Gözetlemeye doyamadıklarımızdan mısınız?

Gözetlemeye doyamadıklarımızdan mısınız?
Bir süredir yarışma programlarına bakamıyorum, içim daralıyor izlerken. Yarışma derken kastım reality show kırmaları aslında, yarışmanın kendisinden ziyade yarışmacılara odaklandığımız formatlardan bahsediyorum. Daralma sebeplerimden bir tanesi sürekli aynı şeylerin etrafında dönüp dolaşmamız elbette, isimler farklı, içerikler hep aynı. Bir takım insanlar en güzel kombini yapmaya, düğüne gitselerdi ne giyerlerdi bunu jüriye göstermeye, ıssız bir adada hayatta kalmaya, bir evin içinde tanımadıkları insanlarla haftalarca yaşamaya, bazı bazı o insanların arasından kendilerine hayat arkadaşı bulmaya çalışıyor. Bir izliyoruz iki izliyoruz ama bir yerden sonra bu da bir kafa diyoruz.


Daha dün mağazadan mağazaya koşuyordu

Yine de bu programları bırakmaktaki esas sebebim bu değil. Canımı sıkan, moralimi bozan şey buralarda hep aynı insanları görmemiz. Kıyafet seçen de, adaya giden de, evlenmeye çalışan da hep aynı kişiler. TV8’in yeni yarışma programı Boxun Yıldızları’nı izleyince gördüm ki, ringe çıkanlar da farklı kişiler değil. Daha birkaç ay önce başka bir yarışmada en iyi kombini yapmaya çalışan çıtı pıtı Aycan’ı ringde yumruklara karşı koymaya çalışırken görünce misal şaşırmakla birlikte üzülmeden de duramadım, bu kadar çok yarışma izlediğim için bunda kendi payım olduğunu düşünüp vicdan azabı çektim hatta. Elbette yetişkin insanların televizyona çıkıp çıkmayacaklarına biz karar veremeyiz ancak bir Black Mirror bölümünden fırlamamıza o kadar az kaldı ki korkuyorum.


Yaklaşık iki senedir gözetliyoruz 

Bir başka şaşkınlığı ise Fox TV’de 30 Ekim’den itibaren yayınlanmaya başlayacak Stil Avcıları yarışmacılarından birinin Berna Keklikler olduğunu görünce yaşadım. Berna Keklikler bir sene Göz6 evinde yaşadı, oradan Survivor’a gitti, şimdi de bir başka yarışma ile karşımızda. ‘Parasını alıyor, işine gücüne bakıyor, derdi sana mı düştü?’ diyebilirsiniz ama öyle değil işte. Bu insanlara tam olarak ne yaptığımızı anlayıp anlamadığımız sorusu beni çok korkutuyor. Ortada üretilen hiçbir şey yokken başkaları için yarattığımız şöhreti koyacak yer kalmayıp pat diye yere bıraktığımızda ne olacak?  

İki yarışmada da sadece bu isimler değil, diğer yarışmacılar da oldukça tanıdık. Big Brother’dan, Survivor’dan birçok yarışmacı var ringlerde ve stil savaşlarında göreceğimiz. Hepsine başarılar dilerim. İyi seyirler. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER