Gotham’da kahramanlığa yer yok
Baloncu bölümünde de karşımıza çıkmıştı; Gotham’ın Batman doğmadan önce kendi koruyucuları her zaman olmuş. Bu bölüm karşımıza çıkan Keçinin Ruhu da adaleti kendi bildiği yolla sağlamaya çalışan ve Gotham’ın zenginliklerini elinde bulunduran %1’e ders vermek isteyen bir seri katil idi. Bu seri katillerin ardındaki kişi Baloncu gibi Gotham’ı korumaya çalışıyordu. #occupywallstreet eylemlerini hatırlarsınız. Dünya refahını elinde bulunduran %1’e karşı %99’un isyanı idi. Bu bölüm biraz da bu isyana şahit olduk. Tek farkla bu isyanı dile getiren bir seri katil idi. Zengin ailelerin ilk doğan çocuklarını kaçırıp dinsel bir tören ile işkence edip, epik bir sunumla ölü bedenlerini şehrin bir yerine bıraktı.


Bizim Rıza babamız varsa Gotham'ın da Dix'i var
.

Bundan 10 yıl önce Bullock henüz bir çaylak iken, ortağı ile bu katilin peşine düşmüşler. Bu bölüm Bullock’ın geçmişine bir yolculuk yaptık. Dizinin başından beri Bullock bize yozlaşmış bir polis olarak gösterilmişti ve Bullock’ı bu hale ne getirdi bilmiyorduk. Bu bölüm gördük ki bir zamanlar Bullock da idealist bir çaylakmış, tıp ki Gordon gibi. Bullock’ın şimdiler de Gordon’a sıkça tekrar ettiği şeyi bundan 10 yıl önce ortağı Dix ona tekrar ediyormuş: Gotham’ın altın kuralı; Gotham’da kahramanlığa yer yok! Ancak nasıl Gordon Bullock’ı dinlemiyorsa, o zamanlarda idealist bir polis olan Bullock da ortağını dinlememiş. Ortağının başına kötü bir kaza gelmesine rağmen Keçinin Ruhu katilini öldürmüş ve dava kapanmış. Dix ise tekerlekli sandalyeye mahkûm kalmış.


'O bilmecelerini alır...' bakışı.

Bu nedenle Bullock, bir tren rayına özenle ve ayinsel şekilde yerleştirilmiş kadın cesedi ile karşılaşınca geçmişin hayaleti ile karşılaşmış gibi oldu. Bir yandan Nygma, bilmeceleri eşliğinde kadın hakkında bilgi verirken, bir yandan da Bullock bu cesetle ilgili daha önce de gördüğü ve bildiği şeyleri söyleyerek; bunun bir kopya cinayet olduğunu iddia etti.


Gordon'ın hayatı iyice zorlaşıyor: sevgilisi, işi ve Gotham!

Gordon’ın karısı ile yüzleşmesi bitip, Bullock’a katılınca, dedektiflerimiz bulunan cesette, bu cinayetin kopya cinayet olamayacağını gösteren bir ayrıntı ile karşılaştılar. 10 yıldır bu ayrıntıyı bilen bir kişi daha vardı. O da Bullock’ın eski ortağı Dix’i. Onu ziyarete gittiklerinde Gordon, Bullock hakkında bilmediği başka şeyleri de öğrendi. Geçen bölüm aralarında kurmaya başladıkları denge şimdilik daha da sağlamlaştı. Peki, Gordon’un da sonu Bullock gibi mi olacak? Bunu ilerleyen bölümlerde göreceğiz ama iki bölümdür kendi hayatı, polisliği ve Gotham’ın düzeni arasında bir bocalama yaşadığını görüyoruz.

Her bölüm, ileride Batman'e bela olacak kötüleri daha yakından tanıyoruz. Bu bölüm Nygma'ya daha farklı gözle baktık. Kafasının nasıl çalıştığına dair ipuçları da gördük. Dünyayı algılama şekli, Nygma’nın karanlık dünya ile polis olma arasında çok ince bir çizgide durduğunu gösterdi. Belki de bu nedenle Kristen Kringle adlı kanıtlardan sorumlu görevliyle uğraştı. Çünkü onun bu sınırı geçmeyip, kendi zihninin karanlıklarında boğulmamak için onu biz sıradan insanların dünyasında tutacak bir desteğe ihtiyacı var.


Allahım böyle annem olsun, kendi ülkemi kurarım.

Aynı şekilde Oswald’ın annesi ile ilişkisi bize gelecekteki Penguen’inin ‘hassas’ yanının nasıl oluştuğunu görmemizi sağladı. Oğul analarını her zaman tehlikeli bulurum, Oswald’ın annesi de akli dengesi pek de yerinde olmayan bir kadın. Hayatının merkezinde oğlu var. Belli ki oğlunun hayatının merkezindeki tek insan ve tek kadın olmak istiyor. Aralarındaki ilişki bize gösterdi ki Oswald aslında hala mahallenin kabadayı çocuklarından dayak yemiş, annesine sığınmış ama bir yandan da intikam planları yapan küçük oğlan çocuğu. Sözü dinlensin, kendisine saygı duyulsun istiyor. Siz Oswald’a bu şansı vermezseniz, Gotham vermezse o da kendine şahane yeni yollar bulur. Gotham birinci sezonu geldiğinde, sanırım efsane bir Penguen görüp ağzımız açık kalacak.


Bruce'a aşık olsa da kıza daha fazla replik yazılsa keşke.

Dizinin başından beri Selina Kyle, gelecekteki kedi kadın, sanki bir ürün yerleştirme reklamı imiş gibi dizinin hemen hemen her bölümünde birkaç dakika gözüktü. Ben bu gözükmelere şuana kadar bir anlam veremedim ve açıkçası Selina’nın bir görünüp bir kaybolmasını komik buluyorum. Genel hikaye ile bağını umarım çabuk kurarlar. Bu bölümde Bruce Wayne uyurken, salonda kurduğu dedektiflik ofisini ve bağlantılar oluşturmaya çalıştığı duvarını inceledi ve gitti.

Bu bölüm Alfred’in değişimini de gördük. Zengin ailelerin ilk doğan çocuklarını öldüren bir seri katilin varlığı Alfred’i Wayne için endişelendirmişti. Wayne’e dikkatli olmaları konusunda uyarırken; Wayne’nin “o katilin benimle işi olmaz çünkü beni koparabileceği bir ailem yok” demesi Alfred’i Wayne’nin hayatındaki pozisyonu konusunda düşünmeye itti. Ve Alfred Wayne’nin sadece kahyası ya da koruyucusu olmadığını ve onun için bir aile olması gerektiğine karar verdi.

Bölümün sonunda Bullock kendi akıl yürütmesi ile bu seri katilleri kimin yakaladığını buldu ve onu tutuklamaya çalışırken ölümüne neden oldu. Ancak tüm bunlar olurken bir şahidi olmadığı için bu ölümle ilgili amirinin şüphelerini üzerine çektiği sırada Gordon’ın karısının eski sevgilisi de olan ajan Montoya Gordon’ı, Oswald’ı öldürdüğü gerekçesi ile tutuklayarak polis teşkilatına getirdi. Suç ortağı olarak Bullock’ı da tutukladılar. O sırada sahneye Oswald’ın girmesi ile Bullock ve Gordon arasında kurulan denge yine alt üst oldu. Bakalım ilerleyen bölümlerde karşı karşıya gelen ortaklar neler yapacaklar?
 
 
 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER