Haftalık reyting analizi: Sezon sonu tahminleri

Haftalık reyting analizi: Sezon sonu tahminleri

Artık Nisan ayına geldik. Ee malumunuz, bu sene kanallar yenileme kararlarında erken davranıp bize de pek bir şey bırakmadılar. Reytingler zaten her zaman bu tarihlerde standarda bağlar, pek heyecan verici iniş ve çıkışlar olmaz. Uzun lafın kısası, artık kanalların henüz karar vermediği dizilerle ilgili son tahminlerimizi yapıp sezonu kapama vakti geldi.

Biliyorsunuz, The CW yayındaki dizilerinin hepsini yenileyerek köşesine çekildi. Yayına sokacak 1-2 işi olsa da bu durum onlar için acayip havalı, kabul etmek lazım. Geneline baktığımızda The CW ana akım televizyonun en ayrıksı, en heyecanverici işlerini yapan kanal. Üstüne bir de böylesine işlerinin arkasında durduğunda sevgim artıyor. Önleyemiyorum.

ABC bu sezon aynı yayın saatine kurban verdiği dizileri Wicked City ve Of Kings and Prophets ile Blood & Oil haricinde bir iptal kararı vermedi. Zaten başarıları gün gibi ortada olan dizilerse çoktan yenilendi. Bu listeden sadece Quantico’nun yenilenmesi gelecek sezon biraz can sıkacak gibi, zira dizi hem yolunu hem de seyircilerini kaybetmiş durumda. Bu ara onlara iyi gelir umarım. Henüz karar verilmemiş dizilere bakarsak bir türlü seyirci bulamamış, zaten sezon ortasında dolgu malzemesi olarak kullanılan Agent Carter ve Galavant için yolun sonuna geldik gibi duruyor. Agent Carter geçen sezon sürpriz bir yenileme almıştı ama ABC halihazırda yeni bir Marvel dizisi tasarlarken bu sene aynı şansa sahip olmayacak ne yazık ki. Kanalın eski dizilerinden Castle ve Nashville çok izlenmeseler de yenilenecekler. Tabii Castle oyuncuları artık sıkılıp gitmek istemiyorlarsa.

Kanalın Cuma günlerini sırtlayıp götüren Last Man Standing ve ilk sezonuyla iyi performans gösteren Dr. Ken de seneye seyircisinin yeniden karşısında olacak bence. The Real O’Neals ortalama bir performans sergiliyor, ancak kanalın zaten komedi kataloğu güçlüyken yeni ve belki de çok daha iyi bir performans sergileyecek bir şey denemek adına bu diziyi iptal edeceğini düşünüyorum. The Muppets defalarca yazdığım üzere sezonun en büyük hayal kırıklığıydı. Sezon arasında elden geçirdiler, kurtarılamadı. Kanalın sahibi de olan Disney rezil olmamak adına zararı iç edip yoluna devam edebilir, ben de isterim. Ama tahminim bunu yapmayacaklarından yana. Son olarak iki haftadır The Catch ile ilgili pek de olumlu konuşamıyorum, biliyorsunuz. Bu hafta bir tık yükseldi, eğer böyle giderse bir sezon daha şans verilebilir. Shonda Rhimes adı var sonuçta, ABC kraliçesini kızdırmaya cesaret edemeyebilir.

Üzülme Supergirl, tahminlerimden çok daha fazla izlendin.

CBS’e gelecek olursak, o da zaten yenileneceği bariz dizilerinin çoğu için sevindirici haberleri vermişti. Geriye kalan Life in Pieces (bayılıyorum, mutlaka izleyin derim), Supergirl, Criminal Minds ve bu sezon başlayan spin-off’u Criminal Minds: Beyond Borders yenileneceğine garanti gözüyle bakabileceğimiz diziler. Yeni başlayan Rush Hour televizyon uyarlaması iyi bir performans sergilemiyor, kanalın prömiyer için belirlediği tarihi de göz önünde bulunduracak olursak ömrünün çok uzun olmayacağı sonucuna ulaşabiliriz. CSI: Cyber da aramızdan ayrılarak CSI markasını taşıyan bir dizinin uzun zaman sonra ilk defa yayında olmamasına sebep olacak. Birkaç sezonluk nadasın ardından CSI: Chicago falan izleriz artık, hem NBC’ye nispet olur. Geriye sezonun yeni dizileri Code Black ve Limitless kaldı. Açıkçası Limitless çok rahat 4 sezon görüp hem kanalı, hem de yapımcısını sevindirebilecek bir iş olduğu ve yeterince iyi izlendiği için yenileneceğini düşünüyorum. Ama sezonu erken kapatan Code Black için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kanalın bir şans daha vereceğini zannetmiyorum.

Fox zaten olumlu karar vereceği tüm dizileri açıklamış durumda. Geriye yerlerde sürünen diziler kaldı. Second Chance’in zaten 2. bir şans kazanma ihtimali yok (kelime oyununun böylesi!). Sleepy Hollow bu Cuma günü üzerine çektiği şimşeklerden sonra (spoiler vermek istemem) devam etmese de olur, diziyi bir zamanlar çok seven biri olarak bunu gönül rahatlığıyla söylüyorum. Ama Cuma günleri fena izlenmiyor, kanal devam ettirecek gibi duruyor ne yazık ki. Sezonun yeni komedileri Bordertown, Cooper Barrett’s Guide to Surviving Life ve The Grinder yeni sezonu görme ihtimalleri %1’e yakın olan diziler. Gerçi yalan olmasın, belki de sevdiğimden, The Grinder’ın şansını %5’e daha yakın görüyorum. Fox henüz yenilemediği New Girl ve Grandfathered’ı yanına alıp yeni komedilerle yoluna devam etmeyi tercih edebilir.

NBC son yıllarda komediden yana yüzü gülmeyen bir kanal. Nerede eski Friends, The Office, Parks and Recreation; nerede Crowded. Superstore ile iyi bir dizi yakaladı, umarım gelecek sezon seyirci diziyi ne kadar sevdiğini hatırlar ve geri gelir. Zira çaktırmadan karakterlerini sevdirdi ve bizi gruba dahil etti, izlerken iyi vakit geçirdiğimi söyleyebilirim. Ancak diğer yeni komedi Crowded için aynı şeyi söylemek zor. Yine de kanal hazır ortalama izlenen bir dizi bulmuşken tutunayım diye düşünebilir. Yenileme kararı geleceğini tahmin ediyorum. Son yılların en iyi çoklu kamera komedisi The Carmichael Show’a da kıymamaları için gece gündüz dua ediyorum, sanırım kabul edilecek. The Mysteries of Laura’ya 2 sezon yer verip hiç izlenmeyen bir saatini biraz olsun kurtaran kanal düşük rakamlara bakmadan diziyi yenileyecektir bence. Yeni başlayan Heartbeat’in ise kalbi ilk günden beri pek atmıyor (yine müthiş bir kelime oyunu!), o yüzden zorlamaya gerek yok. Bu sezon canlı yayınlanan komedi dizisi Undateable bir şans daha kazanamayacak gibi. Eva Longoria’nın bu kadar az izlenmesine şok olduğum Telenovela’sı da öyle. Avrupa’dan ithal You, Me and the Apocalypse güçlü kadrosuna rağmen hiç izlenmedi, konuşmaya bile gerek yok.

Bu sezon da yazılarımı takip ettiğiniz için teşekkürü bir borç bilirim. Tahminlerimin gerçekleşip gerçekleşmediğini yine ranini.tv haberlerinden takip edebilirsiniz. Yeni sezonda, yeni reyting analizlerine görüşmek üzere efem.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER