Haftanın dizi önerisi: Ti- Bir Fi Parodisi

Haftanın dizi önerisi: Ti- Bir Fi Parodisi
Geçtiğimiz haftalarda Fi dizisinin parodisi olan Ti dizisinin Youtube’da olacağı haberlerini okumuştuk ancak telif konusundan ötürü ertelenmişti yayın. Telif konusu çözülmüş olsa gerek ki dizinin dört bölümü birden (ilk sezon) Youtube’da yayınlandı.

Dizi, bulmacalara takıntılı ünlü bir kuru yemişçi olan Tan Malay’ın yeni bir ev ararken bahçede dans eden Dudu’yu görmesi ve büyülenmesi sonrası gelişen olayları anlatıyor ve Fi dizisini severek izlemiş herkese tavsiye edebileceğim kadar eğlenceli bir seyirlik olmuş.

Bir kere her bölüm 10 dakika - ki şakanın kısası makbuldür kanaatimce- ve dört bölümü birden su gibi akıp gidiyor. Karakterlerin kıyafetlerinden hal hareketlerine, senaryodan ortama kadar Fi’nin en can alıcı anları seçilmiş, ‘Ay burası dizide nasıldı acaba?’ dedirten bir kısmı yok dolayısıyla hiç sıkılmıyorsunuz. Oyunculuklar gayet başarılı, özellikle dizinin aynı zamanda yönetmeni, senaristi olan ve müziklerini de yapan Evliya Çelebi Tan Malay rolünde çok başarılı. Dizinin müzikleri ayrıca değinilmeyi hak edecek kadar iyi. Normal dizilerde bu kadar iyi müzik göremediğimiz zamanlar olurken sıkça bir Youtube dizisinde bu kadar emek verilmiş müzikler olmasını çok sevdim.

Parodi konusu ülkemiz ekranlarında Üç Adam’ın Survivor’da yarışmacı taklidi yapmasından öteye pek gidemediği için Youtube’da da olsa böyle bir dizinin varlığı çok hoşuma gitti. Evliya Çelebi’nin Lost ve Fringe parodisi yaptığı dizileri de var ancak Ti’den önce bilmiyordum açıkçası, ilk fırsatta onları da izleyeceğim. Dijital yayıncılığın da memleketimiz sınırlarında tatlış bir şekilde yayılmaya çalıştığı  bugünlerde dilerim böyle diziler artar ve sürekli dizi sürelerinin uzunluğundan bahseden ama yirmi yıldır aynı şakayı yaparak çok para kazanmakta bir problem görmeyen, daha da acıklısı şakalarının genel izleyici için fazla ‘elit’ kaçtığına inanmamızı uman kimselerin yanında yaptığı işe kafa yoran bu insanları da daha çok görürüz ekranlarda.

Son olarak Ti’den bir replikle bitirmek isterim yazıyı ve iyi seyirler dilerim.

‘Eğer bir bulmacada boru sesi sorusu varsa, o bulmaca kusursuz, muhteşem bir bulmacadır. '


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER