İnsanın içini umutla dolduran Glee performansları

İnsanın içini umutla dolduran Glee performansları
Sue'ya rağmen enseyi karartmadılar.
Glee’yi nasıl bilirsiniz? Kendisi de lisedeyken bir glee kulübü üyesi olan yapımcı Ryan Murphy’nin çılgın projesi gibi bir şeydi aslında Glee. Televizyonda müzikal yapma ve her hafta 40 dakikalık bölümde ortalama beş-altı müzikal performans icra etme, üstelik olayları Ohio’da (bizim Konya gibi düşün) bir lisede geçirme fikri kulağa çok parlak gelmese de, olmaz denen olmuş ve Mr. Schuester’ın Glee Club’ı gibi Ryan Murphy’nin Glee’si de başarılı olmuş, sadece Amerika’da değil, dünyanın dört bir yanında beklenmedik bir ilgiyle karşılanmıştı. Hatta ilk sezonunda birçok Emmy adaylığı alarak televizyon dünyası için de şaşırtıcı bir iş yapmıştı.

Bir şekilde resme dahil olamayanların, itilenlerin, potansiyelini kullanamayanların, dışlananların, azınlıkta kalanların, tutunamayanların, yani diziden sonra farklı bir gözle bakılacak olan loser’lık müessesesinin sesi olan hikâyeler anlatması bir yana, çoğu Broadway kökenli yetenekli oyuncuları sayesinde İngilizce tabiriyle ifade etmek gerekirse “pure escapism” yaşatan birçok güzel performans izletmişti.

Müzikalleri seven, ritm, renk ve âhenk hayranı bir insan olarak benim de ilgi alanıma girmeyi başarmış, hikâyeler ne kadar saçma olursa olsun, özellikle ilk üç sezonundaki şarkıları ve dansları (tabii sonlara doğru bitse de gitsek şeklinde izlediğim hikâye yanında rezil performanslar da vardı ne yalan söyleyeyim) neşeyle takip eden bir gleek haline gelmeme sebep olmuştu bu dizi. Bir çoğunu diziyle birlikte keşfettiğim şarkılar karakterlerin durumlarına has duyguları işaret ediyordu ama dizinin en çok vurgu yaptığı duygu “umut” idi bence.

İzleyenlerine gerçek hayatın sorunlarından mükemmel bir kaçış sağlayan Glee, umutsuzluğa düştüğüm anlarda (ki memleket şartları bu anların sayısını giderek arttırıyor :/) özellikle bazı performanslarını hâlâ açıp izlediğim değişik bir ekran macerasıydı benim için de. O umut veren performanslardan bazılarını hatırlamak/hatırlatmak istedim. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER