Kısa kısa: Yabancı dizi dünyasından haberler

Kısa kısa: Yabancı dizi dünyasından haberler

Yeni yıla girdiğimiz bu hafta sektörün de tatil yaptığı bir dönemde olduğumuz için dişe dokunur, duyurmaya değer bir haber gelmedi diyebiliriz. Yılbaşımı üzüntüyle geçirmemi sağlayan Ed Hermann haberine ayrıca bir yazı yazmıştım zaten, bir daha yarayı deşmeye gerek yok.

Diziler tek tek geri dönmeye ve reytingleri üzerine yorumlarda bulunmaya yeniden başlamadan önce genel bakış atmadığım ABC, The CW ve CBS'e kısaca bakayım istiyorum, dosyayı tamamlamış olalım.

**

ABC adım adım yüklerinden kurtulan ve akışını düzene sokma konusunda belki de en başarılı olan kanal. Disney ve Marvel gibi markalarla aynı bünyede bulunması; akıllılık edip Shonda Rhimes gibi bir ismi kendisine bağlaması ve kadın odaklı içerikler yayınlaması çok işine yarıyor. Yine de akışında bir türlü kapatamadığı açıklar yok değil.

Geçen sene büyük umutlarla yayına giren ve Salı akşamlarını büyük bir izlenme oranıyla açması beklenen Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. bu sene doğru bir kararla bir saat ileriye çekildi. İzlenme oranları geçen seneki oranlarda devam ediyor belki, ama dizi saatinin de getirdiği özgürlükle çok daha karanlık, sert ve sürükleyici hikayeler anlatmaya başladı. Benim gibi bir Marvel fanatiğinin sözüne inanmayacaksanız dizinin bu sezon çok iyi olduğuna hemen hemen tüm TV eleştirmenlerinin katıldığını not düşeyim. 

Salı akşamlarının komedi laneti bir türlü kalkmadı. Ne güzel komediler kurban verdiğimiz akşam bu sezon biri güzel, biri kötü iki kurban aldı. Selfie adı ve ana fikri ne kadar kötü olsa da farklı ve iyi bir komediydi. Manhattan Love Story ise hiç komik olmaması ve sıkıcı ana hikayesi ile olmayacağının sinyallerini daha ilk bölümden veriyordu. Şimdi onun yerine bu sezonun en sevdiğim komedilerinden biri olan Fresh Off the Boat başlayacak, umarım akıbeti aynı olmaz.

Yine Salı akşamlarından gidersek ABC bir aksiyon dizisinin ucuna takacak doğru diziyi bulamamakta bu sezon da ısrar etti. Forever hiç orijinal olmayan hikayesi ve başarılı oyuncularının bile kurtaramadığı sıradan senaryosuyla sessiz sedasız yayınını sürdürüyor. Sezonu tamamlayacak olsa da gelecek sene aramızda olma ihtimali pek yok.

Cuma akşamları daha gelenekselci komedilerle iyi iş çıkartan ABC Last Man Standing'in yanına Cristela'yı ekledi. 90'lar ve öncesi nostaljisini ve havasını seviyorsanız, ki Amerikan seyircisi sever, Cuma akşamları gençler dışarıdayken evde oturup huzurla izleyin diye tasarlanmış bu projeler kendi yağlarında kavruldukları sürece yayında kalırlar. Cristela düşmemeyi başarırsa gelecek sezon da bizimle olur.

Kanalın en popüler işlerinden Once Upon a TimeFrozen rüzgarını da arkasına alarak bu sezon yeniden eski günlerine döndü diyebiliriz. Fakat kanal Pazar günleri iyi bir akış oturtmayı yine başaramadı. Geçen sezon 8 bölümde bittiği için düşme fırsatı yakalayamayanResurrection asıl rengini gösterdi ve son derece düşük izlenme oranlarıyla iptal edilme sınırına geldi, geçiyor. Sonucu göreceğiz.Revenge ise nispeten daha geç bir saatte yayınlandığı için düşük izlenme oranı daha kabul edilebilir bir seviyede. Ancak kanalın artık yaşlanan bu diziyi adam etmeye emek harcayacağına yeni bir başarı yakalama derdine düşeceğini düşünüyorum. Yine de kısa bir final sezonu olası... Aynı şey Castle için de geçerli. Diziler yaşlandıkça masrafları artacağı için izlenme oranları ortalamaya yaklaştıkça devamları tehlikeye girer. Castle daha iyi bir durumda olsa da bitirme kararı gelirse şaşırmam.

ABC’nin iki mükemmel akşamı var cebinde. İlki Shonda Rhimes’ın eşi benzeri görülmemiş bir şekilde ortalığın tozunu attırdığı Perşembe. Grey’s Anatomy, Scandal ve sezonun en hit içeriği How to Get Away with Murder daha uzun yıllar aynı sağlamlıkta gidecek gibi duruyor. Kimse kusura bakmasın, onların karşısına gelen James Spader bile olsa tutmaz, tutunamaz. Yeri gelmişken NBC’yi bu yanlış kararı için ayıplayayım… Elindeki en hit diziyi sırtlanlara attı. Bakalım, yanılacak myım?

YIllardır en popüler komedisi Modern Family’nin başına ve ucuna iyi bir dizi takıp başarılı Çarşamba komedilerini mükemmel bir hale getiremeyen ABC bu sezon nasıl olduysa çok doğru kararlar Verdi. Geçen sezon harcanmanın eşiğinden dönen The Goldbergs ve bu sezonun en iyi komedilerinden Black-ish’in eklendiği Çarşamba akışı hiç olmadığı kadar güçlü. Keşke Trophy Wife da kurtulabilseydi, hala acısını yaşıyorum. Geceyi kapatan Nashville ise üçüncü sezonunda olduğu ve hafta içi her gün yayınları için başka kanallara satılabilmek adına dört sezonu tamamlaması gerektiği için güvende, rahatlıkla seyredebilirsiniz.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER