Haftalık reyting analizi: The 100, TGIT kuşağı ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: The 100, TGIT kuşağı ve diğerleri

İki haftalık kafa izninden sonra (mazur görünüz) yeniden karşınızdayım. Yokluğumda neler değişti, hangi dizi iptale ne kadar yaklaştı hep birlikte bakalım.

Bu sezon “yayından kaldırma” kavramını neredeyse ortadan kaldırdık. Kanallar sipariş ettikleri ama başarıya ulaşamayan yeni dizilerinin çekilen tüm bölümlerini öyle ya da böyle yayınlayıp eritme yoluna gittiler. Bunun sebebi artık hepsinin dijital platformlara satılmış olması ve “13 bölüm 13 bölümdür, fazla içerik göz çıkarmaz, zengin gösterir” mantığıyla yatırımın biraz da olsa kurtarılma amacının güdülmesidir. İşte bu dizilerden Conviction Pazar günü bizlere veda etti. Bakalım Hayley Atwell bir sonraki dizisinde hak ettiği başarıyı bulabilecek mi. Belki de istediği gibi bir mucize olur ve onu Doctor Who rolünde görürüz.

Quantico pazartesi günlerine alınarak da kendini kurtaramadı. Düşüşü hızla devam ediyor. Sezon sonunda hikayesinde çok açık kapı bırakmaz umarım. Timeless, The Voice arkasında yayınlanırken bile ekrana zor tutunan bir dizi olmaya başlamıştı. Amerikan Başkanı Donald Trump’ın da dalga geçtiği üzere çok düşük reytingler alan Celebrity Apprentice ile eşleşince iyiden iyiye kendi seyircisinin ne kadar az olduğu ortaya çıktı. Onun da yenilenme olasılığı artık çok düşük. The Odd Couple bu hafta kendisinden önce yayınlanan tekrar bölümlerden daha düşük reyting alan iki yeni bölümle sezonu kapadı. Cümleden de anlaşılabileceği üzere ona da sonsuza kadar veda ettik diyebiliriz. Matthew Perry en azından bir süre devam edebilmiş bir dizide yer almış oldu, buna da şükür.

Sezonun en iyi yeni komedisi (ki yıl sonu listemde yer alırsa hiç şaşırmam) The Mick tutunmaya devam ediyor, alkışlıyorum. NBC’nin yeni yarışma formatı The Wall da çok iyi sonuçlar almaya devam ediyor, ki kendisini de epey beğendiğimi söylemem lazım. Tekrar yayını bile saat diliminin birincisi oluyor, üstüne yeni bölüm yayınlanınca reytingi artıyor. Bir yarışma programını iki bölüm üst üste izletebiliyorsanız, biri tekrarken üstelik, o format tutmuş demektir. Bakalım hangi ulusal kanal bu ışıl ışıl parlayan formatı fark edip üzerine atlayacak. Agents of S.H.I.E.L.D. rakipleri tekrar yayınlarken bile sivrilip seyirci toplayamıyor artık, vedaya hazırlıklı olmak lazım.

Çarşamba günü ilk iki sezonuyla göz bebeğim olan, fakat bilim kurgu hikayelerini geri plana atıp Game of Thrones’a dönüştükçe ilgimi yitirdiğim The 100 yeni sezonuna başladı. The CW standartlarında iptal gerektirecek düşüklükte bir reyting yok, malumunuz. Onların kararlarında hep başka şeyler etkili oluyor. Bu dizinin de en azından bir final sezonu kapmadan ekrana veda edeceğini zannetmiyorum.  Star da ekranlara tutunmaya devam ediyor. Dizi beklediğim kadar iyi çıkmadı, rakamlar da beklenen kadar iyi değil. Yine de Fox’u idare ettiği ve Empire boşluğunda benzer bir diziyle seyircinin aklında “müzikal drama” kavramını hayatta tuttuğu için devamı gelecektir.

Yokluğumda Shonda Rhimes’ın TGIT kuşağı ekranlara geri döndü. Geçtiğimiz hafta yayınlanan ilk bölümlerde başarılı sonuçlar alındı ancak Scandal’ın ne kadar irtifa kaybettiği bir kez daha gözler önüne serildi. Bu hafta bu tablo daha da öne çıktı. Berbat bir seçim sürecinin ardından berbat bir başkanla baş başa kalan bir topluma benzer hikayeleri yutturmaya çalışırsanız elbette ki “tokum” der, dizide bu hikaye bu kadar uzamamalıydı. Sezon sonuna kadar bunun ceremesini çekeceklerdir. İki yeni dizi de ekranlara merhaba dedi. Superior Donuts’ı seyirci de benim gibi beğenmiş olacak ki, iyi bir sonuç aldı. Bakalım kendi günü pazartesiye taşınınca benzer sonuçlar almayı başarabilecek mi? DC evreninde geçen bir komedi olan Powerless ise tek kelimeyle çok kötüydü. Kötü de bir açılış yaptı. Bu hafta The Good Place’e ikinci sezon siparişi verdiği için NBC’ye çok yüklenmeyeceğim ama… Neyse. Hiç başlamayın derim. Sezonun bir diğer sinema uyarlaması Training Day de seyirciye merhaba dedi ama karşısında çok da büyük bir kalabalık bulamadı. CBS için reytingde yenilmek garip olmasa da seyirci sayısında NBC'nin The Blacklist'ine geçilmek kolay atlatılabilir bir darbe değil.

Gördüğünüz gibi söyleyecek çok şey birikmiş. Önümüzdeki hafta yeniden görüşmek üzere…

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER