Kırmızı hap, kırmızı şarap...

The Good Wife yine mükemmel bir bölümle karşımızdaydı. Bu cümleyi her yazımın standart giriş cümlesi olarak sabitleyebilir miyiz? Çünkü aynı şeyi farklı şekillerde söylemekten yoruldum. Dizi hız kesmiyor, kalitesinden ödün vermiyor ve altıncı yılında hala zihnimi en çok çalıştıran ve beni en çok eğlendiren dizi olarak her hafta kendini aşıyor.

Alicia Florrick ile tanışın. Kendisi yeni anti-kahramanımız olur. Kablolu yayın işlerinin parodisi olarak başlayan “dizi içinde dizi” Darkness at Noon’un yeni bölümünü izledik. “Dünya böyle sona erer. Biri yalvarır, öteki tetiği çeker,” gibi felsefesi derin, karizması tavan cümlelerle bir güzel dalga geçildi. Yetmedi, son zamanlarda Amerikan televizyonlarını işgal eden yayın sonrası bölüm hakkında yapılan sohbet programları da tiye alındı. Talking at Noon’da çok başarılı bir anti-kahraman dizisi olan The Americans’ın yaratıcısı Joe Weisberg de yer alıyordu, ki tadından yenmedi. Bölüm boyu arkada bu program ilerlerken Alicia da yaşadıkları sayesinde uçurumun kenarında aşağı bakıyor, adım adım geldiği bugünde bir anti-kahramana dönüşümünü tamamlıyordu.

Eli’ın bölüm içinde göndermesini yaptığı gibi, Alicia Matrix-vari bir ikilemle karşı karşıya kaldı ve kırmızı hapı seçerek tavşan deliğinde daha derinlere ilerlemeye koyuldu. Ama eyalet savcısı seçimlerine katılmak demek, bütün iskeletlerin saklandıkları dolaptan çıkmaları demekti. Biz de seyirci olarak kırmızı hapı mideye indirmeye dünden razı olduğumuza göre artık Alicia ile birlikte gerçeklerle yüzleşmemizin zamanı geldi. Dizinin dehası, bizim bildiğimiz ama Alicia’nın bilmediği entrika dolu bilgilerle hikayesini şekillendirmemesi oldu. Biz de en az Alicia kadar şaşırdık öğrendiklerimize, kendimizi onunla bir tuttuk. Ve şahsen ben, ekran karşısında, onun kadar sakin kalamadım.

Bir masadayız. Alicia, Eli, yeni kampanya yöneticisi Jonny Elfman ve bir dosya dolusu kirli çamaşır. Arkada Grace ve arkadaşlarının söylediği Hristiyan ilahileri, çılgın dansçı ve peri kostümlü Jennifer’ın figürleri ve televizyondan gelen afili cümleler… Bir yanda açığa çıkan sırlar, bir yanda Peter’ın açıkça Jonny’nin yakışıklılığını kıskanması gibi küçük nüanslar.

Gerçekleri öğrenme seansında ortaya çıktı ki Zach “üstüne üstlük Müslüman” kız arkadaşı Nessa’yı hamile bırakmış ve kız ailesinin de haberiyle kürtaj olmuş. Varan bir. Alicia derhal Peter’ı aradı ve profesyonel yalancıların en başarılısı olan Peter yine bu durumdan da haberi yokmuş gibi davranıp işin içinden sıyrılıverdi. Alicia bu durumu tam bir Türk annesi gibi yönetecekti. Zach beş parasız bırakılacak ve burnu sürtecekti. Annelik bunu gerektirirdi.

Varan iki: Owen’ın evli bir erkekle ilişkisi vardı ve bu erkek eşcinsel pornolarında prezervatifsiz seks sahneleri çekiyordu. Yineliyorum, bu bilgiler gelirken arkada Hristiyan ilahileri okunuyor. Akıllı yazarlık, sen nelere kadirsin?

Varan üç: Veronica bir alışveriş merkezinde yaramazlık yapan bir çocuğu yakalayıp kıçına şaplak atmak suretiyle cezalandırmıştı. Alicia defterine not düştü: Annenle çocuk dövmek hakkında konuş.

Varan dört: Alicia’nın müvekkillerinden bazıları onun “Azize Alicia” titrini zedeleyecek tipte insanlardı. Bunların başında elbette ki Bishop geliyordu ve kovulması lazımdı.

Varan beş: Alicia ulu orta Tanrı tanımaz olduğunu beyan etmemeliydi. İnançsızlığıyla mücadele içinde olan yolunu kaybetmiş bir kadını oynamalıydı.

Varan altı: Eski eyalet savcısı adayı, yeni düşman Finn Polmar’ın Alicia’nın evinden sabahın köründe çıkarken çekilmiş bir fotoğrafı vardı. Finn bu fotoğrafın namuslu iç yüzünü açıklayacak kadar dürüst müydü?

Bu masadan kimse eskisi gibi kalkamayacak...

Bütün bu sırlar ve pislikler ortaya çıkarken etkilenen bir tek Alicia değildi elbette. Bu esnada Eli da Kalinda ve Peter’ın geçmişini öğreniverdi. Hemen duruma el koyup Kalinda’yı karşısına aldı ve Alicia’nın eyalet savcısı olma niyetini de sızdırıverdi, sağ olsun.

Alicia ise adeti olduğu üzere problemleriyle direkt olarak mücadele etmekten yanaydı. Bishop’ı Cary’nin davasını etkilediği için müvekkillikten atmak istedi. Ancak Bishop kovulacak bir adam değildi. Kabul etmeyerek bürodan ayrıldı, sonra da bu garip davranışın sebebini Kalinda’dan öğrendi. Burada not düşmeliyim ki Kalinda Bishop ile her karşı karşıya kaldığında gözlerinden okunan o derin korku her iki karaktere de o kadar büyük bir inandırıcılık katıyor ki, alkışlayasım geliyor. Alicia eyalet savcısı olmayı düşündüğü için Bishop yükünü sırtından atmak istiyor olabilirdi. Peki bizim babacan uyuşturucu baronumuz ne yaptı? Alicia adına bir internet sitesi kurup büyük meblağlarda bağışlar toplamaya başladı. Bir mafya babasının desteklediği eyalet savcısı. Ne hoş?!

Alicia annesi ve kardeşini de karşısına alıp onlar hakkında öğrendiklerini açıkladı. Owen her zamanki çocukluğuyla mekanı terk ederken Veronica kızı için kızdırdığı anneden özür dilemeyi kabul etti. Ama Amerika’da kuru bir özrün karın doyurduğu nerede görülmüş? Kıçına şaplak yiyen çocuğun annesi tazminat peşinde ve sert kayaya çarptığından habersizdi. Alicia derhal bu işi çözdü, çocuğun yaşlı bir kadına binlerce dolarlık hastane masrafı çıkaran tekmesinin video kaydını buldu ve bu tehdidi bertaraf etti.

Finn Polmar’la buluşup onun yasak aşk yaşamadıkları gerçeğinin arkasında duracağını da öğrenen Alicia’nın yüzleşmesi gereken tek bir kişi kalmıştı: oğlu. Zach yalan söylediği ve diğer yaramazlıkları için hak ettiği azarı yedikten sonra Azize Alicia’mız bir siyah kuğuya en sonunda dönüşüverdi. Zach yalan söyleyecek, annesinin durumdan haberdar olduğunu ve ona her türlü yardımı teklif ettiğini belirtecekti.

Alicia tüm sıkıntılarını kurdeleyle bağlayıp paketlediğini sanıyordu ki önceki gece yaşadığı şüpheli bir olay gelip bomba gibi yüzünde patladı. Castro şerefsizlikte sınır tanımayan bir kişilik olduğu için polislere Alicia’nın adını vermiş ve fırsat kollamalarını söylemişti, görünüşe göre. Bir polis Alicia’yı durdurdu, alkol testine girmeyi kabul etmesine rağmen onu ulu orta rezil edecek ve yoldan geçenlerin kamerasına yakalancak şeyler yapmaya mecbur bıraktı. Öyle de oldu. Bu anlar çekildi, bir gazeteye verildi ve alkolik Alicia’nın sorunları çarşaf çarşaf haber oldu.

Ee, ne de olsa kırmızı hapı yutmak baş ağrıtır. Bununla baş edebilmek için de litre litre kırmızı şarap getirir. Kadehim de, ben de bu heyecanlı oyuna hazırız.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER