Supergirl: Déjà vu ya da yeni bir kahraman?

Supergirl: Déjà vu ya da yeni bir kahraman?

Bazı dizileri izlerken arka planda daha önce izlediğiniz dizileri görürsünüz. Aklınızdan “aaa bu sahne X dizisinde de vardı”, “Y dizisinden sonra bu artık şaşırtmıyor insanları” diye geçirirsiniz. Yine de bu dizilerin size sunduğu birkaç yenilik vardır ya da ileride bu geçmişin gölgesinden kurtulabileceğine olan inancınızı saklı tutarsınız.

Gözlerimiz hala seni arıyor .

Supergirl’ü izlemeye başlarken bu niyette idim. Ancak size yalan söylemeyeceğim. Bu dizide ne bir yenilik ne de ileride beni şaşırtabilecek bir şeyler gördüm. Hatta bir adım ileri giderek diyeceğim ki biz bu hikâyeyi sonuna kadar zaten izledik. Neden bu diziye ihtiyacımız olsun ki? Supergirl süper kahraman olmaya, umduğum gibi, feminist bir yorum katmış olsa idi ayakta alkışlayan ilk insan ben olurdum. Ancak Clark Kent’in dişisi olmaktan öte farklı bir yorum göremedim ben. Zaten dizinin sloganı da bu durumu özetliyor gibi: "It's not a bird. It's not a plane. It's not a man. It's Supergirl."

Üzgünüm bizimla değilsın !

Konusuna kısaca değinirsek: Kara Zor-El / Kara Danvers (Melissa Benoist) Kripton gezegeni yok olurken, dünyaya gönderilen Kal-El’i korumak için görevlendirilen kuzenidir. Ancak uzayda işler beklenildiği gibi gitmez. Nihayet dünyaya ulaşabildiğinde, Kal-El Superman olarak ünlenmiş ve Kara’nın korumasına ihtiyacı kalmamıştır. Kara sıradan bir Amerikalı genç olarak büyür ve CatCo diye bir dergide çalışır. Sonrasında Supergirl olarak kendini bulması ve gelişen olaylar.


Melissa Benoist’in, Kara Denvers hali Superman’in Clark Kent hali gibi. Performansı başarılı ama yeni bir yorum getirmemiş. Kara Denvers sakar, utangaç, içine kapanık bir kadın. Clark Kent gibi gözlüğünü atıp, gömleğini yırtınca dünyadaki tüm kötülerin kıçına tekmeyi basabilecek güçte ve cesarette oluyor.

Dizide tek dikkat çeken karakter CatCo’nun yöneticisi Cat Grant rolündeki Calista Flockhart idi. Biz onu uzun zaman Ally McBeal olarak izledik. Diziyi izlediyseniz, Ally McBeal karakterini az çok hatırlarsınız: Kendine güveni az, çekingen, utangaç bir kadın. Bu dizide ise bu rolün tam tersi bir karakterde: Kendini beğenmiş, cesur, küstah ve bazen de dik başlı bir kadın. İki karakteri zihninizde tarttığınızda, Supergirl dizisinin tek parlak noktası Calista Flockhart’ın performansı denilebilir.

Kostümler, kullanılan mekanlar daha parlak ve teknolojik olsa da Superman ile aynı düzlemde gidiyor şimdilik. Supergirl'e eklenen kız kardeşlik hikayesi, umuyorum ileride ilk bölümün yarattığı hayal kırıklığını kırar. Bir yandan da Clark Kent dünyada ailesi dışında tek başına ayakları üzerinde durabilen bir karakterken, 'neden Kara Denvers'a bir kız kardeş desteği çıkılmış?' diye sormadan edemiyorum. Yine de kız kardeşlik hikayeleri güçlü ve derin olur umarım. Aynı adama aşık olan iki kız kardeşten öteye bir hikaye eklenirse, diziye renk katar.

Supergirl’ün yapımcıları Ali Adler, Greg Berlanti ve Andrew Kreisberg. Son iki yapımcı aynı zamanda The CW kanalının çok izlenen DC Comics uyarlamaları olan Arrow ve The Flash’ın da yapımcıları arasında. Bu durum şimdiden şu tartışmayı da getirdi: Supergirl’ün dünyası Arrow ve The Flash’ın dünyası ile karşılaşacak mı? Buna benim cevabım bence dizi o kadar ekranda kalamayacak.

 

 

 

 

 

 BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER