Son yılların en güzel çifti: Beth – Randall Pearson

Son yılların en güzel çifti: Beth – Randall Pearson
Bin yıllık izleyicisi olduğum Grey’s Anatomy’yi saymazsak uzun zamandır This is Us kadar sevdiğim başka bir drama dizisi olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu kadar eli yüzü düzgün devam eden ve ‘Amma uzattılar’ dedirtmeyen bir dizi bulmak kolay değil ne de olsa. Her karakteri iyice tanıdığımız, baştan savma tek bir hikaye bile olmayan bu güzelim dizinin 3.sezonunda beni en çok etkileyen çiftten biraz bahsetmek isterim; Beth & Randall Pearson’dan.

3.sezon tüm aile için zorlu geçti aslında. İniş çıkışları, kararsızlıkları, geçmişe takılmaktan kurtulmaya çalışmaları ve ne olursa olsun çareyi birbirlerinde aramaları derken sezon finaline geldik. Yine de bence bu sezonu en zorlu geçiren ikili Beth ve Randall oldu zira dizimizin diğer karakterleri (özellikle Kevin ve Kate) bu inişli çıkışlı savrulan hayat konusuna biraz alışkınlar ama Beth ve Randall hepimizin gözünde sarsılmaz bir kale gibi, herkesin hayalindeki ilişki onlarınki. Birbirlerine her koşulda destek veren, en olursa olsun birbirlerinin hayallerini destekleyen, çok farklı iki insan olsalar da beraber çok uyumlu bir bütün olan iki kişi onlar. Gelin görün ki önce Beth’in işini kaybetmesiyle hayatını ve seçimlerini baştan aşağı gözden geçirmeye başlaması, sonra Randall’ın belediye meclisine seçilmek için yürüttüğü kampanya sebebiyle yaşadığı yoğunluk bu ilişkiyi çok yıprattı.

Burada hemen uzun bir parantez açmak isterim zira ilişkiyi yıpratmak dediğimiz şey tam öyle geleneksel (ne demekse?) evlilik rolleri üzerinden gitmedi. Yani işte erkek çok çalışır kadın hem çalışır hem eve ve çocuklara yetişir değil mevzuu, Beth ve Randall koşullar ne olursa olsun ev içinde de çocuklar için de bize ütopik gelebilecek bir işbölümü yaptılar hep. Özellikle Beth’in çalışmadığı dönemelrde ‘Yeaa sen nasılsa evdesin’ diyecek bir Randall bekleyip durdum ne yalan söyleyeyim ama olmadı tabii böyle bir şey. Farkında bile olmadan o kadar şartlanmışım ki kadınların üstüne atılıp duran sorumluluklara, sezon sonu yaklaşırken Beth’in ‘Bu evlilikte tavizleri hep ben verdim, hayatından ödün veren hep ben oldum’ demesine Randall’dan bile çok şaşırmış olabilirim. Randall benden çok daha şuurlu bir insan olduğundan gitti belediyeden istifa etmeye çalıştı, ‘Haklısın’ dedi karısına, ‘Daha fazla fedakarlık yapmanı, hayallerinden daha fazla ödün vermeni istemiyorum.’ Onun hayalinden ödün dediği şey bir yerli dizi kadınının hayallerindeki hayat olabilirdi aslında. Dizinin güzelliğinin yanında, sırf karı koca arasındaki bu konuşma bile, kadın erkek ilişkilerinde ne kadar çok şeyin farkında bile olmadan yaşadığımız yerle birlikte şekillendiğini hatırlamam açısından çok etkili oldu, sırf bu sahneyle bile onca bölümü izlediğime değdi.

Bu sezon Beth ve Randall’ın tanışma ve evlenmeye karar verme hikayelerini de gördük. This is Us’la ilgili en sevdiğim şeylerden biri karakterlerin tutarlı halleri ve bu durum Beth ve Randall için de geçerli. Randall o her zamanki tutturuk haliyle Beth’le ilk buluşmalarının sonunda karar vermiş onunla evlenmeye, Beth’se hep ayakları yere basan taraf. Randall hep annesine çok düşkün, Beth hep bu ilişkinin içinde bir denge. Böyle başlamış, sağlamlaşarak ve güzelleşerek devam etmiş bir evlilik. Yine de işte onlar için bile ‘Acaba?’ dedik dizinin sonlarına doğru ve bunu da yine bu tutarlılığı hiç bozmadan yaptık. ‘Randall böyle yapmaz ki?’ demedik, ‘Yaa bu nasıl Beth?’ diye sinirlenmedik. Karakterler hep kendileri gibi davrandı ve her şey hayatta nasıl olurduysa dizide de öyle oldu.

Sezon finalinin sonunda gördük ki ‘Bakalım bunu aşabilecekler mi acaba?’ diye gergin beklediğimiz Beth ve Randall tabii ki ayrılmamışlar, onları ilk gördüğümüz anki kadar güçlü ve güzeller. Yeni sezonu merakla bekliyorum ama ne olursa olsun artık onların ayrılmayacağını bilmenin rahatlığını inkar edemeyeceğim.  


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER