Hunger Games: Distopya, kahramanlar ve Katniss saçı!

Hunger Games: Distopya, kahramanlar ve Katniss saçı!

15-16 yaşlarındaydım, distopya ile tanıştığımda. Daha ütopya ile bile tanışmamış yaşta, distopya ile tanışmak... Kim bilir belki bu yüzden bu kadar rasyonalist, mantık odaklı, anti-romantik bir tip olmuşumdur. 15 yaşındaki çocuğa –belki kelime anlamı ile distopya değildir ama- Hayvan Çiftliği ve Sineklerin Tanrısı okutup, üzerini 1984, Fahrenheit 451 ve Cesur Yeni Dünya ile cilalarsanız, ondan Jane Austen romantizmine gözlerini kısan benim gibi gri tonlarında bir ruh çıkar.

Bugünün 15-16’lıklarının pek çokları ise distopya ile bambaşka bir şekilde tanıştılar. Susanne Collins ’in ilkini 2008 yılında kaleme aldığı, bugün 65 milyonun üstünde satışa ulaşan, 51 dile çevrilmiş, en çok satan seri olma ünvanını Harry Potter ’ın elinden almış Açlık Oyunları serisinin büyüsünde, ergenlikten genç yetişkinliğe atıldılar. 2012’de beyazperdeye aktarılan bu seri, sırasıyla Hunger Games/Açlık Oyunları, Catching Fire /Ateşi Yakalamak, Mockingjay/Alaycıkuş 1 & 2 ile, film başına 700 milyon dolar üzerinde gişe yaparak tüm zamanların en başarılı film serisi olarak da bir neslin hafızasına kazınmış durumda.

Jennifer Lawrence’ın bugün dünyanın en “fenomen” genç kadın yıldızlarının başını çekmesinin ardında, çok az şüphe götürür ki en fazla Katniss Everdeen’in payı var. Henüz 21 yaşında Açlık Oyunları’nın asi kahramanı Katniss olmaya soyunduğu zaman Lawrance, dünya çapında milyonlarca genç kızın gözbebeği olacağını, yandan dağınık örgülü “Katniss saçı” gibi akımlarla kitleleri peşinden sürükleyeceğini, mecazı geçip gerçek anlamda başlarının tacı olacağını tahmin eder miydi? Bu derecesini değil, pek sanmam.

Hedef kitlesini popüler tabirle “genç yetişkinler” olarak belirlemiş roman, yaş itibariyle beni ıskaladığından, Açlık Oyunları’nı beyazperdede yakalayan neslin üyesiyim. Ve kim bilir arkamda benim gibi kaç nesil daha var. Tüm bu nesiller olarak sinema salonlarını doldurup Açık Oyunları’nı toplamda 2,5 milyar doları aşkın gişesiyle tüm zamanların en büyük yapımlarından biri yapan bizlerin, belki o 15-16’lıkların Katniss’in yolculuğundan çıkardıklarından çok farklı çıkarımları var. “Ergenler neler izliyormuş” merakıyla Twilight/Alacakaranlık izleyip “Edward mı Jacob mu?” türünden eyyorlamalara pek benzemeyen; daha derin, daha katmanlı, kimi zaman daha karanlık çıkarımlar bunlar.

“Hayali bir dünyada, totaliter rejimin baskıcı politikalarının bir sonucu olarak çocukların diğer çocukları öldürmesi üzerine kurulu oyunlar”ı anlatan Açlık Oyunları’nın; gerçek dünyada o çocukların yaşındaki milyonlarca çocuğun okur yazarlık ve izleyicilik algılarını değiştiren / şekillendiren popüler kültür öğelerinden biri olması, dehşet verici bir şekilde muazzam değil mi sizce de? Sırf bu bile Açlık Oyunları’ını izleyip ne anlamamız gerektiğine daha yakından bakmak için yeterli sebep. Bunu yaparken hava çokça kararacak olsa da.

Güç, kahramanlık, isyan, devrim gibi nosyonlar konusunda söyledikleri ile Star Wars’dan Matrix’e, Harry Potter ’dan Yüzüklerin Efendi’sine uzanan sayısız “dünya” ile kurduğu paralellikler yadsınamaz Açlık Oyunları’nın. Veya imaj, algı yönetimi, propaganda ve manipulasyon gibi konularda, elimizin altında veya duruma göre tepemizde varyasyonları günden güne çeşitlenen “medya” hakkında söyleyecekleri de var; “gulity-pleasure” listemizin tepesinde oturan muhtelif yarışmalara, realite show’lara dokunduran. 

İktidarın, gücün; onu arayan herkesi çürütüp yozlaştırması, savaşın kimi içine alırsa alsın mutlak suretle yıkması üstüne söyleyecekleri; yaralarımızı acıtsa da duymadan geçmek istemeyeceğimiz türden. Biraz da bunlar dolduruyor bizi zaten, Katniss saçı yapıp gelmiş 15-16’lıkların peşi sıra sinema salonlarına. Ve günün sonunda biz de en çok Katniss’i duymak için geliyoruz, çünkü onun söyledikleri aslında tüm söylenenler içinde en fazla ezber bozan.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER