Haftalık reyting analizi: The Vampire Diaries, Legends of Tomorrow ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: The Vampire Diaries, Legends of Tomorrow ve diğerleri
Futbol yayınlarıyla işgal edilmiş Pazar akşamınının kazananı 600. (yanlış görmediniz, yazıyla altı yüz) bölümünü yayınlayan The Simpsons oldu. Yayını çok yüksek izlenme oranlarıyla teslim aldığı için bu sonuç normal elbette; yine de dizinin başarısını yabana atmamak için ayrıca not düşmek istedim. Asıl sıkıntı çok kötü bir sene geçiren ABC cephesindeydi. Zaten o rakamlarla yenilenmesi enteresan bir karar olan Quantico düşüşünü bir türlü durduramıyor. Sezonu tamamlayacaktır ama insanların sürprizlerden başka bir şey sunmayan, karmaşıklaştıkça ilginçleşeceğini düşünen bu diziye bir daha geri dönmeyecekleri artık aşikar. CBS’in NCIS: LA dizisini pazar gününa alma hamlesi işe yaramış görünüyor. Madam Secretary ve Elementary de sezon boyu kendi yağlarında kavrulacak gibi; ancak ilki yenilenirken ikincisinin final yapması olası.

Pazartesi günü şahanelikten hiçbir şey kaybetmemiş Jane the Virgin yeni sezonuna başladı. Alışageldik sonuçlar almaya devam edecek gibi duruyor ki dördüncü sezonun garanti olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Supergirl düşüş gösterse de hala kanalı için bulunmaz nimet seviyesinde, başarılı bir geçiş süreci yaşıyor. CBS’in dolgu gibi kullandığı komedi dizisi The Odd Copuple sezonunu düşük bir sonuçla açtı, daha da kötüsü kendisinden sonra gelen Scorpion ondan epey iyi bir sonuç aldı. Bu da demek oluyor ki insanlar dizinin saatinde aktif olarak kanaldan kaçıp bitince geri gelmişler. İyiye işaret değil tabii ki. Conviction ise düşük sonuçlarla mücadeleye devam ediyor, kaybetmesinin eli kulağında. Bu sezonki sonuçlardan sonra ABC bir daha “Shonda Rhimes”ımsı dizilerle başarıyı yakalayabileceği sanrısından kurtulacaktır diye düşünüyorum. Timeless ise oranını bir tık yükselterek düşüşünü durdurduğunun sinyallerini verdi. Seyircisi için iyi haber.

ABC’nin çarşamba komedi bloğu zayıf halka The Real O’Neals haricinde ikinci haftasında da iyi sonuçlar aldı. Hatta American Housewife’ın tuttuğunu söyleyebiliriz. Agents of S.H.I.E.L.D. ise artık yüz kızartacak kadar düştü, yazıktır. Bacağı kırılmış at gibi, acısına bir son verseler artık. Yeni The CW dizisi No Tomorrow koskoca The Flash arkasından gelse de seyircinin ve reytingin çoğunu kanaldan kaçırmaya devam ediyor.

Perşembe günü Cadılar Bayramı’nın yaklaşması şerefine Fox’ta kült yapım The Rocky Horror Picture Show’un yeni versiyonu yayınlandı. Karşısındaki işlerden seyirci çalıp düşmelerine sebep olsa da kendisinin beklenen performansı verdiğini söylemek zor. Legends of Tomorrow DC dizilerinin ilk gidecek olanı diye düşünürken bu hafta Arrowdan iyi sonuç alması düşüncelerimi değiştirdi. Kanal bir noktada yeni bir diziye yer açmak isteyecektir ama şimdilik hiçbir DC dizisine dokunmaya, düzgün giden bir şeyle oynamaya gerek yok. Gerçi bu yükseliş Justice Society ekibinin hikayeye dahil olmasından kaynaklanan haftalık bir heyecan da olabilir, göreceğiz.

Cuma günü The Vampire Diaries final sezonuna başladı. Hayranları elbette ki dizilerini son bölümlerde yalnız bırakmayacak, bu seviyelerde tutacaktır. Eleştirmenlerin gözbebeği Crazy Ex-Girlfriend ise epey kötü bir sonuçla sezonu açtı. Bakalım daha fazla düşmeyi başarıp tarih yazacak mı yoksa bu seviyede devam edebilecek mi?
Hala sezonun ilk iptalinin gelmemesi üzerine biraz konuşalım. Genel olarak canlı canlı, yayın saatinde TV izleyen seyici o kadar azaldı ki birkaç istisna dışında tüm diziler korkunç sonuçlarla hayata tutunmaya çalışıyor. Bariz başarısızlıklar var elbette ki ama kanallar artık eskisi gibi onu hemen yayından çekip yeni iş sürdüklerinde daha iyi sonuç alabileceklerine inanmıyorlar ve sezon başı kurdukları plana mümkün olduğunca sadık kalmaya çalışıyorlar. Çünkü yeni bir diziyi savaş alanına düzgün bir tanıtım olmadan sürmek onun da aynı akibete kavuşmasını kaçınılmaz kılıyor. İlginç bir dönemdeyiz, savaş daha da cetin geçiyor. Takipte kalın!


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER