Çıldırmaya az kaldı AlSel'imiz nerede?

Çıldırmaya az kaldı AlSel'imiz nerede?
Hani derler ya, “Eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar.” diye, işte bir Alselci'yi en iyi, bir başka Alselci anlar. Evet düştük biz, ama değïl eşekten düşmek uzaydan dünyaya düştük; düşürüldük. İşte şimdi bu yazıyı yazıyorum ki başkaları da bizi anlasın, neden bu üzüntümüz isyanımız görsün. Görsün ki basit bir serzeniş olmadığı anlaşılsın, görsün ki neden bunca insan sabrının sonuna gelmiş görülsün.

Ali ile Selin.. Diktatör ile Turta.. Uzaydaki mavi gözlü çocuk ve onun koca gözlü kızı... Koca bir fandomu arkasından sürükleyen, kavgalarına ayrı aşklarına ayrı hayran bıraktıran derinliklerine bunca insanı hapsetmiş iki hoyrat çocuk.. İki büyülü aşık.. Nam-ı diğer #alsel.. Şimdi sorsanız bir Alselci'ye "Niye bu kadar sevdin bu Alsel'i, nedir onları diğerlerinden ayıran?" diye, herkesin verecek bir sürü cevabı, sayacak bir sürü nedeni vardır. Ama aynı insanlara niye şimdi bu kadar üzgünsün, ne oldu senin Alsel'ine diye sorsan yine verecek bir sürü sebebi var. Gelin bu sefer bu sebeplere bakalım, ne oldu bizim Alsel'imize?

Sarılalım mı?

Bir Alselci düşünün tüm hafta #alsel izlemek için beklesin, bölüm günü gelsin otursun televizyon başına çiftimi izleyeceğim diye. Sektör belli, dizi süreleri belli ortalama 130 dakika bir süreden bahsediyoruz. Peki bunun kaç dakikasında #alsel izleyebilir bu Alselci? Baştan söyleyeyim rakamı fazla büyütmeyin gözünüzde fena yere çakılırsınız çünkü Alsel izleyebileceğiniz süre maksimum 20 dakika. Evet sadece ve sadece 20 dakika! Haa 20 dakika dediysem öyle oturur 20 dakika rahatça izler keyfine varırım diyosanız, yok öyle iş. O kısacık süre birkaç parçaya bölünecek, replikler havada kalacak hatta repliklerin devamını duymak için bekleyip duyamayacaksınız bile.

İnanması çok mu zor geldi? Hemen bir örnek vereyim. İzlediğimiz son bölümde Ali Selin’e “O yüzüğü sana almıştım, evlenme teklif edecektim.” diyor ve sahne orada kesiliyor. Naif Alselciler olarak devamı gelecek Selin ne tepki verecek diye beklemeye başlıyoruz tabii. Sonra ne mi oluyor? Sonrası uzay boşluğu.. Sahne orada bitmiş repliğin devamı yokmuş, Selin ne tepki vermiş meçhul. Düşün dur, Alselci belki bulursun. Hep böyle mi oluyor, hayır. Bazen de toplamı 5 dakika olan sahne hop diye kesilir aradan 11 dakika geçer artık umudu kesersin sahnenin devamı olacağından sonra bir bakmışsın sahnenin devamı gelmiş.

Ee, bu sürede sahne duygusundan çıkmış ne olduğunu unutmuşsan o da artık senin sorunun. Sahnelerin birazı bölündü, birazı havada repliklerle kaldı, geri kalan birkaç dakikayı normal izleyeyim bari diyorsan çok beklersin. O kalan birkaç dakikada da çiftin yalnız kalamaz. Biri gelir sahneyi böler, telefon çalar ya da bir olay olur. İşin garip tarafı bu durum hep Alsel sahnelerinde olur. Evet Alselci bölümün Alsel'e ayrılan süresinin sonuna gelmiş bulunuyorsun, peki sen “Ne izledin?” git şimdi bütün hafta bunun sinir harbini yaşa çünkü senin payına düşen bu.

Bak bak dur..

Bir Alselci düşünün tüm hafta fragmanları takip etsin, bölüm özetini fotolarını beklesin çiftime dair bilgi edineyim diye. Fragmanlar çıkar içinde Alsel var mı? Var. Bölüm fotoları gelir içinde Alsel var mı? Var. Özette Alsel’e dair bir şey var mı? Var. İçinizden aman ne güzel bu sefer sorun yok diyeniniz varsa susturun içinizdeki o sesi zira yine sorun var. Çünkü senin bölümde izleyeceğin anca fragmanda gördüğün, fotolarda tanık olduğundur fazlası yok. Hatta gelen fotoları slayt yapıp izlesen bölümdeki sahnelerden daha uzun sürer, o kadar söyleyeyim sana.

Fragmana gelince bol bol Alsel koyalım reklamı olsun seyircisi beklesin ama bölüme başkalarını dayayalım. Bu durum bir kez olabilir, iki kez olabilir hadi olsun üç kez olsun. Ama her zaman bu oluyorsa seyirciye yapılan saygısızlık değil midir? Sürekli reklamı yapılan başka seyrettirilen başka olunca n’apsın bu seyirci? Bir örnek vereyim, mesela izlediğimiz son bölüm fragmanlar bölüm özeti bölüm fotoları hep #alsel düğün odaklıydı. Dışardan bakan bir göz bir çift evleniyor bu kadar reklamı yapıldı, bölümde onları izleyeceğiz diye düşünebilir ama düşünmesin çünkü bu çift Alsel’se yok öyle bi’ dünya. Bölüm boyu birkaç kısacık veya bölünen sahne dışında Alsel gören duyan yok. Bahtına yine hüsran düştü Alselci sen derdine yan.


Yazı devam ediyor..


BUNLARI DA SEVERSİN

DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 5
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 4
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 2
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 3
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 23
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 2
DİZİ-YORUM : SEZON 1 , Bölüm 22
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER