Haftanın kitap önerisi: Pembe Fili Düşünme

Haftanın kitap önerisi: Pembe Fili Düşünme
Sosyal medyada tanıtımını çok sık gördüğüm için reklamı bol ve son zamanlarda pıtrak gibi çoğalan bir fenomen kitabı sanıp, okumamanın eşiğinden döndüğüm bir kitaptan bahsetmek isterim bu hafta. İyi ki ön yargılı davranmayıp okumuşum dediğim bu kitap; Zeynep Selvili Çarmıklı’nın İnkılap Yayınları’ndan çıkan Pembe Fili Düşünme isimli kitabı.  

Kitabı gördüğüm Instagram hikayelerine bakarak bunun birkaç cümle etrafında dönen sözde bir kişisel gelişim kitabı olduğunu düşünmüştüm en başta ne yalan söyleyeyim, ‘Anda kalalım mutlu olalım, ne düşünürsek oyuz, positive vibes only’ dolu bir kitap daha çıkmış diye sinir olmaktan da geri kalmadım hatta. Sonra kitabın panik atak üzerine olduğunu anlayınca alıp okudum.

Bir kere de olsa gerçek bir panik atak durumu yaşadıysanız ya da yaşanırken orada olduysanız, girdiği bir kalabalıkta az biraz daralıp da kendisinden bahsederken ‘Ay bende panik atak var’ diyen birini gördüğünüzde çok sinirlenirsiniz doğal olarak. Aynı şekilde tek reçete ile dünyanın bütün panik ataklarını tedavi edebileceğine inanan, bilimsellikten uzak, ‘Her şey aslında kafanın içinde’ diye kimsenin aklına gelmemiş bir şey söylediğine inanan ve isimlerinin altında uzman yazan herkese de öfke kusmaktan çekinmeyebilirsiniz. İşte Zeynep Hanım’ın kitabı hiç bu tuzaklara düşmeden, çok temiz bir dille anlatmış derdini. Belki psikoloji tarihinde bir tur atmıyorsunuz ama kitabı yazan kişinin neyden bahsettiğini çok iyi bildiğini anlıyorsunuz okurken, bu da derdinize derman olabileceği güvenini veriyor haliyle. 200 sayfa civarında ama bir günde rahatlıkla okunabilecek bir anlatım tarzına sahip. Bunun yanında o kadar güzel, o kadar can alıcı referanslar koymuş ki başka kitaplardan, hepsini okumak istiyorsunuz ve bir kitabın en sevdiğim yanı başka kitaplara da kapı açmasıdır.

Bu yazı bir kitap eleştirisi değil elbette, bana iyi gelen bir şeyi başkalarıyla da paylaşma isteği sadece. Panik atak konusunda kafasını daha da karıştırmadan kendisini daha iyi hissetmeye yardımcı olabilecek bir okumalık arayanlara bu kitabı gönül rahatlığıyla önerebilirim. Zeynep Hanım da yazmaya devam eder dilerim zira kendisinden dinlemekten mutlu olacağımız başka konular da olduğuna eminim. İyi okumalar. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER