Turistin K- Drama Rehberi: Goblin

Turistin K- Drama Rehberi: Goblin
Goblin - Ana karakterler
Asya’daki işlerle tek bağı animeler olan bir izleyici olarak geçtiğimiz günlerde kişisel tarihimde devrim niteliği taşıyan bir adım attım; Güney Kore dizisi Goblin'i izledim.

Bu adım neden devrim niteliği taşıyor, hemen anlatayım;

Tanıdığım birkaç kişinin de mustarip olduğu bir sorunum var benim; Japonların, Koreli veya Çinlilerin yüzlerini birbirinden ilk bakışta ayırt edemiyorum. Bu bir hastalık, adı da; yüz körlüğü. İnsanların suratlarında yer alan özellikleri aynı görmek gibi bir eksisi var. Oyuncuların hepsinin yüz yapısı benim için ilk başlarda inanılmaz benzerdi anlayacağınız ancak bu beni yıldırdı mı?

Tabii ki hayır!

Dizi Kore’de de olsa bulup izleyin.

İlk bölümlerde hangi oyuncu hangi karakteri canlandırıyor anlayabilmek için kıyafet kodlarını kullandım, kostüm ekibi; canımsınız!
Eun Tak; kırmızı atkılı kız, Goblin; iyi giyimli değişik adam, Azrail; genellikle siyah fötr şapka takan ve aşırı beyaz tenli adam, Sunny; karamel saçlı, hoş giyimli hatun… Tabii bir de takım elbiseli ve kredi kartının peşinde koşan şımarık var; Deok-hwa. O da Goblin’in bilmem kaçıncı kuşaktan hizmetkârı ve yeğeni.

Hani olur da izlemek isterseniz ve yüz körlüğünden mustaripseniz bu ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Oyuncuları ayırt edebilecek hale gelmem, onlara alışmam 7 bölüm sürdü. O arada da “Bu Goblin denen adam kimmiş? Gelini gelince ne oluyormuş? Vay efendim bu insanlar reenkarne mi oluyormuş? Krallar, kraliçeler ve imparatorluklar neler görmüş geçirmiş” diye yavaş yavaş olanları çözdüm.

Goblin geçmişi ve geleceği eş zamanlı işleyen bir hikaye. Giriş kısmından kısacık bahsetmem gerekirse; Yüzyıllar önce kral Wang Yeo ona akıl hocalığı yapan yardımcısının hırsı ile çevresindeki herkesi potansiyel tehdit olarak görmeye başlar. Buna evlendiği kadının abisi yani onun adına savaşan Kim Shin de dahildir. Bu şüphe Wang Yeo’yu Kim Shin’in ölüm emrini vermesine kadar ileri götürür. Kralı ve ülkesi için hizmet eden Kim Shin bu durumu öğrenince çok öfkelenir ve gözü hiçbir şeyi görmez. Ailesiyle hizmetkarlarının öldürüleceğini bile bile kralın yanına gitmeye çalışır. Ancak kralın adamları ona saldırır. Kim Shin onurlu bir şekilde ölmek ve krala onu öldürmüş olmanın gücünü tattırmamak için en yakın adamından yardım ister. Sağ kolu Kim Shin’in kılıcı ile onu öldürür. Kendi kılıcının göğsüne girmesi ile ölen Kim Shin, Goblin olur ve gelini göğsündeki kılıcı çıkartana kadar kendi suretinde dirilip yüzyıllar boyu yaşamaya devam edecektir.

Tabii olanlar burada bitmiyor ama sonrası spoiler olduğu için hikayenin devamını getiremiyorum. Orada bir krallık var uzakta, o krallık bizim krallığımızdır. Gitmesek de, görmesek de, o krallık bizim krallığımızdır. Laylaylaylay laaaa, laylaylaylay laaaa…

Yazı devam ediyor.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER