Haftalık reyting analizi: Empire, Blindspot ve diğerleri

Haftalık reyting analizi: Empire, Blindspot ve diğerleri

Sezonun yeni dizileri için asıl sınav bu hafta başladı. Yeni işlere aç seyirci geçtiğimiz hafta karnını doyurunca dizilerin asıl alacakları reytingler bu hafta kendini göstermeye başladı diyebiliriz.

Fox’un animasyon ve komedi kuşağı geçtiğimiz Pazar tam kadro geri döndü. Son of Zorn bu sezon izlediğim en kötü pilotlardan biriydi, 2. bölümüne şans vermedim ama sanırım ben böylesi absürt işler için fazla yaşlandım ve örümcek kafalı oldum zira seyirci benimle aynı fikirde değil belli ki. Bob’s Burgers, The Simpsons ve Family Guy da gayet iyi izlenmiş. Tek sıkıntı bir türlü tam olarak dikiş tutturamayan The Last Man on Earth’de. Dizinin son sezonu olabileceği fikrine yavaş yavaş alışmak lazım. Once Upon a Time, Quantico ve geçen sezon ABC’yi ve beni şaşırtacak kadar çok izlenen Secrets and Lies ortalamanın altında dolaşan başlangıçlar yaptılar. Son ikisinin tehlikede olduğunu söyleyebilirim ama Secrets and Lies en azından kısa sezonunu bitirip cinayeti çözecektir, sıkıntı yok.

Pazartesi günü kanalların yayın akışını yaklaşık 50 milyon kişinin izlediği ilk "başkanlık münazarası" işgal etti. Hillary Clinton, Donald Trump’a “yeter, adam öldü, daha fazla vurma” yakarışlarını hak edecek mükemmellikte darbeler indirirken Amerikalılar da ekran başından ayrılmadılar demek ki. Ben bile kilometrelerce öteden gözümü alamadıysam… Saat 20.00 diliminde yayınlanan diziler de iyi bir performans sergilediler. Belli ki Kevin Can Wait uzun yıllar CBS’in akışında kendine yer bulacak kadar benimsendi. The Big Bang Theory’nin ardından yayınlanmadığı ve onun seyircisinden faydalanmadığı bir zamanı bekleyip son kararımızı verebiliriz.

Sezonun ilk tam sezon onayı alan yeni dizisi This is Us, ikinci haftasını neredeyse hiç seyirci kaybetmeden geçirdi, maşallah diyelim. Fox’un komedileri Brooklyn Nine-Nine ve New Girl’ün bu sezonu bu reyting ortalamalarında geçireceğini, yine de kanal çok kötü durumda olduğu için yenileneceklerini şimdiden tahmin edebiliyorum. Scream Queens’in akibeti ise muamma. Geçen sezon da bence sürpriz bir şekilde onay kaptı, bu sezon neden olmasın ki?! Bull ikinci haftasında iyi tutunmuş olsa da asıl sınavı ABC komedileri ve This is Us ile karşı karşıya geldiğinde verecek, o zaman yorum yapalım.

Speechless, ikinci haftasında çok daha iyi bir bölümle ekrana geldi. Bence Çarşamba gününün ABC komedi bloğunu güçlendiren ve sezon boyu bir daha ellemeyeceğim bir dizi olacak. Designated Survivor da bu civarda devam ederse, kanalın Çarşamba akşamlarını uzun zamandır ilk defa bu kadar başarılı kapatmasını sağlayacak, eminim çok mutlulardır. Başrol oyuncusunun kovulması ve sadece sezonun ilk bölümlerinde görünecek olması basında çok fazla yer alsa da reytinglere pek yansımamış, Criminal Minds’dan daha yüksek bir açılış bekliyordum. Ama bu da yeter de artar bile. Lethal Weapon seyircisini avcuna almış gibi duruyor, Fox bir slotu daha kurtardı gibi.

Code Black, ikinci sezonuna içerik anlamında kötü adımlar atarak başladı. Hem Rob Lowe’unki dışında yeni karakterler çok kötü, hem de giden karakterlerle ilgili hiçbir açıklama yapmamak dünyanın en salakça kararı. Yayında kalmasını diliyorum ama zaten zayıf olan prömiyer reytingini çok düşürmemesi mümkün olmayabilir, göreceğiz. Empire hala çok iyi reyting alsa da biraz endişe verici bir hızla düşüyor diyebiliriz. Yıldızı çabuk mu sönecek, yoksa bu gazla 2-3 sezon daha çıkarabilecekler mi merak ediyorum. İlk sezonda karakterleri sevmiştik ama onlara alıştıktan sonra dizide geriye sadece şaşırtma odaklı saçmasapan “sürpriz”ler kaldı. Yorulan ve terk eden seyirciyi anlayabiliyorum. NBC The Mysteries of Laura’yı iptal ettiği için pişman mıdır acaba? Çok güvendiği dizisi Blindspot ancak onun kadar performans sergileyebiliyor zira…

TGIT bloğunu Shonda Rhimes imzası taşımamasıyla sekteye uğratan Notorious çok kalıcı olmadığını ikinci haftasında kanıtladı. Kanal, Scandal dönene kadar dayanacaktır. Emin olduğum tek şey o slota Conviction’ı koymadıklarına pişman oldukları. Scandal dönünce Pazartesi’ye kaydırıverirlerdi, yazık oldu. Pitch hala az izlenmeye devam ediyor ve endişeleniyorum. Çok iyi dizilerin seyirci bulamaması televizyon sektörünün en üzücü durumlarından biri. NBC komedileri haklı savaşlarını sürdürüyor ve iyi mücadele ediyor. The Big Bang Theory kendi slotuna kayınca Superstore elbet zarar görebilir ama şimdilik durum iyi gözüküyor.

Yeni dizi olduğu için MacGayver’a da not düşeyim: Gayet sağlam gidiyor. En az 4 sezon devam edeceği şimdiden belli diyebiliriz. The Exorcist için daha erken ama halini çok iç açıcı görmediğimi belirteyim.

Bu hafta çizilen resimle yeni dizilerin genel olarak iyi tutunduğu ama günlük reytinglerin iyiden iyiye düştüğü bir sezona merhaba dediğimiz anlaşıldı. Bakalım kanallar gittikçe kararan yeni TV ortamını nasıl yönetecek? Sezon boyu birlikte görüp değerlendireceğiz.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER