Online platformlar, Altın Küre yarışında öne geçiyor

Online platformlar, Altın Küre yarışında öne geçiyor
Altın Küre Ödülü adayları bu ayın başlarında belli olmuştu. Her geçen yıl daha fazla adaylık kazanan Netflix bu konuda adından bolca söz ettirmeyi başardı. Ancak bu başarının televizyon için farklı bir yanı daha var.

Günümüzden sık sık "Televizyonun Altın Çağı" sözleriyle bahsedildiğine siz de denk gelmişsinizdir. Ancak prestijli ödüllerden kazanılan adaylıklar durumun daha çok "İnternet Yayıncılığının Altın Çağı" olduğuna işaret ediyor. Neden mi bahsediyoruz? Tabii ki Netflix, Amazon ve Hulu gibi internet üzerinden yayın yapan mecralardan...

Altın Küre deyince Amerika'da akla gelen bazı mecralar var. Bunlardan biri Game of Thrones, The Leftovers, True Detective gibi dizilere ev sahipliği yapan HBO oluyor. Genellikle her yıl kazandığı adaylıklarla adından söz ettiren kanal, bu yıl Netflix'in gerisine düştü. Üstelik Amazon ve Hulu gibi mecralarda yayımlanan yapımlar da Altın Küre adayları arasında yer aldı. Peki bu televizyonculuk açısından ne ifade ediyor?

Ulusal yayın yapan mecralar genellikle ulaştıkları izleyici sayısıyla, kablolu televizyon yayıncıları da ürettikleri işlerin kalitesiyle ön plana çıkıyor. Peki ya bu ikisini bir araya getirebilen bir mecra olsaydı? Online seç - izle hizmeti veren firmalar izleyicilere ikisini birden vaat ediyor desek yanlış olmaz. Kaliteli işleri herkesin erişebileceği şekilde sunuyor ancak bu içerikleri genel izleyici kitlesine uydurmak için de uğraşmıyorlar. Seç - izle hizmetinin güzelliklerinden birisi televizyon gibi bir akışın olmamasından kaynaklanıyor. Herhangi bir diziyi ya da filmi izlemek isteyenler, bu mecralardaki hesaplarını açıp ne izleyeceklerine karar verebiliyor. Gerekli bilgiler yapım izlenmeden önce verilebildiğinden, normalde televizyonda çok kabul görmeyecek tarzda içerikler internet üzerinden rahatça yayımlanabiliyor. Böylece kimse "Bu tarz bir dizi nasıl bu saatte yayımlanır?" diye şikayetçi olmuyor. Üretilen içerikler, onları takip eden hedef kitlesine ulaşıyor.

Bu koşullar sayesinde yapımcıların, oyuncuların ve online mecraların hikaye anlatmada kullanacağı seçenekler artış gösteriyor. Hemen aşağıda The Hollywood Reporter tarafından hazırlanan Altın Küre adaylıkları grafiği de online seç - izle firmalarının öne geçişini rakamsal olarak kanıtlıyor. Bu yıl adaylık pastasından online mecralar %25, kablolu yayıncılar %48.2 ve ulusal yayıncılar %26.8 pay alması başardı. Bu rakamlar geçen sene şöyleydi: online mecralar - %16.4, kablolu yayıncılar - %65.4 ve ulusal yayıncılar - %18.2

73. Altın Küre Ödülleri'nde Netflix sekiz adaylık kazanırken, yapımlarıyla uzun yıllar dikkat çeken HBO yedi adaylıkla onun gerisinde kaldı. Sırf bu rakam bile aslında çok şey söylüyor diyebiliriz.

Ricky Gervais'in sunumuyla 10 Ocak akşamı sahiplerini bulacak olan 73. Altın Küre Ödülleri adaylarını hemen aşağıdaki haberimizde bulabilirsiniz.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER