Agatha Christie'den sevgilerle: Poirot ve Marple

Agatha Christie'den sevgilerle: Poirot ve Marple
Şu hayatta hiç tanışmadığım halde tanıştığım birçok kişiden daha fazla sevdiğim insanlardan birisi Agatha Christie. Hatta kendimi romanlarına bir dönem o kadar kaptırmıştım ki bitmesin diye mecburen yavaşlamak durumunda bile kaldım. Onun gibi önemli bir ismin arkasında bıraktığı eserler tahmin edersiniz ki zaman zaman bir şekilde ekrana geliveriyor.

İki sene önce On Küçük Zenci'den çok güzel uyarlanan And Then There Were None'ı mini dizi olarak izlemiştik. Geçtiğimiz sene The Witness for the Prosecution'ı uyarladılar. Sırada ise yıl bitmeden önce yayına girecek Ordeal by Innocence (Şahidin Gözleri) uyarlaması var. Ancak bunların hepsinden önce ekranda Agatha Christie's Poirot ve Agatha Christie's Marple vardı. Farkında olan vardır, yazdığı romanların iki önemli ana karakteri bulunuyor: Hercule Poirot ve Miss (Jane) Marple.

İngiliz kanalı ITV, vakti zamanda bu ikilinin merkezde olduğu romanları uyarlamak için harekete geçip karşımıza bu iki diziyi getirdi işte.

* Agatha Christie's Poirot

Poirot dizisinin ekrana gelişi -bazen hala inanamıyorum- 1989, daha ben doğmamışken yayına başlamış. Ama sağ olsunlar romanların uyarlamalarını o kadar yaya yaya çektiler ki finali de 2013 senesi. Yani elimizde 24 yıllık bir dizi var aslında. Peki, bölüm sayısı? 70 bölüm (13 sezon). Kısa hikayeleri, romanları falan toplayıp üstesinden geldiler. Başlarda 50 dakika falan olan bölüm süreleri de zamanla artış gösterip iki saat civarına ulaşıyor hatta.

Başrolde ise sevgili David Suchet yer alıyor. Bu sadece bana ait bir görüş değil, şimdiye kadar Poirot karakterini oynayan kişiler içinde bu role en yakışan ve oturan isim kendisi. Kitaplardaki Poirot karakterine benzerliği bile takdire şayan. Hatta bu nedenle kasımda yayına girecek Poirot romanlarından Doğu Ekspresinde Cinayet'in uyarlama filmiyle ve o adamın bıyığıyla ne yapacağımı pek bilemiyorum zaten. (Kadrosunun ve romanın şahaneliği ayrı.)

Sevgili Agatha Christie'yi okuyanlar bilirler, Poirot maceraları yarım asıra yayılan bir dönem polisiyesi. Maceralarını izlediğimiz adam da Belçikalı, yumurta kafalı, beynindeki gri hücreleri çalıştırmasıyla övünen, kendini beğenmiş ve düzen takıntısı olan birisi. Ama özel dedektiflik işinde de bir harika. İnsanları iyi tanıyor. Sırf tuhaf karakteriyle kendisini okutabiliyor veya bu dizide olduğu gibi izletebiliyor.

Bölümlerde veya kitaplarda karşımıza davalarda birlikte çalıştığı Müfettiş Japp gibi polis karakterler, olayla alakası olan kişiler veya bazen de Sherlock'un Watson'ı misali Arthur Hastings gibi yardımcı karakterlerin çıkmasıyla da hikaye zenginleşiyor. Özetle başta Agatha Christie sevenlere olmak üzere genel olarak tavsiye bir dizidir. Polisiye açlığına da iyi gelebilir.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER