızın hali ise bir bilmece kadar gizemli. 

Uçalım mı?

Riddler
Suçlular listesinin en garip adamlarından biri. Hem narsist hem enteresan takıntıları var. Kristen Kringle’ın arkasından ayrılmamalar, sürekli saçlarını arkasından koklamalar… Etkileyeyim derken, durumu berbat etmeler… Psikoanalistlerimize göre suçlumuzun teşhisi: Otistik spektrum bozukluğuna işaret etmekte. Yani, yaygın sosyal etkileşim ve iletişim sapmaları ile şiddetli derecede sınırlı ilgi ve aşırı yineleyici davranış. -Hmmm. Yine de bu durum onun garip davranışlarına açıklık getirse de, suç işleme nedenini açıklamıyor. Edward Nygma’yı Riddler’a çeviren sebep muhtemelen, narsistik duygusal yaralarından kaynaklanıyor.

Bu gözlüklü bilimsel açıklamaların ardından empati seviyesi daha yüksek bir izleyici halini aldığımızı sanıyorum! (Gotham needs me.)Kaynak: wired.com

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER