Tarihi olayları izleyerek öğrenmeyi sevenlere Texas Rising: Savaş ya da öl!

Tarihi olayları izleyerek öğrenmeyi sevenlere Texas Rising: Savaş ya da öl!
Tarihi olayları okumayı seven bir tip değilim. Ama izlemeyi severim. Texas Rising, History kanalının -Evet, sadece belgesel izleyenler o kanalı iyi bilir- "Madem herkes belgesel izliyor o zaman belgeselleri drama tadında verelim" şiarıyla başlattığı drama atağının ikinci ayağı. Yani benim denk geldiğim ikinci ayak. Kanal daha önce drama yayınlamış olabilir ama, ben ilk kez Vikings dizisi ile ilgilenmeye başlamıştım. Bildiğiniz gibi bu sitede Vikings yorumlarını Volkadav Reyiz yazıyor çok da iyi ediyor.

Texas Rising benim gibi tarihi olayları okumayı değil de izlemeyi sevenler için biçilmiş kaftan. Tarihi konularda tam donanımlı bilgi edinmek istediğiniz anda önünüze sonsuz bir kaynak çıkıyor. O konuyu okumaya başladınız mı, hakkında yazılan her satırı okumadan gerçek ve tarafsız bilgiye ulaşmış sayılmazsınız. Ne demek istedim? 12 Eylül'ü gerçekten merak ediyor, olanlar hakkında bir fikir edinmek istiyorsanız bu konuda kalem oynatmış tarafların tamamını okumalısınız ki süzülecek bilgiler zihninizde tam olarak şekillensin ve sentez yapmanız kolay olsun. Sağı anlamak için solu, solu anlamak için sağı okumak/ bilmek gibi.. Zor geldi, çok old fashion değil mi? Yalnız değilsin. Bana da tafsilat edinmek zor geldiği için denk geldikçe, o konu ilgimi çekerse belgesel ve belgesel-drama izliyorum.

Roland Joffé'nin kurduğu dünya muhteşem..

Texas Rising'i 1945 doğumlu İngiliz yönetmen Roland Joffé yönetiyor. Joffé, The Missions (1986) ve The Killing Fields (1984) ile iki kez Oscar, Golden Globe ve BAFTA'ya aday gösterilmiş, The Missions ile Cannes Film Festivali'nde Palme d'Or kazanmış bir yazar-yönetmen. Diziye kurduğu dünya muhteşem ve çok yeni. Hani 1945 doğumlu bir yönetmenin nasıl "yeni" olabildiğinin dersi gibi. Pek çok gence taş çıkartacak kadar muhteşem bir dünya kurmuş. İnanmadığım tek bir sahnesi olmadı. Bayıldım! Roland Joffe kariyerine BBC Televizyonu için yönetmenlik yaparak başlamış. Ekrana resim yapmayı bu kadar iyi bilmesinin temeli de o dönemden geliyor olmalı. Çünkü çok zaman "sinema tadında dizi" çekeceğim diyerek ekranda belli ölçeklere mahkum olduğunu unutan yönetmenlere rastlıyoruz.. Oysa muhatabınız dünya ise artık sadece televizyon değil, her çeşit ve boyda ekrandan izlendiğinizi bilmelisiniz. Joffe bu konuya uyanmış yönetmenlerden. Lafı fazla uzatmayalım, eğer yönetmenin IMDB sayfasını incelerseniz etraflıca bilgi sahibi olabilirsiniz.

ITV Studios America'nın History için hayata geçirdiği Texas Rising'i, söz konusu Kızılderililer ise ne var ne yoksa kaleme almış Leslie Greif, dizide Doc Ewing rolünü de oynayan Darrell Fetty ve George Nihil yazmış. Anlatılan konu hakkında bilgi sahibi olmadığım için tarihi gerçekliğe ne kadar uygun olduklarını ya da ürettikleri argümanın etik bağlamlarını bilmiyorum. Bilmek de istemiyorum. Ancak sanırım Ranini, bu mini diziyi bir de tarih bilgisi olan yetkin birine yazdırmalı. Ben sadece olaya drama açısından baktım ve şimdilik beni ekrana bağladığı ortalama bir buçuk saat boyunca (sadece 2 bölüm yayınlandı) rahatsız eden bir sahne ya da diyaloga rastlamadım. Bu arada diziyi geçen Haziran'da Durango, Meksika civarında çektiler. Mekanlar gerçekten güzel. Bizim dizilerde olduğu gibi yabancı seyirciler arasından da "Ama o sokaktan geçerek o caddeye gidemezsin"ciler çıkıyor mu bilmem ama çekim mekanı hikayeye gayet güzel bir doku katıyor.

Tatlısın ama bizımla değılsın Brendon!

Dizinin oyuncu kadrosu da oldukça ilginç.. Sanırım izlenme oranlarına da destek olması için kadroda oldukça tanıdık yüzlere yer vermişler. Bazılarını izlerken, "Bu olmadı ama.." dedim. Kim mi? Örneğin Brendan Fraser (Billy Anderson) rolünden taşıp bendini aşan tek "star" olmuştu, bence. Tarihi akış içinde Brendan abimizin yüzüne alışmaya çalışırken çok zorlandım. Varlığı adeta yabancılaştırma efekti gibiydi ama kadro kurmayı koca koca adamlardan iyi bilecek değiliz. Dizinin oyuncu kadrosu gerçekten de yıldızlar geçiti gibi olmuş. Bill Paxton (Sam Houston) ve Ray Liotta'dan (Lorca) gir, Kris Kristofferson'dan (Andrew Jackson) çık; araya yabancı dizilerde gördüğün bütün bölüm oyuncularını da serpiştir; al sana şahane bir kadro. Laf sokmuyorum. Gerçekten Brendan dışında rahatsız olduğum hiçbir oyuncu olmadı. Dizi dünyada ünlü eleştirmenlerden de olumlu not aldı. Beğenmeyenler, savaş sahnelerini ve kostümleri eleştirenler oldu ama neticede ilk bölümlerin izlenme oranları da oldukça güzel çıktı.

Teksas'ın sembolü sarı güllerle bezeli jenerik de çok güzel planlanmış.

Gelelim Texas Rising'in odaklandığı döneme ve anlattıklarına... Dizi 2 Ekim 1835- 21 Nisan1836 yılları arasında gerçekleşen bağımsızlık mücadelesinin son anlarına odaklanıyor. Bölüm, oldukça sert bir sahne ile 7 Mart 1836'da Alamo'da başlıyor. Zafer kazanan General, Alamo Kalesi'ne "Viva!" çığlıkları eşliğinde giriş yapıyor. Her yer kan, toz, ölü ve esir dolu... "Fight or die" yani Savaş ya da öl. Bu mücadele ruhu dizinin ilk sahnesinden itibaren iliklerinize kadar işliyor. Elbette bölümü uzun uzun anlatmayacağım. Şu ana kadar bahsettiklerim ilginizi çekiyorsa Texas Rising'i izlemenizi tavsiye ederim..

Emin olunuz ki bölüm, girişte duyduğumuz anlatıcının ses tonundan daha heyecanlı. O, cümleleri kurabiye reklamı gibi tonlayan anlatıcının okuduğu metnin İngilizcesini de şuraya iliştiriyorum. Bir hayır sever çıkar da çevirisini eklerse ne ala!

İyi seyirler dilerim...

"1836—Republic of Texas. The Mexican territory is home to thousands of U.S. settlers. Tensions rise as Comanche and Karankawa fight to keep their lands. Outlaws roam free, and slaves are caught in the crossfire. Mexican General Santa Anna battles to reclaim the land. U.S. President Andrew Jackson is hesitant to intervene and Texas has no choice but to declare itself an independent nation. Outnumbered, General Sam Houston's Texas Republic Army and Stephen Austin's Ranging Company are all that stand between Santa Anna's tyranny and independence. Texas in flames; the Alamo in ashes. Pioneers, Mexicans, Tejanos, Indians, Soldiers, have no choice... fight or die! "


"1836 - Teksas Cumhuriyeti. Meksika bölgesi Birleşik Eyaletler'e yerleşen binlerce kişiye yuva oldu. Komançiler ve Karankawalar arasındaki gerginlik toprakları için mücadele ettikleri süre içinde artmaya devam ediyor. Suçlular serbestçe dolaşıyor ve köleler çapraz ateşe yakalanıyor. Meksikalı General Santa Anna topraklarını geri kazanmak için mücadeleye devam ediyor. Birleşik Devletler Başkanı Andrew Jackson olaya müdahale etme konusunda kararsız kalıyor. Bu da Teksas'a kendini bağımsız bir millet olarak ilan etmekten başka çare bırakmıyor. Santa Anna'nın zorba yönetimiyle bağımsızlık arasında duran tek şey sayıları az olan General Sam Houston'ın Teksas Cumhuriyeti Ordusu ve Stephen Austin'in Bölüğüydü. Teksas alevler, Alamo ise küller içinde... Öncüler, Meksikalılar, ceza evi çeteleri, yerliler ve askerlerin başka bir şansı yok. Savaşacak ya da ölecekler!"
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER