Düğün Şarkıcısı: Karşınızda Şahnaz!

Düğün Şarkıcısı: Karşınızda Şahnaz!
"Şahnaz'ı bi' de benim gözümden görseniz" isimli foto ♥
Sene 2000'ler...

Şehrimiz İstanbul...

Saatimiz hayli zamansız...

Başrolümüz Şahnaz...

Ve başlasın hikaye...

Jazz şarkıcısı nasıl düğün şarkıcısına dönüşür? (Buraya türlü capslar gelir, amma hiçbiri sahnedeki Şahnaz kadar gerçekçi olamaz, konu kilit.)

Evet, evet yanlış okumuyorsunuz tam da bu değişime şahit oluyoruz Düğün Şarkıcısı oyununda. Pandeminin sanki 22. yılındaymışız hissiyatı bi' yana bu şartlarda tiyatro oyunu yapabilmek diğer yana. Uzun ve meşakkatli yolun daha fazla virajlı ve dikenli tellerle örülü olması da bonusu. İşte bu günlerde içimize çiçek tohumları eken oyunlara sarılmaya çalışmamız güzel. Onlardan bir tanesi de Erdi Işık'ın kaleminden çıkıp Kayhan Berkin'in rejisiyle yönlenip Nergis Öztürk'ün can verdiği Düğün Şarkıcısı oyunu.

Erdi Işık odağını değişime vermiş. Z kuşağının belki ismini bile duymadığı, Y kuşağının milenyum çağı diye süslü cümlelerle beklediği 2000'lere götürüyor seyirciyi. BBG (Biri Bizi Gözetliyor isimli şov programı) evinden alıyor herkesi ve bugüne getiriyor. Aslında en güzel çıkış noktası burası. Mesela o zamanlar şov programları daha fazlaydı. Mesela tüketim bu kadar değildi. Mesela daha çok dinlerdik, dikkatle. Mesela'lar bitmez bu zamanda...

İşsizlik, kültür/ kültürsüzlük, yeme, içme, barınma, sorunlar, dertler...
Bi' nefes... O zaman dans

Oyunun odağını değişim diye kodlamış diye bahsettim ya aslında bu sadece içeriğin bir kısmı. Çünkü burada yaşanılanlar çok ama çok acıklı be dostum. İzlerken gülmek, gülerken düşünmek, düşünürken ağlamak, ağlamaya çalışırken hissetmek, hissederken özlemek. Tam bu duyguların hepsinin karması vardı oyunda. Şahnaz'ın ismi gibi milyonlar satan albümüyle tahta çıkış dönemi, yarışmaya katılma evresi, sonrasında Jazz'dan başka dala kayarken kariyeri duraklarken kendini görmesi ve çalıştığı yerin masaj salonundan düğün salonuna dönüşmesi. Bu bir devrin bitişi değil midir aaa dostlar???

Şahnaz'ı canlandıran Nergis Öztürk öyle güzel almış ki sazı eline. Başlamasını gördüm, peşine bir saatlik oyun nasıl bitiverdi anlamadım... Erdi Işık'ın kaleminden çıkan replikleri öylesine avucunun içine alıp yoğurup biçimlendirip seyirciye attı ki ağzı açık kalanları sayamadım. Adeta unu değirmende eleyip sofralarımıza getirdi. O repliklere kendi yorumunu katması; enerjisi, dinamiği, heyecanı, neşesi enfes enfes...

Kayhan Berkin'in rejisiyse oyunu adeta stres atmaya çevirmiş. Çünkü günceli yakalayan metni sahneye eğlenceyle vermek gayet güzel düşünce. Kültürel değişim, bölgesel değişim, fiziksel değişim, kimliksel değişim, görsel değişim... Ve diğer tüm değişim, değişiklik, gerilimler, gerilemeler. Size nelerin gittiğini, nelerin geldiğini diyecektim ama gelemediğini,  nelerin kaybolduğunu gözünüze gözünüze sokmadan göreceğiniz oyun. İşte tam karşınızda Şahnaz!

Tüm ekibin emeğine, enerjisine bin bereket. 2022 yılında kendinize bir iyilik yapın ve mutlaka ama bakın mutlaka Düğün Şarkıcısı oyununu izleyin. (Sonra da konuşalım üzerine, yoksa spoiler'lar atacağım üzerinize. ^^)

Sevgiler...   

OYUN KÜNYE BİLGİLERİ

Yazan: Erdi Işık
Yöneten: Kayhan Berkin
Oynayan: Nergis Öztürk
Dekor Tasarım: Gökhan Kodal
Işık Tasarım: Alev Topal
Kostüm Çalışması: Ekip Çalışması
Afiş: Vardal Caniş
Fotoğraf: Aydan Çınar
Yürütücü yapımcı: Dilek Tora
Asistan: Gözde Kamar
Yapım: Toy İstanbul
Yapım Desteği: Kadıköy Boa Sahne
Kostüm Sponsoru: Beymen
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER