Broad City: İnternetten televizyona son transfer!

Broad City: İnternetten televizyona son transfer!
New York’ta iki genç kadın, Ilana ve Abbi... Birlikte saçmalıyorlar, ot içiyorlar, çapkınlık yapıyorlar. Keyifleri kâh yerinde kâh değil. Hem herkesten farklılar, hem de çok sıradanlar. Kavgaları gündelik hayatın ta kendisiyle; bu yüzden kaybolan bir anahtar, kaçırılan bir otobüs ya da kredi kartı ekstresi gündemlerini feci şekilde meşgul edebiliyor. Her şeye rağmen mutlular, başkası olmaya çalışmıyorlar ve en önemlisi çok eğlenceliler! İşte karşınızda bu sezonun en beğenilen işlerinden biri olan Broad City!

Saçım şekil, önümden çekil!

Oyunculuk kursunda yolları kesişen Ilana Glazer ve Abbi Jacobson, komedyen olmayı deneyip kimse tarafından keşfedilmeyince, 2009 yılında “namımız yürüsün” diyerek sadece Youtube’da yayınlamak üzere bir projeye başladılar. Projenin adı Broad City idi. Yanlarına aldıkları bir kameramanla sokağa çıktılar ve 3-5 dakikalık skeçler çektiler. Skeçler başta kimse tarafından izlenilmese de zamanla hatırı sayılır bir kitle edindiler. Özellikle New York’lu hipsterlar arasında çok popüler oldular.

İkilinin kaderi Saturday Night Live’ın bize en büyük armağanlarından biri olan Amy Poehler’in (Parks and Recreation’ın Leslie’si ) kendilerini keşfetmesiyle değişti. Amy Poehler ikiliye Broad City'yi daha profesyonel bir şekilde yapma önerisinde bulundu. Comedy Central da projeye onay verince, 2014 yılının Ocak ayında Broad City'nin ilk bölümü yayınlandı. İlk sezonu 10 bölüm olan proje kısa süre içerisinde çok sevildi ve ikinci sezon onayını almakta gecikmedi.

"Elalemi Amy Poehler keşfeder, beni de folklor ekibi için anca din hocam" diye düşünme...

Başrollerinde bizzat yaratıcıların kendilerinin olduğu Broad City’nin konusunu Ilana ve Abbi’nin başından geçenler oluşturuyor. Ilana hangi alanda faaliyet gösterdiği belli olmayan bir şirkette çalışıyor, daha doğrusu işi sürekli kaytardığı için çalışıyormuş gibi yapıyor. Abbi ise bir spor salonunda temizlikçi diğer yandan da resim yaparak bağımsız galerilerde onları satmaya çalışıyor. Kağıt üstünde son derece sıradan hayatlara sahip bu iki yakın arkadaş en çok birlikte zaman geçirmekten hoşlanıyorlar. Birlikte ot içmekten tutun da çapkınlık turlarına çıkmaya kadar, her şeyi paylaşıyorlar. Ilana, Abbi’ye göre daha edepsiz ve cesur bir kadın; asla sevgili olmak istemediği bir fuck buddy’si ve kabarık bir çapkınlık dosyası var. Abbi de Ilana’dan az kalır değil ancak o platonik olarak aşık olduğu kapı komşusuyla bir gün sevgili olma hayalleri de kuruyor. Ilana, Abbi’den seksüel olarak hoşlanıyor ancak Abbi şimdilik bu konuda mesafeli.

  Çıplaklık insanın kendine en yakışanı bile çıkarabilmesidir!

İlana ve Abbi’nin uğraştıkları meseleler de tıpkı kendileri gibi son derece sıradan şeyler aslında... Bir arkadaşlarının düğününe gitmek New York’un diğer ucuna yaptıkları yolculuk, Abbi’ye yeni bir daire bulma çabaları, grup seks isteyen iki erkekle girdikleri zorlu (!) mücadele ve eve nereden geldiği belli olmayan sahipsiz “dışkı” gündemlerinde önemli yer edinebiliyor. Zaten Broad City’yi ilginç yapan en temel özellik de bu, önemsiz gibi duran şeylerin bir anda önemli hale gelmesi. Dizi tüm mizahını bu küçük ve sıradan gerçek hayat aksiyonlarının üstüne kuruyor.

Broad City’nin bir diğer başarısı da zamanın ruhunu çok iyi yakalamış olması. 20’li yıllarının başında iki kadının New York’ta verdikleri var olma mücadelesi romantikleştirilmeden olduğu gibi aktarılıyor. 90 kuşağının özgürlüğüne düşkün hedonistlerden oluştuğunu düşünürsek Ilana ve Abbi bu tanıma kusursuz şekilde uyuyorlar. Önünü sonunu düşünmeden içlerinden geldiği gibi yaşıyorlar. Pişman oluyorlar, hata yapıyorlar ama tadını çıkarmayı asla ihmal etmiyorlar. Dizinin zaman zaman “kaba” denebilecek bir komediye kaçmasının nedeni de bu. Hayatın karşılarına çıkardıkları ne kadar gerçek ve kabaysa, espriler de o kabalıkla doğru orantılı şekilde oluyor. 90 kuşağının ruhuna uygun olarak ne Ilana, ne de Abbi “parlak, zarif, olması gerektiği gibi” insanlar olmaya uğraşmıyorlar. İyisiyle kötüsüyle kendi doğrularına sonuna dek sahip çıkıyorlar.

 bazen en temizi iyi bir uyku çekmek olmayabilir Her zaman en "temizi" iyi bir uyku çekmek olmayabilir!

Otobiyografik kaynaklardan beslenen Broad City, bu yönüyle Louie’ye de benziyor. ( Meraklısına not: Louie’nin şekillenmesinde Louis CK ile sevgili olduğu rivayet edilen Amy Poehler’in de katkısı olduğu söyleniyor. Tıpkı Louie de olduğu gibi burada da gerçek ve kurmaca birbirinin içine giriyor. Ancak Broad City hikaye izleği olarak, Louie gibi tek bir hikayeyi takip etmektense, her bölüm ayrı bir hikayeye odaklanıyor. Birbirinden kopuk gibi görünen hikayelerle yürüse de hepsini izlediğinizde bıraktığı tat, hem karakterleri hem de diziyi daha iyi anlamanızı sağlıyor. Uzun lafın kısası, yılın en iyi komedi işlerinden birini kaçırmamak, arkadaş ortamında kimsenin bilmediği bomba bir diziden bahsedip prim yapmak için ben olsam Broad City'yi izlerdim...

 


Not: Diziyi seversiniz ve 10 bölüm beni kesmedi derseniz de; Broad City’nin internet versiyonunu izleyebilirsiniz.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER