Agatha Christie'den Sevgilerle: The Witness for the Prosecution

Agatha Christie'den Sevgilerle: The Witness for the Prosecution
Şu hayatta hiç tanıyamadığım halde tanıdığım pek çok kişiden daha fazla sevdiğim insanlardan birisi de Agatha Christie. Nur içinde yatsın, kadına boşuna Polisiyenin Kraliçesi demiyorlar. Yazdığı onlarca kitabı ve kısa hikayesi var. Bunlar da dönem dönem ekrana aktarılıyor elbette.

Birkaç yıl önce Agatha'nın eserlerinin televizyon hakkı ITV’den BBC'ye geçmişti. Kanal da ondan bu yana yavaş yavaş bazı eserleri televizyona aktarmaya başladı. Karşımıza ilk olarak Tommy ve Tuppence ikilisinin olduğu Partners in Crime, ardından da geçen Noel'de On Küçük Zenci'den And Then There Were None uyarlaması geldi. Üçüncü olaraksa Aralık ayını bitirmeden önce mini dizi The Witness for the Prosecution yayınlandı.

Dizi, sevgili Christie'nin 1925’te yayınlanan kısa hikayesi The Witness for the Prosecution'dan uyarlama. 26-27 Aralık’ta yayınlanan çift bölümden oluşuyor ve BBC'ye And Then There Were None’ı da hazırlayan Sarah Phelps uyarladı. Bölümlerse bir saat kadar sürüyor.

The Witness for the Prosecution'a aşina olanlar vardır muhtemelen. Ülkemizde Beklenmeyen Şahit ismiyle vizyona giren 1957 yapımı Witness for the Prosecution isimli bir filmi ve tiyatro oyunu var. Film altı dalda Oscar adayı da olmuştu. Üstelik bu kadar da değil. 2018’de başrolünde ve yönetmenliğinde Ben Affleck’in olduğu bir film uyarlaması da gelecek.

Mini dizinin hikayesi özet haliyle cinayetle suçlanan bir adamın duruşması üzerine. Diziyi kısa süre önce -hatta abartıp BBC'nin yayını üzerinden- izlemiş birisi olarak hakkında biraz laflamak istiyorum.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER