The ABC Murders: Agatha Christie'den cinayetin alfabesi

The ABC Murders: Agatha Christie'den cinayetin alfabesi
Polisiye romanın kraliçesi Agatha Christie, çok sevdiğim bir yazar. Kitaplarını bitirmeye çalıştığım gibi uyarlanan dizileri veya filmleri takip etmeye de çalışıyorum. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru vizyona gelen Doğu Ekspresi'nin (Murder on the Orient Express) ardından nisan ayında BBC'den Ordeal By Innocence geldi.

BBC, son birkaç yıldır yazarın kitaplarını mini dizi olarak ekrana taşıyor. Bu zincirin son halkası 26-27-28 Aralık'ta peş peşe yayınlanan üç bölümlük The ABC Murders oldu. Ülkemizde Altın Kitaplar'ın "Cinayet Alfabesi" ismiyle yayınlanan kitabın uyarlaması. Merkezinde de yazarın yarattığı ünlü dedektif Hercule Poriot yer alıyor.

Dizinin ve haliyle romanın konusu kitabın arka kapağındaki ifadelerle kısaca şöyle:

Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil, cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır. Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekânları Hercule Poirot’ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle dalga geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot, İngiltere’de enine boyuna seyahat ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.


The ABC Murders'ın hikayesi 1933 yılında Birleşik Krallık’ta geçiyor. John Malkovich'in oynadığı Belçikalı dedektif Hercule Poirot, dönemin hızının gerisinde kalmış ve artık inzivaya çekilmiş, polis kuvvetinin eskisi kadar takdir etmediği ve halkın unutmaya yüz tuttuğu bir adam olarak izleyici karşısına çıkıyor. Bildiği Birleşik Krallık dönemin koşullarının da etkisiyle sanki yerini başka bir ülkeye bırakmış durumda. Böyle bir durumdayken ABC'den mektuplar almaya başlıyor ve mecburen olayın içine dahil olarak cinayetleri durdurmayı deniyor.

Yürütülen soruşturmanın başında Harry Potter serisiyle tanınan Rupert Grint'in oynadığı Müfettiş Crome bulunuyor. Kendisi Poirot'dan pek de hoşlanmayan ve bunu dile getirmekten sakınmayan bir karakter. Poirot'un eski arkadaşı Müfettiş Japp sayesinde soruşturmayı yakından takip etmesi ise memnun olmadığı bir başka konu. İki isim katilin peşindeyken katil de elbette boş durmayıp mektuplar eşliğinde sonraki hedefiyle ilerlemeye devam ediyor. Üç bölüm boyunca öldürdüğü kişilerle ve onların hayatındaki insanlarla tanışıp işlenen cinayetlerin sonrasında olanlara da tanık oluyoruz.


The ABC Murders, çoğu uyarlamada olduğu orijinale sadık kaldığı kadar farklı yöne de sapan bir proje olmuş. Örneğin, neyse ki katili veya gidiş yolunu değiştirmemişler. Cinayetlerle ilgili detaylara da genel çerçevede dokunmadıklarını söyleyebilirim.

Diğer yandan Sherlock'un Watson'ı diyebileceğimiz Poirot’nun yakın arkadaşı Arthur Hasting karakteri romanda olmasına rağmen dizide hiç yok. Müfettiş Japp emekli edilerek ağırlığı azaltılmış ve soruşturmada Rupert'in karakteri tek yetkili gibi gösterilmiş. Poirot karakterini bilenler veya tanıyanlar John Malkovich’in dizideki haliyle pek fazla fiziki benzerlik taşımadığını fark etmişlerdir. Eğer yaşlılık psikolojisine dalmış top sakallı bir Poirot tanıyan varsa beni de tanıştırsın. Ama bu dizi yapmış olmuş. Ayrıca Poirot'nun geçmişiyle ilgili bazı değişiklikler de yapmışlar. Karakterin zekasına, gri hücrelerine ve kibrine ise pek dokunmamışlar.

Eğer The ABC Murders'ı kitapla olan farklılıklardan bağımsız düşünürsek iyi bir dizi olduğunu düşüncesindeyim. Cinayet Alfabesi zaten Christie'nin en bilindik ve sevilen romanlarından birisidir. Elbette John Malkovich'in performansı başta olmak üzere kadrosunun da payı var. Rupert Grint’i farklı bir rolde izlemek iyi oldu mesela. Son bölümde ABC’nin öldürdüğü insanların yakınlarına vakit ayırıp hayatlarının sonraki aşamasını ekrana getiriyorlar ki bu da hoşuma giden bir başka detay. 

The ABC Murders böyle bir dizi işte. Bazı aksaklıkları olsa da özellikle Agatha Christie sevenler başta olmak üzere polisiye dizi sevenlere tavsiyedir.


Hatırlatma ve Tavsiye: 

* Ordeal By Innocence: Bir adam işlemediği suçtan öldü ve katil hala içlerinde (Şahidin Gözleri)

* Agatha Christie'den sevgilerle: Murder on the Orient Express (Doğu Ekspresinde Cinayet)

* Agatha Christie'den sevgilerle: Poirot ve Marple

* Agatha Christie'den sevgilerle: The Witness for the Prosecution (Beklenmeyen Şahit)

* And Then There Were None — Tanıtım / Agatha Christie’den Bir Başyapıt (On Küçük Zenci)

* Partners in Crime — Tanıtım (N veya M + Gizli Düşman)

Not: 

Doğu Ekpresi'nde Cinayet filminin devamı 2020'de Kenneth Branagh'ın başrolde olduğu Nil'de Ölüm'le gelecek. Kadroda Gal Gadot, Armie Hammer ve Tom Bateman da yer alacak. Ayrıca BBC, bir sonraki Christie uyarlamasının "Sonunda Ölüm Geldi" romanı olduğunu açıkladı. Üç bölümlük mini dizi gelecek yıl ekranda olacak.

Bu ikisinin dışında 2019'da Kanada'dan "Bağdat'a Geldiler" romanının uyarlaması bir dizi de gelecek. Ayrıca Ben Affleck’in yapımcı/yönetmen/başrol olacağı bir Witness for the Prosecution uyarlaması da plan dahilinde ama önce Affleck'in zahmet edip çalışmaya başlaması lazım.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER