Sosyal TV'de 2016'nın EN'leri

Sosyal TV'de 2016'nın EN'leri

Son yıllarda rekabetin artması ve izleyici alışkanlıklarının değişmesi ile başa çıkmaya çalışan televizyon dünyasında geride bıraktığımız yıl da oldukça hızlı geçti. Final yapan dizilerden yeni başlayanlara ve yaz efsanelerine kadar sezonu şöyle bir değerlendirdiğimizde TV yayınlarına 2016 yılı boyunca 2.9 milyon Sosyal TV izleyicisinin Twitter üzerinden toplamda 31.8 milyon içerik ürettiğini görüyoruz. Peki bu içeriklerde öne çıkanlar, rekor kıranlar ve yılın ‘en’leri neler bir göz atalım:

Yılın En Çok Konuşulan ve En Çok Konuşanı Olan Yayını

Survivor

Acun Ilıcalı’nın Türkiye televizyonlarında efsaneleştirdiği Survivor bu yıl da hız kesmeden Sosyal TV’de açık ara farkla birinciliği elde etti. Yarışmayla ilgili Twitter paylaşımları tek başına TV yayınları ile ilgili konuşmaların %16.24’ünü oluşturdu. 2016 kadrosunda TV8’in Ütopya programında fenomenleşen Semih Öztürk’ün de bulunduğu yarışma, Şubat - Temmuz arasında yayınlandığı her haftayı ve her ayı Sosyal TV’de 1. sırada tamamladı. Survivor, 1.9 milyon Sosyal TV izleyicisinden toplamda 5.15 milyon tweet alarak yılın en çok konuşulan ve en çok Sosyal TV izleyicisi olan yayını oldu.

2016 Bilançosu:
Toplam İçerik: 5.15 milyon 
Toplam Sosyal TV İzleyicisi: 1.9 milyon 
Toplam Pay Oranı: %16.24 
Yıllık Sıralamada Yeri: 1. 


Yılın En Çok Konuşulan İlk 3 Dizisi

Kiralık Aşk


Kiralık Aşk, diziler arasında 2016 yılı boyunca en çok konuşulan dizi ünvanına sahip oldu! Dizi, 2016 yılında yayınlanan 37 bölümünün 32’sinde Sosyal TV’de günü 1. olarak tamamladı. Haftalık dizi etiketiyle Twitter Türkiye Trending Topic’lerinde de her hafta yer alan dizi bu kulvarda Diriliş Ertuğrul ile rekoru paylaştı.

2016 Bilançosu:
Toplam İçerik: 3.7 milyon 
Toplam Sosyal TV İzleyicisi: 1.15 milyon 
Toplam Pay Oranı: %11.73 
Yıllık Sıralamada Yeri: 2.


Poyraz KarayelKanal D’nin 2016 yılı boyunca en çok konuşulan ve tartışılan dizilerinin başında gelen Poyraz Karayel 2. sezon finali ve 3. sezon başlangıcı ile Sosyal TV rekorlarına imza attı. Yapım aynı zamanda Kanal D’yi Sosyal TV’de yılın en çok konuşulan kanalı yapan yayınların da başında geldi. 3. sezonu 102 bin içerikle açan dizi yeni sezonunda bölüm başına aldığı içeriği %57 oranında arttırarak ekran macerasına devam ediyor.

2016 Bilançosu:
Toplam İçerik: 1.37 milyon 
Toplam Sosyal TV İzleyicisi: 741 bin 
Toplam Pay Oranı: %4.33 
Yıllık Sıralamada Yeri: 4. 


Güneşin Kızları
2015’te yaz dizisi olarak başlayan ve kısa sürede gençlik dizileri arasında efsanelere yükselen Güneşin Kızları, 2016 yılının en çok konuşulan dizileri arasında 3. sırada yer aldı. Özellikle çiftlerin fan grupları arasındaki tartışmalarla da gündeme gelen dizi, yıl içerisinde gençler arasında kendine ciddi bir izleyici kitlesi edinerek Sosyal TV’deki varlığını güçlendirdi. #AlSel ve #SavNaz hayranlarının sosyal medya savaşlarıyla alevlenen içerikler ve paylaşımlar dizinin sosyal medyadaki yayılımını ve görünülürlüğünü arttırırken dizi, final yaptıktan sonra bile hayranları sayesinde Twitter Türkiye Trending Topic’lerinde kendine yer buldu.

2016 Bilançosu:
Toplam İçerik: 1.01 milyon
Toplam Sosyal TV İzleyicisi: 274 bin
Toplam Pay Oranı: %3.19
Yıllık Sıralamada Yeri: 5.


Yılın En Hızlı Giriş Yapan Dizileri

Aşk Laftan AnlamazShow TV’nin yaz sezonunda ekranlarla buluşturduğu ve Güneşin Kızları’nın sevilen oyuncusu Hande Erçel’i tekrar hayranları ile buluşturan Aşk Laftan Anlamaz, 2016 yazına damgasını vurarak Temmuz ve Ağustos aylarında Sosyal TV’yi 1. sırada kapattı. Başladığı günden itibaren yayın gününde mutlaka Sosyal TV’de ilk 5’te yer alan dizi yeni olmasına rağmen yıllık listede kendine ilk 10 içerisinde yer edinmeyi başardı.

2016 Bilançosu:
Toplam İçerik: 704 milyon
Toplam Sosyal TV İzleyicisi: 245 bin
Toplam Pay Oranı: %2.22
Yıllık Sıralamada Yeri: 7.


İçerdeBu sezon Ay Yapım’ın iddialı dizilerinden biri olan İçerde, pazartesilerin yeni göz bebeği olarak 2016-2017 sezonunda ekran hayatına hızlı bir giriş yaptı. Daha ilk bölümden bir fenomen doğuyor yorumları ile Sosyal TV’de kendine yer edinen dizi, her bölümde hayran kitlesini genişleterek 2016 listesine geç ama güçlü bir giriş yaparak 9. sırada yer aldı. Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli ve Çetin Tekindor gibi isimleri kadrosunda bulunduran dizi hem oyunculuklar hem de senaryo açısından oldukça beğenilerek ikinci ekrandaki yerini de korumakta.

2016 Bilançosu:
Toplam İçerik: 676 milyon
Toplam Sosyal TV İzleyicisi: 351 bin
Toplam Pay Oranı: %2.13
Yıllık Sıralamada Yeri: 9.


Gündüz Kuşağında Yılın En Çok Konuşulan Yayını 

Kısmetse OlurEkim 2015’te yayın hayatına başlayan program kısa sürede gündüz kuşağının en sansasyonel yayınlarından biri haline geldi. Sosyal TV’de yavaş yavaş yükselişini sürdürürken 2016’ya geldiğimizde neredeyse her gün listelerde ilk 5’te yer almaya başlayan yayın kendisine hatrı sayılır bir hayran kitlesi topladı. Bir popüler kültür fenomeni haline gelen yayın, Kanal D’yi Sosyal TV kanallar sıralamasında en üste taşıyan başlıca yayınlardan birisi. Kısmetse Olur, Sosyal TV’de gündüz yayınları arasında açık ara farkla birinci olurken yıllık sıralamayı ise kendi alanında bir rekor olan 3. sıra ile tamamladı. 

2016 Bilançosu:
Toplam İçerik: 2.15 milyon
Toplam Sosyal TV İzleyicisi: 825 bin
Toplam Pay Oranı: %6.78
Yıllık Sıralamada Yeri: 3.


2016’dan Kısa Kısa

  • Fox TV’nin sabah ve akşam haberleri Sosyal TV’de yılın en çok konuşulan haber programları oldu. Fatih Portakal ile FOX Ana Haber yıllık Sosyal TV sıralamasında 13. sırada yer alırken, İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat yıllık sıralamayı 18. sırada tamamladı. Bu iki haber bülteni 2016 yılında Sosyal TV ilk 20’de sabah ve akşam haberleri olarak yer alan tek haber programı oldular. Fatih Portakal aynı zamanda Altın Kelebek’te yaptığı konuşma ile de eleştiri oklarının hedefi oldu ve yılın sonunu sosyal medyada tartışılan gazetecilerden biri olarak kapattı.


  • Yılın en çok konuşulan tartışma ve gündem programı TRT 1’de yayınlanan Pelin Çift ile Gündem Ötesi oldu. Oldukça sadık bir kitleye sahip olan Pelin Çift, konukları, izleyicileriyle iletişimi ve haftalık etiketleri ile programını Sosyal TV’de tartışma programları arasında birinci sıraya taşıdı.


  • 15 Temmuz’dan sonra Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarına yoğun politik gündemin hakim olmasıyla birlikte Türkiye’nin Gündemi (CNNTürk), Enine Boyuna (Habertürk), Teke Tek (Habertürk), Ne Oluyor? (CNNTürk) ve Tarafsız Bölge (CNNTürk) gibi tartışma/ gündem programları atağa geçti. Ağustos ayında Sosyal TV ilk 20 listesinde 6 tartışma/ gündem programı yer aldı. Bunlardan Türkiye’nin Gündemi, Ağustos ayını 5. sırada tamamladı.
  • Yılın en çok konuşulan yabancı dizisi Game of Thrones olurken Sosyal TV yıllık sıralamada ilk 20’ye giremedi.


2016 Sosyal TV'de Kanallar

  • Sosyal TV’de en çok konuşulan kanal sıralamasında ilk 3’te Kanal D (1.), TV8 (2.) ve Star TV (3.) yer aldı.
  • Kanal D, 6 yayını ile Sosyal TV ilk 20’de en çok yayını olan kanal oldu. Kısmetse Olur, Poyraz Karayel, Güneşin Kızları, Tatlı İntikam ve Hayat Şarkısı ile ilgili konuşmalar yıl boyunca toplam Sosyal TV konuşmalarının %16.82’sini oluşturdu.
  • Sosyal TV ilk 2'de TV8 Survivor ve O Ses Türkiye ile yer aldı. Bu iki yayın tek başlarına toplam Sosyal TV konuşmalarının %17.25’ini oluşturdu.
  • Star TV’nin 3 yayını ilk 20’de yer alırken bu yayınların konuşulma oranları toplam Sosyal TV konuşmalarının %15.82’sini oluşturdu.
  • Kanal D, TV8 ve Star TV’nin ilk 20’deki 10 yayını toplam Sosyal TV konuşmalarının %49.89’unu oluşturdu.
Sosyal TV'de 2016 işte böyle hareketli ve dolu dolu geçti!
Bakalım 2017'de neler olacak...

Feragatname

Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 01 Ocak - 10 Aralık 2016 tarihleri arasındaki Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER