And Then There Were None: On küçük zenci yemeğe gitti...

And Then There Were None: On küçük zenci yemeğe gitti...
Agatha Christie kitaplarını okumayı çok severim. Aynı şekilde benim gibi, kitaplarını okuyan ve kitapları hakkında konuştuğumuz bir arkadaşım "On Küçük Zenci" romanının televizyona uyarlandığını söyledi. Çok mutlu oldum. Kim kafasında canlandırdığı karakterleri izlemek istemez ki?

Agatha Christie’nin en çok satılan romanından uyarlanan And Then There Were None doğal olarak bir dizi esrarengiz cinayeti konu alıyor. Birtakım sırlara ve anlamdırılamayan gizemli olaylara karşı sorgulama duygunuz fazla ise kesinlikle izlemelisiniz; fakat baştan söyleyeyim hangi yoldan giderseniz gidin, çıkışa ulaşamıyorsunuz. Burada da Agatha Christie'nin sarsıcı zekası devreye giriyor.

Dizi üç bölüm olarak mini dizi formatında uyarlandı. Agatha Christie’nin 125. yıl dönümü anısına bir proje olarak BBC One kanalı tarfından 26-28 Aralık 2015 tarihleri arasında yayınlandı. Romanı ekrana Sarah Phelps uyarladı. Phelps, roman uyarlamaları konusunda uzman bir isim. Evvelce Oliver Twist, Great Expectations gibi eserleri de televizyona uyarlamış, uyarlayan ekiplerin içinde bulunmuştu. Serinin yönetmeni ise Craig Viveiros.

1946 doğumlu deneyimli oyuncu Charles Dance, emekli yargıç rolüyle seriye renk katıyor

Aslına bakarsak dizide de her şey kitaba uygun olarak işleniyor. Sarah Phelps, olay örgüsünü bozmadan devam ettirmiş. Dizide on küçük zenciyi Douglas Booth, Toby Stephens, Burn Gorman, Miranda Richardson, Sam Neil, Charles Dance, Aidan Turner, Maeve Dermody, Noah Taylor ve Anna Maxvell Martin canlandırıyor. Karakterlere ve ortaya çıkan işe bakacak olursak hepsi kalıbını bulmuş diyebiliriz.

Karakterleri özelliklerine göre incelersek: Una Nancy Owen adanın sahibi. Anthony Marston, genç bir serüvenci. Dr. Armstrong, orta yaşlı ve zengin bir doktor. William Blore, adanın sahibi Mr. ve Mrs. Owen’ın güvenlik için tuttuğu eski bir polis müfettişi. Emily Brent, kendini genç kadınları geliştirmeye adamış tutkulu ve erdemli bir kadın. General MacArthur, bir savaş kahramanı general aynı zamanda terbiyeli ve dürüst bir adam. Lawrence Wargrave, acımasız olarak adlandırılan yaşlı bir yargıç. Philip Lombard, ordudan ayrılmış bir yüzbaşı. Vera Claythorne, Mr. ve Mrs. Owen’ın, yanlarında sekreter olarak çalışmasını istediği öğretmen. Thomas Rogers, zalim bir adam ve Zenci Adası'nda uşak. Ethel Rogers, eşine tamamen bağlı bir kadın ve Zenci Adası'nda kahya.

Zenci adası'na hoş geldiniz!

Dizinin ilk bölümü Vera Claythorne’nun geçmişten kesitler anımsamasıyla başlıyor ve daha sonra gizemini sürekli olarak sürdürecek olan Mr. ve Mrs. Owen'dan sekreterlik teklifi almasıyla Zenci Adası'na davet ediliyor. Sonraki sahne ise kitabı okumuş ve büyük bir beklenti içinde bölümü izleyen biri olarak çok hoşuma gitti. Daktilo ve sekiz isme yazılan sekiz mektup gösteriliyor. Bu mektuplar Zenci Adası'na çağırılıp kimi için iş, kimi için tatil kimi içinse eski bir arkadaşla görüşmek için yazılıyor. Ve macera davetlilerin Zenci Adası'na gelinmesiyle başlıyor.

"Sekiz kişiye mektup yollandı, on kişiden bahsediliyor." diyebilirsiniz. Diğer iki kişi ise sekiz kişi adaya ayak bastığında ortaya çıkıyor. Mr. ve Mrs. Owen’ın daha önceden adaya çağırdığı, evi düzenlemesini istediği Thomes Rogers ve Ethel Rogers ile on kişiyi tamamlıyoruz. Bu ikilinin yüzüne baktığınızda bir yaşam belirtisi göremezsiniz. Bölümde gördüğünüz anda şüphelenmeye başlıyorsunuz bile. Kendi adıma konuşmak gerekirse eğer kitabı okumamış olsam ilk suçlayacağım kişiler olurlardı. En güzel detay olarak da jenerikte gösterilen on biblodan bahsedebiliriz. Masanın ortasına konulan bu taş biblolar, adadan birinin ölümüyle doğru orantılı olarak yok olmaya başlıyor. ikinci detay ise davetlilerin kaldığı odalarda ve salonda asılı bir şiir olması...

İlk bölümün yarısı karakter tanıtımı ve Zenci Adası'na yerleşmeyle geçiyor. Akşam yemeği sonrası herkes konuşmaya ve sohbete dalmışken çalınmaya başlayan kayıttan evde bulunan on kişi hakkında cinayet suçlamaları başlıyor ve işte bu sahneden sonra olanlar oluyor. Tam anlamıyla ortalık karışıyor. İzlediğinizde zevk alacağınızı düşündüğüm bir adapte dizi olmuş. Kitabı da okuduysanız daha güzel bir seçenek yok!

Umuyorum ki bu dizi ile birlikte Agatha Christie okuyucusu daha da artar.

Hepinize iyi pazarlar ^.^ 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER