Bizde niye seri katil hikayeleri çekilemiyor?

Bizde niye seri katil hikayeleri çekilemiyor?
Türk dizi sektörü, ortadoğu ve balkanların rüya ve hikaye üretim merkezi haline geldi. Her sezon görücüye çıkacak onlarca diziye yeni senaryolar yaratmak için uyarlama dahil her türlü malzeme değerlendiriliyor ama batıda çokça kullanılan seri katil teması hiçbir yapımcımızın aklına bile gelmiyor. Gerçi bundan önce batı tv'lerinin popüler kötülük ve cinayet öykülerini türkiye pazarına uyarlama teşebbüsleri oldu.

Karakterlerinin ahlaki kaygı ve ayrımlardan azade olmasıyla tv dilinde çığır açan The Sopranos gibi ağır "amoral" bir hikaye nedense komedi dizisi olarak uyarlandı. Neyse ki seyircimiz sağduyusunu gösterdi, uyarlamayı pek gülünç bulmadı da sadece iki bölüm sonra bitirildi. Gene batıda çok tutulan Forbyrdelsen dizisi Cinayet adıyla uyarlandı. The Sopranos uyarlamasından daha başarılı oldu, sekiz bölüm çekilebildi (Aynı şirket Bron/Broen'u da uyarlamak istemiş ama Allah'tan yapımcısı izin vermemiş).

Belli ki Türk seyircisi karmaşık cinayet ve kötülük öykülerini hazmedemiyor: TV hikayelerine bağlanmada kırmızı çizgisi iyi ve kötünün net hatta karikatürize çizgilerle birbirinden ayrılması. Türklerin bu bilinçli / tercihli naiflik hali her türlü sistemli-programlı kötülük kurgusunu havada bırakıyor. Ayrıca her ay onlarca işçinin iş kazalarında öldüğü bir ülkede kurgulanmış trajedilere ne lüzum var. Hem ülkemizde seri katil yetişmiyor ki hikayesi olsun. Peki gerçekten böyle mi?
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER